Idealna wycieczka po Gruzji

0

Jeśli zastanawiasz się gdzie w tym roku wybrać się na wakacyjną wycieczkę to mamy dla Ciebie rozwiązanie. Gruzja to piękny i uroczy kraj. Pełny wielu miejsc, które warto zobaczyć i zwiedzić. Wycieczka musi być jednak dobrze zaplanowana.

Oczywiście pierwszym przystankiem wycieczki do Gruzji powinna być stolica tego kraju, czyli Tbilisi. Oprócz zwiedzenia samej starówki, która jest niezwykle piękna jest tu także kilka innych miejsc wartych zwiedzenia. Jest to m.in. świątynia Metechi. Świątynia ta powstała w XIII wieku i leży na skale nad rzeką Kurą. Kolejnym miejscem, które z pewnością należy zobaczyć jest Abanotubani. Tutaj zobaczyć można tradycyjne łaźnie siarkowe. Wycieczka w Gruzji nie może się także obyć bez wizyty w katedrze Sioni. Tu znajduje się największy gruziński skarb, czyli krzyż świętej Nino, patronki państwa.

Po Tbilisi wycieczka udać się powinna do dawnej stoicy Gruzji, czyli Mcchety. Miasto to w okresie III w. p.n.e.-V w. n.e. było stolicą królestwa gruzińskiego. Miasto to jest religijną stolicą Gruzji. To tutaj w IV wieku Gruzja przyjęła chrześcijaństwo. Miejscem, które koniecznie trzeba tu zobaczyć jest świątynia Sweti. Następnie udać się należy do Uplistsikhe, gdzie zwiedzić można pozostałości starożytnego miasta powstałego w VII wieku p.n.e. W czasach średniowiecza było to centrum azjatyckiego handlu.

Jeśli chodzi o niezwykłe miasta to z pewnością zobaczyć należy także miasto Vardzia. Znajduje się tak skalne miasto powstałe w XII wieku. Zwiedzić można aż 300 grot. Są to pomieszczenia mieszkalne, piwnice oraz wiele tuneli kanalizacyjnych. Kolejnym miastem, do którego powinna udać się wycieczka w Gruzji jest miasto Kutaisi. Jest to drugie co do wielkości miasto w Gruzji. Tu przede wszystkim odwiedzić należy Grotę Prometeusza. Z Kutaisi warto przejechać także do Swanetii. Miasto to znane jest z niezwykłych domów – wież.

To oczywiście nie wszystkie miejsca, które należy zwiedzić będąc na wycieczce w Gruzji. Jest ich o wiele więcej. Jeśli w sieci wpiszemy hasło “wycieczki Gruzja” zapoznamy się z ofertami wielu biur podróży. Możemy dzięki temu wybrać taką wycieczkę, która najlepiej będzie odpowiadała naszym oczekiwaniom.

Sucha skóra twarzy – zadbaj o nią naturalnie

0

Cera sucha, ze względu na dość specyficzne problemy, wymaga bardzo uważnej i przemyślanej pielęgnacji. Jednak nadmierne dbanie o skórę może tylko pogorszyć dolegliwości. Łuszczenie, swędzenie i pieczenie to tylko część z nich. Na szczęście jest kilka sposobów na to, by zadbać o jej stan. Najlepiej będzie sięgnąć po kosmetyki naturalne.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze butów dla dziecka

0

Kiedy chcemy kupić buty dla siebie, sprawa jest prosta. Idziemy do sklepu, na ogół wiemy, czego szukamy, co lubimy. Wybieramy, mierzymy, płacimy i gotowe. Kiedy chcemy kupić buty dla dziecka, sprawa nie jest tak oczywista.

Biegunka u dziecka – przyczyny, objawy i sposób postępowania

0

Biegunka to uciążliwa dolegliwość dla wszystkich, ale dla dzieci może być ona szczególnie niebezpieczna. Maluchy z biegunką szybko się mogą odwodnić. Co więcej, przyczyny biegunki u najmłodszych nie ograniczają się do zatrucia pokarmowego, ale są liczne i różnorakie, więc trudno czasem dociec skąd wzięły się problemy ze stolcem i jak je leczyć.

Chondromalacja – uszkodzenie rzepki kolana – leczenie i rehabilitacja

0

Boli Cię kolano? Dowiedź się, co może być jego przyczyną.

