Jak wybrać kierunek studiów

0

Wybór studiów to druga poważne decyzja jaką musimy podjać w naszym życiu. I mało tego tak naprawdę podejmujemy ją z pewnym wyprzedzeniem. Już na maturze mamy wybór jakie przedmioty i na jakim poziomie będziemy zdawać w maju. Od tego co wybierzemy i jaki wynik z nich uzyskamy zależy na jaki kierunek studió mamy większe szanse się dostać. Wybór kieruku studiów jest bardzo ważny dla naszej dalszej kariery przynajmniej tak nam się wtedy wydaje. Wybór kierunku studiów powinien uwzględniać rynkową sytuację na rynku pracy. To prawda wybór kierunków humanistycznych czy społecznych nie daje dobrej perspektywy na przyszłość. I to się potwierdza w losach absolwentów tych studiów. Mało kto pracuje w zawodzie a już o dobrych zarobkach może w ogóle pomarzyć. To dla niego wykluczone i to całkowicie. Jednak kierowanie się sytuacją na rynku też nie do końca ma swoje uzasadnienie jeśli zdecydujemy się na kierunek, którego nie lubimy i nie jest on naszą mocna stroną to prawdopodobnie go nie skończymy. A nawet jeśli uda nam się go skończyć to nie będziemy zadowoleni robiąc coś co nas nie cieszy i nie interesuje. Myśląc o kierunku studiów musimy wziąc pod uwagę nasze zdolności i to to lubimy robić co nam sprawia przyjemność. Warto pamiętać o tym jak wygląda rynek pracy i dorzucić to do naszego modelu decyzyjnego. Niestety siedząc w liceum człowiek może mieć problemy z udzieleniem sobie odpowiedzi na te pytania. Niewiele w życiu się widziało i niewiele się wie o świecie przez co takie wybory nas przerastają.

www.igroup.pl

Wiedza a kariera

0

Każdy człowiek ma ambicje by odnieść jakiś sukces to naturalna potrzeba człowieka. Każdy inaczej definiuje swój suckes można go jednak określić mianem słowa kariera. Kariera to nic innego jak pasmo suckesów prowadzące nas do spełnienia naszych zawodowych celów i spełnienia najbardziej skrytych ambicji. Na pewno do osiagnięcia wyznaczonych celów w karierze zawodowej niezbędne są szczęście i determinacja. Poza nimi trzeba mieć też wiedzę, dużą wiedzę teoretyczną i praktyczną. To jednak nie wszystko jest jeszcze pewien rodzaj wiedzy, mianowicie jest to wiedza związana z umiejętnościami sprzedania się. Zdolność do zaprezentowania siebie lepiej od innych to trudna sztuka. Bazuje na oryginalności już na samym początku trzeba się wyróżnić. Rekruterzy widzą setki cv każdego dnia. Przemówi do nich tylko to, które będzie odbiegało od większości i to w pozytywnym świetle. Jak się wyróżnić? To trudne pytanie w zależności od tego kim się jest i na jakie stanowisko się aplikuje trzeba stosować inne metody. Warto wpisać w cv swoje konkretne umiejętności a nie ograniczać się do zdawkowych słów typu znajomość dobra lub bardzo dobra. To tylko słowa, frazesy dla kogoś po drugiej stronie to tylko kolejny wpis jakich widzi setki. Samo cv to nie koniec na rozmowie kwalifikacyjnej też trzeba wypaść dobrze. Tu kluczowa jest umiejetność eksponowania i odwoływanie się do swoich kompetencji w sposób wiarygodny i pasujacy do profilu i potrzeb przedsiębiorcy. Tylko przekonanie go, że naprawdę nas potrzebuje gwarantuje nam sukces.

www.pou.pl

Hobby sposobem na karierę.

