Choroba Buergera – nieleczona może zakończyć się amputacją

0
2733

Co powoduje jej wystąpienie i jakie są symptomy?

 

Chorobę Buergera zaliczamy do bardzo rzadkich, a jej symptomy nieco zbliżone są do miażdżycy. Jest ona schorzeniem, które atakuje żyły i tętnice obu par kończyn, a w trakcie jej wystąpienie dochodzi do stanu zapalnego naczyń krwionośnych. Co powoduje jej wystąpienie, czym się charakteryzuje jej objawy i czym grozi?

Co to jest choroba Buergera?

stopaW skutek zakrzepowo-zarostowego zapalenie naczyń powstają niebezpieczne zmiany zapalno-zakrzepowe tętnic i żył. Następstwem tego jest zwężenie światła naczyń, znacznie utrudniony przepływ krwi i w konsekwencji – niedotlenienie tkanek. Zmiany mogą nawet spowodować infekcję albo gangrenę. Pierwsze objawy choroby Buergera można zaobserwować na stopach i dłoniach, lecz zdarza się, że zajmują także większe partie kończyn. Ze schorzeniem częściej mają do czynienia w krajach Środkowego i Dalekiego Wschodu, wśród mężczyzn poniżej czterdziestego roku życia. Jednak odnotowano, że coraz więcej przypadków to także kobiety. Jednym z głównych czynników, który z pewnością pozwala odróżnić schorzenie Buergera od miażdżycy, to młody wiek chorych. Jak wiadomo, miażdżyca o wiele częściej występuje u osób w wielu dojrzałym oraz starszym. Wszystkich zmagających się z zespołem Buergera charakteryzuje jeden wspólny mianownik, a mianowicie są oni palaczami lub używają preparatów nikotynowych (papierosy, gumy, tabletki, cygara). Aby powstrzymać rozwój schorzenia, obowiązkowo trzeba porzucić nałóg, w przeciwnym razie jego konsekwencje mogą być naprawdę groźne. Jakie są powody wystąpienie choroby Buergera? Niestety, ale na to pytanie nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi, gdyż jej przyczyny nie są jeszcze do końca znane. Uznaje się, że jej  prawdopodobną przyczyną są uwarunkowania genetyczne. Dodatkowo oprócz nałogu nikotynowego, wśród czynników ryzyka wymienia się choroby dziąseł.

 

Charakterystyczne objawy Choroba Buergera

Do objawów, które mogą zwiastować zakrzepowo-zarostowe zapalenie naczyń, zaliczamy:

  • ból, który zwykle występuje w okolicach nóg i stóp, jak również rąk i dłoni – symptomatyczne jest pojawienie się bólu w trakcie wykonywania jakiejś aktywności oraz nagła ulga po jej zaprzestaniu,
  • stan zapalny na długości żył, bezpośrednio pod powierzchnią skóry,
  • objaw Raynauda – po ekspozycji na zimno palce u nóg lub rąk najpierw robią się blade, a następnie sine.
  • otwarte obtarcia na palcach.

Zespół Buergera może zakończyć się groźnymi powikłaniami. Utrudniony przepływ krwi skutkuje tym, że z ogromnym wysiłkiem dociera ona do palców dłoni lub stóp. Odbija się to również negatywnie na tkankach, które pozostają za słabo ukrwione, a przez to nie mają wystarczającej ilości tlenu i składników odżywczych, więc powoli zaczynają obumierać. I tym właśnie sposobem pojawia się gangrena. Jej symptomy bardzo łatwo można rozpoznać. Charakteryzuje się czarną lub niebieskawą skórą, utratą czucia w zaatakowanym palcu oraz nieprzyjemnym zapachem. Nikt nie powinie lekceważyć takiego stanu, ponieważ gangrena jest bardzo poważną przypadłością i zazwyczaj kończy się amputacją palca.

Jak przebiega leczenie choroby Buergera?

Po zdiagnozowaniu schorzenia pacjent przede wszystkim powinien zaprzestać palenie. To jednak tylko pierwszy krok, gdyż zalecane są leki, których celem jest rozszerzyć naczynia krwionośne i poprawić cyrkulację krwi. W niektórych przypadkach obowiązkowa okazuje się operacja zwana sympatektomią, potocznie zwaną odnerwieniem współczulnym. Zabieg ten  polega na przecięciu nerwów w okolicy chorobowo zmienionej części ciała, by w ten sposób poprawić przepływ krwi i zniwelować ból. Jak wskazują niektóre badania, pozytywne rezultaty sympatektomii mogą jednak zostać zaprzepaszczone, jeśli chory nie przestanie palić papierosów. To również prowadzi do wątpliwości i kontrowersji na temat efektywności wykorzystania sympatektomii w leczeniu schorzenia.

Co więcej, osoby zmagające się z przypadłością powinny zadbać o to, by nie narażać palców dłoni i stóp na wyziębienie oraz skaleczenie. Czasami objawy mogą nasilać się podczas silnych przeżyć, dlatego warto by było nauczyć się panować nad stresem i swoim emocjami. Jeśli  powstanie skaleczenie, należy je jak najszybciej zdezynfekować i opatrzyć, a jeśli wystąpią problemy z gojeniem się ranki, niezwłocznie trzeba zgłosić się do lekarza. Warto również zasięgnąć porady od specjalisty w kwestii diety w przypadku choroby Buergera. Zwykle zalecane jest ograniczenie spożywania tłuszczu i regularne nawadnianie organizmu, więc lepiej upewnić się, że codzienne nawyki żywieniowe nie nasilą symptomów przypadłości.

 

Bierne palenie również może być szkodliwe!

Tak naprawdę bierne palenie papierosów czy cygar nie jest zaliczane do głównych czynników powodujących chorobę Buergera, ale jak się okazuje, również może zaszkodzić. Dlatego, jeśli zdiagnozowano ją u Ciebie, to powinnaś unikać przebywania w zadymionych pomieszczeniach.  Nawet poprzez samo wdychanie oparów tytoniu możesz znacząco pogorszyć swój stan!

[Głosów:6    Średnia:1.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here