 

Jeśli od jakiegoś czasu dokucza Ci ból kolana, który w dodatku promieniuje dalej, być może to znak od Twojego organizmu, że powierzchnia stawowa rzepki ulega degeneracji. Chondromalacja (bo tak się właśnie nazywa uszkodzenie rzepki kolana) zwykle charakteryzuje się zwłóknieniami, ubytkami lub szczelinami chrząstki, wraz z odsłoniętą warstwą podchrzęstną. Czy wiesz, w jaki sposób możesz leczyć tą doskwierającą dolegliwość? A może potrafisz wymienić sposoby na to, by ulżyć sobie w cierpieniu? Jeśli nie, zapraszam do zapoznania się z artykułem, w którym znajdziesz odpowiedzi na wszystkie dręczące Cię pytania.

 

Przyczyny i objawy chondromalacji rzepki

kolanoChondromalacja rzepki to przypadłość, która zwykle dotyka osoby w średnim wieku (głównie czterdziestolatków, choć i zdarza się, że chorują także dojrzalsze osoby) i najczęściej są to kobiety. Z biegiem lata chrząstka stawowa ulega uszkodzeniom, przez co ściera się i rozrywa. Zdarzają się przypadki, kiedy chondromalacja rzepki dotyka także młodzieży – z reguły rzepka w zły sposób się porusza, przez co naraża na otarcia partie kości udowej, które znajdą się niżej.

Bywa również, że chondromalacja stawu kolanowego daje objawy stanu zapalnego powierzchni stawowej rzepki. Chorobie może sprzyjać podeszły wiek, jak również przebyte urazy rzepki (zwłaszcza po przebytych zwichnięciach i złamaniach).

Jeśli zaliczasz się do grona osób cierpiących na chondromalację kolan, to z pewnością ból nie jest Ci obcy. Dolegliwość za wszelką cenę próbuje dać o sobie znać w codziennych czynnościach. Odczuć jej obecność można podczas wchodzenia po schodach, klęczenia, kucania oraz siedzenia ze zgiętymi kolanami. Początek choroby zaczyna się zwykle od wysięku w stawie kolanowym, który może wystąpić po wysiłku fizycznym (w tym również po ćwiczeniach), a czasami nawet po mocniejszym spacerze. Ból często ”wędruje” w inne rejony i potrafi objąć także tył kolana.

 

Chondromalacja kolana – leczenie

Gdy chondromalacja kolan pojawia się u bardzo młodych osób, to dolegliwości bólowe mają tendencję do pojawiania się zanikania, aż do momentu, gdy zakończy się proces wzrostu chrząstki. Jeśli przypadłość zakłóca normalne funkcjonowanie, ortopeda może skierować na specjalistyczny zabieg medyczny, także chirurgiczny. Gdy lekarz podejrzewa chondromalację stawu rzepkowo-udowego, to najpierw kieruje pacjenta na badanie artroskopowe. Jeśli choroba jest dopiero w początkowym stadium, to na ogół lekarz zaleca terapię zachowawczą. Bardzo dobre efekty daje fizykoterapia cieplna oraz ćwiczenia mięśnia czworogłowego, które pozwolą wzmocnić i rozciągnąć chorobo zmienione miejsca. Jeśli ból bywa bardzo uciążliwy, to można sięgnąć po niesteroidowe leki przeciwbólowe, ale tylko po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Pod żadnym pozorem nie powinno się przyjmować leków na własną i rękę i warto to sobie wbić do głowy. W większości przypadków leczenie zachowawcze wystarczy i odnotowano, że przynosi bardzo dobre efekty. Jednak nie zawsze jest tak słodko, zdarza się też, że leczenie zachowawcze nie przynosi żadnych rezultatów, a wcześniej pojawiające się dolegliwości, zamiast minąć, się nasiliły. To najczarniejszy scenariusz, ale warto wiedzieć, co czeka nas w takich przypadkach. Wtedy bez leczenia chirurgicznego się nie obejdzie. Ortopeda wykona nacięcie chirurgiczne lub artroskopię, by usunąć uszkodzoną cząstkę rzepki.

Chondromalacja rzepki – ćwiczenia i rehabilitacja

Za najskuteczniejszą terapię chondromalacji rzepki uważa się artroskopię operacyjną. Zabieg ten w porównaniu do klasycznej operacji jest mniej inwazyjny, nie trwa długo, bo zaledwie pół godziny. Do jego wykonania wykorzystuje się znieczulenie miejscowe, a następnie stosuje stabilizator rzepki. Po upływie dwóch tygodni należy zgłosić się do lekarza na kontrolę, wtedy też zazwyczaj ściągane są szwy.

