Chavrolet Corvette

0
930

Chavrolet to czwarta najczęściej kupowana marka samochodów na świecie. Marka ta powstała w Stanach Zjednoczonych w 1911 roku, obecnie należy do koncernu General Motors.
Kultowym samochodem firmy jest sportowy wóz Corvette Stingray. Pomysłodawcą i twórcą modelu był Harley Earl. Inspiracją do powstania corvetty byli amerykańscy żołnierze wracający do domów po drugiej wojnie światowej w samochodach takich marek jak Jaguar lub Alfa Romeo. Generacje modelu są oznaczane literką C, czyli kolejno C1, C2, C3 itd. Obecnie od 2013 roku produkowana jest siódma generacja. Nazwę wymyślił Myron Scott, którego zainspirowały małe statki fregatowe, które charakteryzowały się tym, że potrafiły wyjątkowo szybko manewrować.
Pierwsza generacja Corvette C1 pojawiła się pierwszy raz na rynku motoryzacyjnym w 1953 roku. Był to dwuosobowy kabriolet z nadwoziem typu roadster, czyli takim, gdzie dach jest przypinany do karoserii, a co za tym idzie nie jest integralną częścią nadwozia. Kolejną charakterystyczną cechą tego typu samochodów był napęd wyłącznie na tylną oś. Nadwozie modelu C1 wykonano z tworzywa sztucznego, które osadzono w stalowej ramie. Pierwotnie pojazd został wyposażony w silnik o pojemności ok. 3860 centymetrów sześciennych oraz mocy 150 KM, później zmieniono moc na 195 KM.
Początkowo Corvette produkowano w Michigan oraz Missouri, jednak od trzeciej generacji wytwarzane są w Kentucky.
Chevrolet Corvette niejednokrotnie był używany przez ekipy filmowe w ich produkcjach. Samochód ten “zagrał” m.in. w takich filmach jak: Godziny szczytu, Auta 2 oraz Transformers: Zemsta upadłych.

guzikcidotego.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo to jest leasing?
Następny artykułTrudne słowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here