0

Każdy zgodzi się z tym, że najlepiej wychodzi to co robi się z sercem i pełnym zaangażowanie, a tak robi się tylko to co się kocha. I przy wyborze zawodu bardzo ważne jest odpowiedzieć sobie na pytanie co lubimy robić i co nas pasjonuje i pójść w tym kierunku. Wszyscy mamy coś takiego co sprawia wielką przyjemność, jedni kochają auta, inni ogrody, inni rysować i można by tak wymieniać bez końca, każdy człowiek ma inne hobby. Jeżeli robimy to co sprawia nam radość, lubimy to i nie liczymy przy tym czasu, warto w to zainwestować i na przykład założyć swój biznes, na początek może to być jednoosobowa firma, a z czasem się rozwinie. Jeśli będzie to coś co uwielbiamy to do pracy będziemy chodzić z przyjemnością, czy będzie to własny interes czy etat w innej firmie, a efekty będą na pewno o niebo lepsze niż te przy pracy, o której nawet nie chcemy myśleć, a chodzenie do niej przyprawia nas o dreszcze. Połączenie pracy z pasją ma same pozytywne strony i nie podlega to wątpliwości, robimy to co lubimy, nie nudzi nas, jesteśmy szczęśliwi, a dodatkowo na tym zarabiamy i możemy się rozwijać w tym kierunku. Często pracownicy wykonujący swoją pracę z pasją, dochodzą do doświadczenia na bardzo wysokim poziomie i stają się mistrzami w swojej dziedzinie bez żadnych trudności, świetnie się przy tym bawiąc. Oczywiście nie znaczy to, że jeżeli robimy coś co nas interesuje to nie musimy się starać, bo wcale tak nie jest. Musimy dawać z siebie wszystko i bardzo się starać, bo taka praca od innej nie różni się wymaganiami pod względem poświęcenia.

www.wiedzanet.pl

Gra słów czy po prostu wpadka językowa

0

Dorośli ludzie często obawiają się kpiny innych osób. Braku wiedzy na dany temat. Mimo,że jesteśmy wykształceni i wiemy wszystko na nasz temat to czasami zdarza się, że nie wiemy w której części Polski jest np. Sochaczew. Wtedy robimy wszystko, żeby nasz rozmówca nie zobaczył, że nie orientujemy się w danym temacie. Co powinniśmy wtedy robić? Najlepszym rozwiązaniem jest przytakiwać głową i szybko zmienić temat. Bo nie każdy wie gdzie jest miejscowość ZGON ale każdy może poprowadzić rozmowę w taki sposób, aby rozmówca uwierzył, że wiemy o czym mówi. Najlepszymi specjalistamiw tej dziedzinie są mężczyźni, którzy mimo,że oglądają mecz muszą odpowiedzieć w taki sposób żonom,aby one uwierzyły,że zostały wysłuchane. Jest to wielką sztuką, którą znakomicie znają mężczyźni. Nie zawsze nawet im udają się te sztuczkinp. Żona mówi do męża: kochanie dziś idę do fryzjera. W ciągu dnia plany się zmieniają niestety nie można iść do fryzjera nałożyć na odrosty koloru, jednak wracając do domu mąż wita żonę słowami: kochanie jaki wspaniały soczysty kolor jest na Twoich włosach: wyglądasz wspaniale po wizycie i tego fryzjera. Więc wiadomo wpadki zdarzają się każdemu… Jednak najgorzej jest jak my używamy słów, których nie znamy znaczenia np. możemy zrobić symulację jakiegoś zdarzenia gorzej jeśli powiemy że możemy zrobić stymulację zdarzenia: wtedy jedynym rozwiązaniem jest wytłumaczenie tej wpadki jako przejęzyczenie. W języku polskim jest coraz więcej anglicyzmów. Coraz więcej ludzi mówi np.ależ ja mam duży challenge…. I jak tu zrozumieć co mówią Polacy?….

www.eduforum.pl

Jak budować pewność siebie?

0

Wiele osób ma problemy z poczuciem pewności siebie. Brak asertywności może przysporzyć nam wielu kłopotów- nie tylko dodatkowej i niepotrzebnej pracy, ale też może mieć poważny wpływ na rozwój kariery- a właściwie jego brak.
Na pewność siebie zasadniczo wpływ mają trzy elementy- liczba odniesionych sukcesów, liczba poniesionych porażek oraz wpływ otoczenia.
Oczywistym jest, że osoba odnosząca sukcesy będzie bardziej pewna siebie. Równie oczywistym jest, że osoba, która ponosi więcej porażek ma tendencje do mniejszej pewności siebie. Problem polega na tym, że często skupiamy się na negatywnych aspektach, całkowicie pomijając te pozytywne. Na ścieżce kariery z pewnością spotkają nas sytuacje, w których nawalimy- to pewne. Z drugiej strony, z pewnością wiele projektów wykonamy wzorowo. Istotnym jest zatem skupiać się na osiągniętych sukcesach- wyliczając również te mniejsze, jak na przykład pozytywne zakończenie poszczególnych faz projektu. Jednocześnie nie ma sensu zbytnie roztrząsać porażek- oczywiście należy wyciągać z nich wnioski, co zawsze ma walor edukacyjny, a zebrana wiedza pomoże nam w przyszłości.
Kolejnym istotnym elementem jest wsparcie otoczenia- co działa w bardzo podobny sposób, jak nasz wewnętrzny sędzia. Jeśli nasi najbliżsi współpracownicy będą doceniać i podkreślać nasze sukcesy- tym samym pomogą nam budować pewność siebie, a wtedy fantastyczna kariera jest nieomal murowana. Z drugiej strony- szef punktujący wszelkie potknięcia jest w stanie zniechęcić do jakiejkolwiek pracy i rozwoju.
Podsumowując- doceniaj swoje sukcesy, ucz się z porażek i dbaj o swoje otoczenie!

www.nowapolitologia.pl

Studiowanie dla każdego.