Jeśli chondromalacja stawu rzepkowo-udowego ma łagodną postać i przebiega bez większych dolegliwości, to warto zadbać o odpowiednią ochronę stawu kolanowego. Przede wszystkim nie powinno się jej zbytnio obciążać oraz chronić przed kolejnymi urazami, bo to może skutkować znacznym pogorszeniem stanu kolana. Wizyta u ortopedy wcale nie jest taka straszna, wręcz przeciwnie dołoży wszelkich starań, by pomóc w wyeliminowaniu dokuczliwych dolegliwości. Ortopeda prawdopodobnie zaleci specjalne zabezpieczenie w postaci stabilizatora lub łuski gipsowej. Potwierdzono również, że niektórym pacjentom pomogły zabiegi z wykorzystaniem fal ultradźwiękowych oraz magnetoterapia.

Z całą pewnością lepiej jest zapobiegać schorzeniom, niż je leczyć. Gdy zauważymy, że bóle stawów kolanowych zaczynają nam dokuczać, to nie ma na co czekać, lepiej od razu zarejestrować się na wizytę u lekarza. On już ustali przyczynę problemu i dopasuje odpowiednią terapię. Dodatkowo, jeśli na co dzień uprawiamy sport, pamiętajmy o właściwej rozgrzewce przed rozpoczęciem treningu. W ten sposób przygotujemy odpowiednio mięśnie i stawy do wysiłku.

 

Chroń kolana i nie bój się lekarza!

Jeśli doskwiera Ci ból kolana nad rzepką, to nie możesz zwlekać z wizytą u specjalisty. Tylko on będzie w stanie ocenić Twój stan i zaleci stosowny rodzaj leczenia. Poza tym pamiętaj, by chronić stawy kolanowe przed ponownymi urazami i przeciążeniem.

Opieka nad psem

0

Posiadanie psa w domu to wiele korzyści dla człowieka. Psy to bardzo wierne zwierzęta. Szybko przyzwyczajają się do swoich właścicieli, potrafią być prawdziwymi przyjaciółmi człowieka. Obecność psa w domu bardzo korzystnie wpływa na zdrowie i psychikę człowieka. Wzmacnia odporność, zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii. Głaskanie psiej sierści redukuje stres, a regularne spacery i zabawy z psem regulują ciśnienie krwi, zmniejszają poziom cholesterolu we krwi, poprawiają kondycję.

Choroba Buergera – nieleczona może zakończyć się amputacją

0
Choroba Buergera

Co powoduje jej wystąpienie i jakie są symptomy?

 

Chorobę Buergera zaliczamy do bardzo rzadkich, a jej symptomy nieco zbliżone są do miażdżycy. Jest ona schorzeniem, które atakuje żyły i tętnice obu par kończyn, a w trakcie jej wystąpienie dochodzi do stanu zapalnego naczyń krwionośnych. Co powoduje jej wystąpienie, czym się charakteryzuje jej objawy i czym grozi?

Co to jest choroba Buergera?

stopaW skutek zakrzepowo-zarostowego zapalenie naczyń powstają niebezpieczne zmiany zapalno-zakrzepowe tętnic i żył. Następstwem tego jest zwężenie światła naczyń, znacznie utrudniony przepływ krwi i w konsekwencji – niedotlenienie tkanek. Zmiany mogą nawet spowodować infekcję albo gangrenę. Pierwsze objawy choroby Buergera można zaobserwować na stopach i dłoniach, lecz zdarza się, że zajmują także większe partie kończyn. Ze schorzeniem częściej mają do czynienia w krajach Środkowego i Dalekiego Wschodu, wśród mężczyzn poniżej czterdziestego roku życia. Jednak odnotowano, że coraz więcej przypadków to także kobiety. Jednym z głównych czynników, który z pewnością pozwala odróżnić schorzenie Buergera od miażdżycy, to młody wiek chorych. Jak wiadomo, miażdżyca o wiele częściej występuje u osób w wielu dojrzałym oraz starszym. Wszystkich zmagających się z zespołem Buergera charakteryzuje jeden wspólny mianownik, a mianowicie są oni palaczami lub używają preparatów nikotynowych (papierosy, gumy, tabletki, cygara). Aby powstrzymać rozwój schorzenia, obowiązkowo trzeba porzucić nałóg, w przeciwnym razie jego konsekwencje mogą być naprawdę groźne. Jakie są powody wystąpienie choroby Buergera? Niestety, ale na to pytanie nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi, gdyż jej przyczyny nie są jeszcze do końca znane. Uznaje się, że jej  prawdopodobną przyczyną są uwarunkowania genetyczne. Dodatkowo oprócz nałogu nikotynowego, wśród czynników ryzyka wymienia się choroby dziąseł.

