Dlaczego badanie moczu w ciąży jest takie ważne?
Ciąża to niezwykle ważny, a także jeden z najpiękniejszych okresów w życiu niemal każdej kobiety. Niemal, bo niestety nie każda z nas jest w stanie zajść w ciążę. Jednak te kobiety, które mają taką możliwość, prawie zawsze ją wykorzystują. W końcu to cudowne, mieć potomka, małego człowieka, w którym widzi się nie tylko samą siebie, ale też wybranka swojego serca. Okres ciąży to również czas, w którym dostajemy najwięcej komplementów – często właśnie wtedy możemy usłyszeć, że wyglądamy promiennie i kwitnąco. Ostatecznie kto nie cieszyłby się z wydania na świat nowego życia? Jednak wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że zawsze mogą pojawić się jakieś komplikacje, dziecko może urodzić się chore, a także matka może mieć problemy z własnym zdrowiem. Co możemy zrobić, żeby temu zapobiec? Niestety, na wiele chorób nie możemy nic poradzić, ale niektóre wykryte wcześniej choroby są jak najbardziej uleczalne, a drobne schorzenia bez problemu również można wyleczyć. Aby to było możliwe, ginekolodzy często zlecają ciężarnym kobietom liczne badania. Najczęściej wykonuje się badania takie jak morfologia oraz badanie moczu. Dlaczego jest to takie ważne? Tego dowiemy się w dalszej części artykułu.
Mam leukocyty w moczu – co to oznacza?
Jak podają ginekolodzy, najczęściej występującą nieprawidłowością w badaniu moczu u ciężarnych jest zły poziom leukocytów. Dlatego że jest to tak częstym zjawiskiem, lekarze bardzo często badają mocz swoich pacjentek. Kobiety, które noszą w sobie dziecko, są niezwykle narażone na zapalenie dróg moczowych. To, co u każdego innego człowieka byłoby dość niegroźnym i łatwo uleczalnym schorzeniem, u ciężarnych może być bardzo niebezpieczne, nie tylko dla matek, ale też dla ich potomstwa. Może się ono bowiem przekształcić w zapalenie dróg rodnych, a to już jest sprawą niezwykle poważną, ponieważ może to być bardzo niebezpieczne dla płodu. Oczywiście, każda z nas chciałaby, żeby jej dziecko urodziło się całkowicie zdrowe, dlatego gdy tylko słyszymy, że coś może zagrażać naszemu maleństwu, pragniemy zrobić wszystko, żeby temu niebezpieczeństwu zapobiec. Nawet jeżeli lekarz nie zleca zbyt często badań, pacjentki same się o nie upominają. Na szczęście jednak ginekolodzy w naszym kraju są zwykle dobrze wykwalifikowanymi ludźmi, którzy dbają o swoje pacjentki z wielką troską. Dlatego zdając sobie sprawę z konsekwencji płynących z nieprawidłowego poziomu leukocytów u ciężarnych sami często zlecają badania co najmniej raz na trymestr, chociaż zazwyczaj jest to o wiele częściej. Zapewne wiele kobiet w ciąży po przeczytaniu tego artykułu do tego momentu zacznie panikować, ale jest to zupełnie bezpodstawne. Zły poziom leukocytów nie jest bowiem wyrokiem śmierci – można go z łatwością unormować. Każdy ginekolog wie, jak leczyć zapalenie dróg moczowych, i potrafi dostosować leki indywidualnie do swoich pacjentek. Jaka więc jest norma, jeśli chodzi o leukocyty? Według najnowszych danych jest to 1 – 5, ale czasem zawęża się normę do 2 – 3. Warto również porównać poziom leukocytów z ogólnym wynikiem badania moczu.
Co jeszcze wynik badania moczu może nam powiedzieć?
Jeżeli mówimy o moczu, zapewne nasuwają nam się na myśl również bakterie. I słusznie, ponieważ ich liczna ilość może świadczyć o dokuczliwej infekcji, która nie jest korzystna ani dla matki, ani dla płodu. Kiedy ginekolog stwierdzi, że w naszym moczu są bakterie, zapewne zleci kolejne badania, które pozwolą nam poznać szczegóły tego, co dzieje się w naszym organizmie. Dalsze badania to posiew moczu oraz wymaz z szyjki macicy. Warto zadbać o to, by nie bagatelizować tej diagnostyki – pamiętajmy, że to może uratować dwa życia, nasze oraz dziecka. Infekcje mogą być przyczyną między innymi przedwczesnego porodu, co może zakończyć się śmiercią lub późniejszymi poważnymi problemami w rozwoju naszej pociechy. Wracając do leukocytów, ich podwyższony poziom może ciągnąć za sobą również podwyższony poziom nabłonka. Wysoki poziom tych dwóch czynników daje nam pewność, że w organizmie rozwija się niezwykle niebezpieczne zapalenie. Innym schorzeniem, które często spotyka się u kobiet w ciąży jest kamica nerkowa. Można ją wykryć poprzez zbadanie poziomu erytrocytów w moczu. Ich wysoki poziom oznacza właśnie kamicę nerkową.
Mocz powie ci prawdę o twoim organizmie
Badanie moczu jest tego rodzaju badaniem, które może powiedzieć niezwykle dużo o stanie naszego organizmu. Jak już wspomnieliśmy, główne wskaźniki to leukocyty, nabłonek oraz erytrocyty. Są one najważniejsze, ale nie znaczy to, że resztę możemy bagatelizować. O stanie naszego zdrowia wiele może powiedzieć również ciężar właściwy moczu. Rzadki może świadczyć o chorobie nerek, natomiast gęsty o wymiotach lub biegunce. Równie ważny jest poziom glukozy, ponieważ zbyt wysoka może świadczyć o cukrzycy ciążowej. Należy ją niezwłocznie poddać leczeniu, ponieważ niesie poważne konsekwencje. Podsumowując, warto robić badania moczu, ponieważ pomoże to wykryć mnóstwo poważnych chorób. Zatem kobieto, zadbaj o siebie i o swoje dziecko!