0

W przeciągu ostatnich kilkudziesięciu lat obraz i wyobrażenie na temat studenta ulega w mniejszym lub większym stopniu zmianom, łamiąc niejako stereotyp funkcjonujący w społeczeństwie. Potoczna i bardzo utrwalona definicja studenta określa dość jasno jego wiek, a mianowicie młodość. Uwarunkowania historyczne i ogólnie rozumiana edukacja sytuuje studentów jako osoby jeszcze młode, które dopiero rozpoczynają dorosłe i poważne życie. wkraczając w nie uczą się samodzielności, a dopiero uzyskanie tytułu ma prowadzić do ustabilizowania życia młodego człowieka. Jednak nie oznacza to, że studiowanie nie jest możliwe dla ludzi starszych i dojrzałych, czego przykłady często pokazują media i inne źródła. Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie ma żadnych ograniczeń formalnych dotyczących wieku kandydatów na studia. Jest to wyłącznie indywidualna sprawa każdego człowieka, a jeśli zdrowie i siły pozwalają na dalszy rozwój i edukację nic nie stoi na przeszkodzie. Bardzo popularne są również tzw. uniwersytety trzeciego wieku, skupiające osoby w wieku emerytalnym. Przynależność do społeczności umożliwia na ciekawe spędzanie czasu wolnego, połączonego z rozmaitymi formami zajęć edukacyjnych, a także pozwala na uczestnictwo w wycieczkach, wyjazdach i zgrupowaniach, podczas których nauka łączy się z przyjemnością. Przedsięwzięcia takiego rodzaju maja zdecydowanie pozytywny wpływ na jakość życia starszych przedstawicieli populacji, zarówno w aspekcie biologicznym, jak i społecznym i emocjonalnym. Przede wszystkim czynne uczestnictwo stymuluje umysł i mózg, co jeśli chodzi o osoby starsze może mieć duże znaczenie. Poza tym pozwala to poprawę samopoczucia i chęć ciągłej aktywności dla ludzi, którzy przeżywają swoja jesień życia.

www.leaderprice.pl

Kryteria ważne przy wyborze auta.

0

Jak dobrze wybrać auto dla siebie? Takie pytanie powinien zadać sobie każdy planujący kupno nowego samochodu. Przede wszystkim najważniejsze jest to, jak to auto ma kierowcy służyć. Powiedzmy sobie uczciwie, że wybór samochodu na podstawie tego, czy nam się ono podoba wizualnie jest nieco lekkomyślnym postępowaniem. A więc, co jest ważne? Np. to, czy jeździmy dużo po terenach miejskich, czy raczej w długie i dalekie podróże. Tutaj uwagę zwrócić należy, ile takie auto, mówiąc potocznie, pali. Dodatkowo, zastanówmy się nad pojemnością, zarówno wewnątrz pojazdu, jak i bagażnika. Jeżeli posiadamy rodzinę to piękne, niewielkie wyścigowe, lecz ciasne autko raczej się w naszym życiu nie sprawdzi. Z drugiej strony, kawaler nie planujący w najbliższych latach zostać mężem ani ojcem, nie potrzebuje samochodu z wbudowanymi monitorami w zagłówkach urozmaicających podróż pasażerom na tylnych siedzeniach. Przede wszystkim należy więc swoją decyzję dokładnie przemyśleć i dobrze się zastanowić przed wizytą w salonie samochodowym. Gdy będziemy mieli dobrze sprecyzowane potrzeby i wymagania, kupno samochodu może okazać się dużo łatwiejszym przedsięwzięciem, niż nam się wydaje.