 

Charakterystyczne objawy Choroba Buergera

Do objawów, które mogą zwiastować zakrzepowo-zarostowe zapalenie naczyń, zaliczamy:

 • ból, który zwykle występuje w okolicach nóg i stóp, jak również rąk i dłoni – symptomatyczne jest pojawienie się bólu w trakcie wykonywania jakiejś aktywności oraz nagła ulga po jej zaprzestaniu,
 • stan zapalny na długości żył, bezpośrednio pod powierzchnią skóry,
 • objaw Raynauda – po ekspozycji na zimno palce u nóg lub rąk najpierw robią się blade, a następnie sine.
 • otwarte obtarcia na palcach.

Zespół Buergera może zakończyć się groźnymi powikłaniami. Utrudniony przepływ krwi skutkuje tym, że z ogromnym wysiłkiem dociera ona do palców dłoni lub stóp. Odbija się to również negatywnie na tkankach, które pozostają za słabo ukrwione, a przez to nie mają wystarczającej ilości tlenu i składników odżywczych, więc powoli zaczynają obumierać. I tym właśnie sposobem pojawia się gangrena. Jej symptomy bardzo łatwo można rozpoznać. Charakteryzuje się czarną lub niebieskawą skórą, utratą czucia w zaatakowanym palcu oraz nieprzyjemnym zapachem. Nikt nie powinie lekceważyć takiego stanu, ponieważ gangrena jest bardzo poważną przypadłością i zazwyczaj kończy się amputacją palca.

Jak przebiega leczenie choroby Buergera?

Po zdiagnozowaniu schorzenia pacjent przede wszystkim powinien zaprzestać palenie. To jednak tylko pierwszy krok, gdyż zalecane są leki, których celem jest rozszerzyć naczynia krwionośne i poprawić cyrkulację krwi. W niektórych przypadkach obowiązkowa okazuje się operacja zwana sympatektomią, potocznie zwaną odnerwieniem współczulnym. Zabieg ten  polega na przecięciu nerwów w okolicy chorobowo zmienionej części ciała, by w ten sposób poprawić przepływ krwi i zniwelować ból. Jak wskazują niektóre badania, pozytywne rezultaty sympatektomii mogą jednak zostać zaprzepaszczone, jeśli chory nie przestanie palić papierosów. To również prowadzi do wątpliwości i kontrowersji na temat efektywności wykorzystania sympatektomii w leczeniu schorzenia.

Co więcej, osoby zmagające się z przypadłością powinny zadbać o to, by nie narażać palców dłoni i stóp na wyziębienie oraz skaleczenie. Czasami objawy mogą nasilać się podczas silnych przeżyć, dlatego warto by było nauczyć się panować nad stresem i swoim emocjami. Jeśli  powstanie skaleczenie, należy je jak najszybciej zdezynfekować i opatrzyć, a jeśli wystąpią problemy z gojeniem się ranki, niezwłocznie trzeba zgłosić się do lekarza. Warto również zasięgnąć porady od specjalisty w kwestii diety w przypadku choroby Buergera. Zwykle zalecane jest ograniczenie spożywania tłuszczu i regularne nawadnianie organizmu, więc lepiej upewnić się, że codzienne nawyki żywieniowe nie nasilą symptomów przypadłości.

 

Bierne palenie również może być szkodliwe!

Tak naprawdę bierne palenie papierosów czy cygar nie jest zaliczane do głównych czynników powodujących chorobę Buergera, ale jak się okazuje, również może zaszkodzić. Dlatego, jeśli zdiagnozowano ją u Ciebie, to powinnaś unikać przebywania w zadymionych pomieszczeniach.  Nawet poprzez samo wdychanie oparów tytoniu możesz znacząco pogorszyć swój stan!

Dobry blender nie musi kosztować fortuny!

