Chondromalacja – uszkodzenie rzepki kolana – leczenie i rehabilitacja

0
6313

Boli Cię kolano? Dowiedź się, co może być jego przyczyną.

 

Jeśli od jakiegoś czasu dokucza Ci ból kolana, który w dodatku promieniuje dalej, być może to znak od Twojego organizmu, że powierzchnia stawowa rzepki ulega degeneracji. Chondromalacja (bo tak się właśnie nazywa uszkodzenie rzepki kolana) zwykle charakteryzuje się zwłóknieniami, ubytkami lub szczelinami chrząstki, wraz z odsłoniętą warstwą podchrzęstną. Czy wiesz, w jaki sposób możesz leczyć tą doskwierającą dolegliwość? A może potrafisz wymienić sposoby na to, by ulżyć sobie w cierpieniu? Jeśli nie, zapraszam do zapoznania się z artykułem, w którym znajdziesz odpowiedzi na wszystkie dręczące Cię pytania.

 

Przyczyny i objawy chondromalacji rzepki

kolanoChondromalacja rzepki to przypadłość, która zwykle dotyka osoby w średnim wieku (głównie czterdziestolatków, choć i zdarza się, że chorują także dojrzalsze osoby) i najczęściej są to kobiety. Z biegiem lata chrząstka stawowa ulega uszkodzeniom, przez co ściera się i rozrywa. Zdarzają się przypadki, kiedy chondromalacja rzepki dotyka także młodzieży – z reguły rzepka w zły sposób się porusza, przez co naraża na otarcia partie kości udowej, które znajdą się niżej.

Bywa również, że chondromalacja stawu kolanowego daje objawy stanu zapalnego powierzchni stawowej rzepki. Chorobie może sprzyjać podeszły wiek, jak również przebyte urazy rzepki (zwłaszcza po przebytych zwichnięciach i złamaniach).

Jeśli zaliczasz się do grona osób cierpiących na chondromalację kolan, to z pewnością ból nie jest Ci obcy. Dolegliwość za wszelką cenę próbuje dać o sobie znać w codziennych czynnościach. Odczuć jej obecność można podczas wchodzenia po schodach, klęczenia, kucania oraz siedzenia ze zgiętymi kolanami. Początek choroby zaczyna się zwykle od wysięku w stawie kolanowym, który może wystąpić po wysiłku fizycznym (w tym również po ćwiczeniach), a czasami nawet po mocniejszym spacerze. Ból często ”wędruje” w inne rejony i potrafi objąć także tył kolana.

 

Chondromalacja kolana – leczenie

Gdy chondromalacja kolan pojawia się u bardzo młodych osób, to dolegliwości bólowe mają tendencję do pojawiania się zanikania, aż do momentu, gdy zakończy się proces wzrostu chrząstki. Jeśli przypadłość zakłóca normalne funkcjonowanie, ortopeda może skierować na specjalistyczny zabieg medyczny, także chirurgiczny. Gdy lekarz podejrzewa chondromalację stawu rzepkowo-udowego, to najpierw kieruje pacjenta na badanie artroskopowe. Jeśli choroba jest dopiero w początkowym stadium, to na ogół lekarz zaleca terapię zachowawczą. Bardzo dobre efekty daje fizykoterapia cieplna oraz ćwiczenia mięśnia czworogłowego, które pozwolą wzmocnić i rozciągnąć chorobo zmienione miejsca. Jeśli ból bywa bardzo uciążliwy, to można sięgnąć po niesteroidowe leki przeciwbólowe, ale tylko po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Pod żadnym pozorem nie powinno się przyjmować leków na własną i rękę i warto to sobie wbić do głowy. W większości przypadków leczenie zachowawcze wystarczy i odnotowano, że przynosi bardzo dobre efekty. Jednak nie zawsze jest tak słodko, zdarza się też, że leczenie zachowawcze nie przynosi żadnych rezultatów, a wcześniej pojawiające się dolegliwości, zamiast minąć, się nasiliły. To najczarniejszy scenariusz, ale warto wiedzieć, co czeka nas w takich przypadkach. Wtedy bez leczenia chirurgicznego się nie obejdzie. Ortopeda wykona nacięcie chirurgiczne lub artroskopię, by usunąć uszkodzoną cząstkę rzepki.

Chondromalacja rzepki – ćwiczenia i rehabilitacja

Za najskuteczniejszą terapię chondromalacji rzepki uważa się artroskopię operacyjną. Zabieg ten w porównaniu do klasycznej operacji jest mniej inwazyjny, nie trwa długo, bo zaledwie pół godziny. Do jego wykonania wykorzystuje się znieczulenie miejscowe, a następnie stosuje stabilizator rzepki. Po upływie dwóch tygodni należy zgłosić się do lekarza na kontrolę, wtedy też zazwyczaj ściągane są szwy.

Jeśli chondromalacja stawu rzepkowo-udowego ma łagodną postać i przebiega bez większych dolegliwości, to warto zadbać o odpowiednią ochronę stawu kolanowego. Przede wszystkim nie powinno się jej zbytnio obciążać oraz chronić przed kolejnymi urazami, bo to może skutkować znacznym pogorszeniem stanu kolana. Wizyta u ortopedy wcale nie jest taka straszna, wręcz przeciwnie dołoży wszelkich starań, by pomóc w wyeliminowaniu dokuczliwych dolegliwości. Ortopeda prawdopodobnie zaleci specjalne zabezpieczenie w postaci stabilizatora lub łuski gipsowej. Potwierdzono również, że niektórym pacjentom pomogły zabiegi z wykorzystaniem fal ultradźwiękowych oraz magnetoterapia.

Z całą pewnością lepiej jest zapobiegać schorzeniom, niż je leczyć. Gdy zauważymy, że bóle stawów kolanowych zaczynają nam dokuczać, to nie ma na co czekać, lepiej od razu zarejestrować się na wizytę u lekarza. On już ustali przyczynę problemu i dopasuje odpowiednią terapię. Dodatkowo, jeśli na co dzień uprawiamy sport, pamiętajmy o właściwej rozgrzewce przed rozpoczęciem treningu. W ten sposób przygotujemy odpowiednio mięśnie i stawy do wysiłku.

 

Chroń kolana i nie bój się lekarza!

Jeśli doskwiera Ci ból kolana nad rzepką, to nie możesz zwlekać z wizytą u specjalisty. Tylko on będzie w stanie ocenić Twój stan i zaleci stosowny rodzaj leczenia. Poza tym pamiętaj, by chronić stawy kolanowe przed ponownymi urazami i przeciążeniem.

[Głosów:11    Średnia:2.1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here