www.getmoto.pl

Usługi transportowe i dbałość o szczegóły

0

Kierunek, w którym zmierza współczesna spedycja i usługi transportowe, charakteryzuje częsta zmienność reguł i zasad, przywołująca konieczność dostosowywania się nie tylko do najnowszych trendów i rozwiązań logistycznych, ale także nieustannego zapoznawania się z różnymi przepisami dotyczącymi wielu aspektów branży, jaką jest transport. Zawsze należy pamiętać, że służby odpowiedzialne za kontrolę transportu stosują różne przepisy i zróżnicowane schematy postępowania charakterystyczne dla swojego kraju. Niejednokrotnie transport może przebiegać bez zakłóceń w jednym państwie, w drugim natomiast mogą pojawić się liczne i na ogół nieoczekiwane problemy i przeszkody niezależnie od naszych chęci czy naszej uczciwości. Ważnym czynnikiem (a i można powiedzieć, że koniecznym) czynnikiem jest, aby każdy transport był przygotowany sumiennie i starannie, bez pozostawienia przysłowiowej furtki dla ewentualnych problemów. Każde zlecenie dotyczące transportu należy szczegółowo i skrupulatnie przeanalizować, a następnie zastanowić się nad wyborem optymalnej trasy. Nie należy jednak podchodzić do problemu zbytnio spiętym, ponieważ błędy zdarzają się nawet najlepszym – warto skupić się na zapobieganiu im w zarodniku niż wyszukiwaniu ich na siłę. Trzeba jednak być gotowym do zmierzenia się z każdym wyzwaniem, jeśli chce się zapewnić swojej firmie nie tylko przeżycie, ale i systematyczny i prężny rozwój, poszerzanie zakresu i terenu działalności oraz wchodzenia w nowe kierunku powiązane z branżą.

www.autocacko.pl

Dofinansowanie rządowe na reklamę – prawda czy mit?

0

Wydaje się wręcz niemożliwym, aby nasza działalność, w tym przypadku reklamowa, została w całości lub tylko w części opłacona środkami rządowymi, jednak nie do końca tak jest. Niektóre dziedziny życia są aktywnie promowane przez rząd danego kraju w zależności od obecnej administracji i planów budżetowych. Zawsze jednak takie dziedziny jak sport czy kultura i inne sekcje życia publicznego z nimi powiązane mogą uzyskać rządowe wsparcie. Często nawet nie jest ono wymagane stricte w formie finansowej – niekiedy sam patronat wysokiego rangą polityka bądź znanej instytucji zapewnia reklamę, za którą normalnie trzeba by było zapłacić słone pieniądze. Dlatego ważnym jest, aby – w przypadkach i dziedzinach życia określonych powyżej – zainteresować się również takimi formami współpracy z administracją, dzięki czemu zaoszczędzimy czas i pieniądze, osiągając jednocześnie takie same albo i lepsze efekty. Bardzo ciekawą formą promocji własnej firmy jest też sponsorowanie klubów sportowych (w różnych sportach) – dzięki temu nie dość, że nasza marka bądź oferta jest propagowana w wielu mediach (Internet, transmisje telewizyjne), to oprócz widzów przed telewizorami bądź komputerami skorzystać z nich mogą na przykład wszyscy kibice zgromadzeni na obiektach sportowych. Reklama w sporcie jest też na ogół dobrze przyjmowana w społeczeństwie i nie jest uważana za nachalną nawet w przypadku, gdy nazwa naszej firmy częściowo jest na przykład nazwą klubu.

www.aircold.pl

Wiadomości w internecie i w telewizji, czy są takie same?.

0

Najczęściej jest tak, że gdy oglądamy wiadomości w telewizji, a później będziemy przeglądać portale informacyjne, to te wiadomości będą się powielać. Także, to co dopiero obejrzeliśmy, będzie albo bardziej, albo mniej rozwinięte na internecie. Mamy więc duży wybór, czy chcemy wiadomości oglądać na bieżąco, czy później na spokojnie sobie przeczytać w internecie w dogodnej dla nas chwili, a nie uzależnione, od godziny nadawania wiadomości, przez telewizję. Na niektóre wiadomości oglądane w internecie, mamy możliwość wpisywania komentarzy, czego nie możemy zrobić, gdy oglądamy wiadomości w telewizji. Zarówno wiadomości pokazywane w telewizji jak i w internecie są powielane, niewiele się od siebie różniące. Jedynie co, to w internecie i w telewizji, może być co innego bardziej wyszczególnione, czy np. podkreślone. Na co innego może być bardziej zwrócona uwaga, bo tutaj dużo zależy, od tego, kto ustala jakie wiadomości mają się pokazać, czy w telewizji, czy w internecie. Dlatego tutaj od nas zależy, gdzie chcemy się dowiedzieć czegoś nowego, co się aktualnie dzieje na świecie. Bo i w telewizji i w internecie wiadomości są aktualizowane na bieżąco. Na internecie możemy w dodatku obejrzeć wiadomości o dowolnej porze, a nie wtedy kiedy akurat w telewizji są puszczane, a my akurat wtedy nie mamy czasu na to, by oglądać, czy nawet ich słuchać. Możemy również dla porównania obejrzeć wiadomości i tu i tu, żeby stwierdzić, czy się powielają, czy jednak czymś się różnią.

www.szumski.pl

ZOBACZ TEŻ