0

Blender możemy zakupić w cenie już około 40-50 złotych. Czy jednak takie urządzenie będzie dobrym pomocnikiem w kuchni?

Choroby tarczycy – jak rozpoznać objawy i jakie badania tarczycy trzeba wykonać ?

0
tarczyca

Sprawdź, czy ten problem nie dotyczy także Ciebie.

 

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, jak rozpoznać problemy tarczycy? Czym się ona w ogóle objawia? Koniecznie przeczytaj spis charakterystycznych objawów, a jeżeli podejrzewasz u siebie chorobę, koniecznie wykonaj badania i w razie konieczności od razu rozpocznij leczenie.

 

Choroba tarczycy – symptomy nadczynności i niedoczynności gruczołu

 

tarczycaZmiany w zachowaniu, wole (używane w potocznym języku, mowa o powiększonej tarczycy), zaburzenia metabolizmu, a w niektórych przypadkach nawet problemy z płodnością to sygnały, które powinny w nas wzbudzić niepokój. O chorobie tarczycy słyszy się coraz częściej,  a w szczególności w przypadku kobiet, choć zaburzenia w pracy tarczycy również występują u mężczyzn. Oczywiście trzeba mieć świadomość, że nie u każdej osoby wystąpią wszystkie symptomy. W przypadku łagodnej, wczesnej postaci niedoczynności lub nadczynności, możesz nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że zaburzenia dotyczą też Ciebie. Co nie znaczy, że łagodna postać nie wymaga leczenia, tarczyca wymaga leczenia, bo tylko w ten sposób można powstrzymać postęp schorzenia.

 

Symptomy problemów z tarczycą przy nadczynności to:

 • spadek masy ciała – kiedy tracisz na wadze, pomimo wzmożonego apetytu,
 • przyśpieszona akcja serca, kołatanie,
 • nerwowość, pobudzenie,
 • podwyższone ciśnienie krwi,
 • nadmierna potliwość,
 • osłabienie mięśni, drżenie dłoni,
 • częstsze oddawanie stolca, czasami biegunka,
 • lżejsze lub krótsze menstruacje,

 

 • Symptomy problemów z tarczycą przy niedoczynności to:
 • spowolniona akcja serca,
 • letarg, spowolniona sprawność umysłowa – trudności z koncentracją i zapamiętywaniem,
 • depresja,
 • wzmożona wrażliwość na chłód,
 • mrowienie lub drętwienie dłoni,
 • przyrost masy ciała, zaparcia,
 • ciężkie miesiączki,
 • sucha skóra i włosy,
 • wole – przy niedoczynności tarczycy również może pojawić się wole.

Jakie badania się wykonuje, by zdiagnozować nadczynność i niedoczynność tarczycy?

Po zgłoszeniu się do lekarza z podejrzeniem choroby tarczycy zostaniesz z pewnością skierowana na badania hormonów:TSH oraz wolnych hormonów tarczycy (skrótowo określanych jako FT3 oraz FT4). Innymi badaniami, dzięki którym również można ustalić powód choroby oraz sposób leczenia tarczycy są między innymi: USG, przeciwciała przeciwtarczycowe w surowicy oraz biopsja. Czy po potwierdzeniu diagnozy, masz powody do niepokoju? Powinnaś zrozumieć, że najważniejsze jest, byś jak najszybciej rozpoczęła leczenie. Nie możesz zwlekać z wizytą u lekarza, która ustali odpowiednią terapię i następnie zacząć się stosować do jego wskazań. Leczenie niedoczynności tarczycy po zdiagnozowaniu w większości przypadków trwa już do końca życia, podobnie zresztą jak w przypadku nadczynności. Nawet jeśli uda się całkowicie ją wyleczyć, to już zawsze trzeba być pod stałą kontrolą lekarza. Pamiętaj jednak, że choroba tarczycy pozwala na prowadzenie normalnego tryby życia.

Czy boląca szyja po przebytej infekcji to symptom choroby tarczycy?

Z pewnością w Twojej głowie pojawiło się wiele pytań. Być może nawet w tej chwili zastanawiasz się, czy tarczyca daje jakieś znaki i czy jest bolesna, a jeśli tak się dzieje, to co może być przyczyną tej dolegliwości. Możliwym źródłem bólu narządu jest podostre zapalenie tarczycy, choroba tarczycy, którą najprawdopodobniej wywołała infekcja wirusowa. Zapaleniu mogą towarzyszyć następujące objawy:

 • ból gruczołu tarczycowego – ból ten może mieć bardzo różne nasilenie, zarówno łagodne, jak i ostre,
 • nadwrażliwość tarczycy na dotyk,
 • ból przy połykaniu oraz odwracaniu głowy,
 • pojawienie się objawów bezpośrednio po przebytej infekcji, na przykład po śwince, odrze lub grypie.

Warto wiedzieć, że w większości przypadków leczenie choroby tarczycy przynosi zadowalające rezultaty. Jeśli więc zostanie u Ciebie zdiagnozowana choroba, masz szansę wrócić do normalnego trybu życia, musisz tylko podjąć się leczenia. Na to by narząd mógł znów funkcjonować prawidłowo zwykle potrzeba kilka miesięcy. Jednak zdarza się też tak, że u chorego rozwija się trwała niedoczynność gruczołu. Dlatego jeszcze raz zachęcam, by nie lekceważyć zauważonych u siebie objawów i jak najszybciej pójść do lekarza. On już się zajmie dokładną diagnostyką i jeśli potwierdzi chorobę, zaleci odpowiednią kurację.

Czy chorobom tarczycy można jakoś zapobiec?

Tarczyca jest bardzo ważnym narządem w organizmie i jeśli zaczną go atakować choroby autoimmunologiczne (takie jak choroba Hashimoto lub Gravesa-Basedowa), to niewiele możemy zdziałać, żeby je zatrzymać. Jednak jak wiadomo, sam styl życia może przyczyniać się do rozwoju chorób tarczycy i możemy zrobić coś, by zmienić go na lepsze. Przede wszystkim istotną rolę odgrywa tutaj dieta, powinna być bogata w jod. Najwięcej go w wodzie morskiej, a więc skarbnicą jodu będą przede wszystkim ryby, glony oraz owoce morza. Najbogatszym źródłem jodu jest świeży dorsz, mintaj, halibut oraz łosoś wędzony. Oprócz tego jod znajdziemy również w serze gouda, kefirze, chrupkim pieczywie i maślance. Warto także zrezygnować z palenia papierosów i przestać żyć w silnym stresie.

 

 

Chroniczne zmęczenie – jakie mogą być przyczyny ?

0
zmęczenie

Sprawdź, co kryje się pod pojęciem somnifobii.

 

Utrzymujące się osłabienie, ciągła senności i brak energii – zarówno w ciągu dnia, jak i po nocnym odpoczynku. Nie pomaga kawa, napój energetyczny również nie pomaga, jedyne, o czym marzysz, to by wrócić do łóżka i zawinąć się w kołdrę. Bez większego zainteresowania gapisz się w telewizor, bo przeczytanie książki to już dla Ciebie zbyt duże wyzwanie. Czy za takim stanem stoi jakaś choroba?

 

Notoryczne zmęczenie – jeśli występuje, nie ignoruj problemu!

 

zmęczenieZa ciągłym osłabieniem, brakiem motywacji i energii mogą kryć się różnego typu przyczyny. Przemęczenie z powodu przepracowania oraz niedosypianie są uważane za naturalne i w końcu ustąpią, o ile zaczniesz o siebie dbać. Jeśli stan utrzymuje się od kilku tygodni do kilku miesięcy, to problem jest już bardziej złożony. Jego przyczyną mogą być czynniki związane z prowadzonym trybem życia, chorobą albo dotyczyć zaburzeń psychicznych. Co jednak skrywają te ogólnikowe pojęcia? Przedstawiamy możliwe powody występowania ospałości oraz zmęczenia.

 

Tryb życia:

 • zbyt częste spożywanie kofeiny lub alkoholu,
 • nadmierna aktywność fizyczna,
 • niedobór snu,
 • bezczynność – brak jakiejkolwiek aktywności,
 • przyjmowanie niektórych leków – w tym również leków na wirusy oraz infekcję,
 • niezdrowe nawyki żywieniowe.

 

Stan psychiczny:

 • stres,
 • smutek, cierpienie,
 • lęki, niepokój,

 

Stany chorobowe:

 • rak,
 • ostra niewydolność wątroby,
 • anemia,
 • zespół chronicznego zmęczenia – czas jego trwania wynosi ponad sześć miesięcy i towarzyszą mu takie objawy jak: stany podgorączkowe, bóle gardła, problemy z pamięcią, bóle mięśni, powiększenie oraz bóle węzłów chłonnych,
 • przewlekła choroba nerek,
 • niedoczynność tarczycy,
 • nadczynność tarczycy,
 • przewlekła obturacyjna choroba płuc,
 • choroba serca,
 • rozedma,
 • zespół niespokojnych nóg,
 • rozedma,
 • bezdech senny,
 • cukrzyca typu 1 lub 2
 • niektóre leki – a wśród nich na przykład leki nasercowe, leki przeciwbólowe na receptę, leki na nadciśnienie oraz różnego typu antydepresanty.

 

Kiedy uda Ci się ustalić powód ciągłego zmęczenia, to prościej będzie Ci pozbyć się czynnika sprawczego, który doprowadził Cię do takiego stanu. Najprawdopodobniej wystarczy, jeśli  wprowadzisz kilka zmian w trybie życia, ale może się też okazać, że konieczne będzie wdrożenie leczenia choroby, z którą właśnie notoryczne zmęczenie jest mocno związane.

 

Co robić, gdy sytuacja wymyka się spod kontroli? Kiedy szukać specjalistycznej pomocy?

 

Każdy z nas czasami narzeka na zmęczenie, senność oraz brak energii i nie ma nic w tym złego, jeśli stan otrzymuje się krótko. Aby nasz organizm wrócił do pełnych sił, po prostu potrzebuje odpoczynku. Nawet maszyny nie są w stanie pracować na pełnych obrotach bez przerwy, więc miejmy to na uwadze. Jednak jeśli stan ten utrzymuje się dłużej i zaczyna nas niepokoić, to należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. W szczególności nie powinnaś zwlekać, jeżeli:

 • uczucie zmęczenia się utrzymuje dłużej niż 2 tygodnie – jeśli zauważyłaś, że uczucie ciągłego zmęczenia występuje u Ciebie co najmniej od dwóch tygodni i mimo usilnych prób ich złagodzenia (na przykład poprzez redukcję stresu, zwiększenie dawki snu, nawadnianie organizmu, aktywność oraz zdrową dietę) nie zauważyłaś żadnych efektów,
 • jeśli zmęczeniu towarzyszą również mdłości oraz bóle głowy,
 • masz silne bóle – ból zwykle pojawia się w okolicach brzucha, pleców oraz miednicy,
 • krwawisz – przede wszystkim dotyczy to przypadków, w których występują wymioty z krwią lub krew w kale.

 

Poza tym, jeśli zmęczeniu towarzyszy także ból w klatce piersiowej, skrócony oddech, nieregularna praca serca lub czujesz, że zaraz zemdlejesz, to także jak najszybciej powinnaś poszukać pomocy medycznej. W przypadkach, występowania chronicznego zmęczenia przy problemach psychicznych, mogą dodatkowo wystąpić myśli autodestrukcyjne oraz samobójcze. Niekiedy mogą także pojawić się myśli, które podpowiadają, by kogoś innego skrzywdzić. Wtedy również konieczna jest specjalistyczna pomoc i trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza, bo można nie tylko wyrządzić krzywdę sobie, ale także niewinnym osobom.

 

Warto również mieć świadomość, że chroniczne zmęczenie może odbić negatywne piętno na jakości Twojego życia. Czyż nie lepiej cieszyć się dobrym zdrowiem przez długie lata i móc w pełni korzystać z uroków życia? Dlatego im szybciej stawisz czoła problemowi i poszukasz, w jaki sposób go zwalczysz, tym wcześniej będziesz mogła wrócić do normalnego funkcjonowania. Tylko w ten sposób masz szansę odzyskać radość, która potrzebna jest, by móc cieszyć się tym, co przyniesie każdy kolejny dzień.

 

Czy w ogóle wiesz, co to jest somnifobia?

 

Bez wątpienia jest to pojęcie rzadko używane, więc nie zdziwię się, jeśli słyszysz o nim pierwszy raz. Pod somnifobią kryje się strach przed snem i zasypianiem. Do przyczyn zaburzenia zalicza się między innymi lęk, traumatyczne przeżycia oraz bardzo silny stres. Niestety, ale właśnie zbyt mała ilość snu u osób cierpiących na somnifobię sprawię, że czują się ciągle zmęczeni, nie mają energii, są drażliwi i popadają w depresję.

 

 

ZOBACZ TEŻ