Są w każdym centymetrze naszego ciała. Kości, bo o nich mowa, tworzą szkielet umożliwiając nam poruszanie się, a także stanowią barierę ochronną dla schowanych pod nimi narządów. Dlatego też warto poznać je z bliska, przyglądając się procesom budulcowym, a także chorobom, które je dotykają.
Nasze kości zbudowane są głównie z soli wapnia oraz fosforu. Ich strukturę podzielić możemy na szeroki wachlarz tkanek, od kostnej zaczynając, przez chrzęstną i tłuszczową, aż po krwiotwórczą. Ta różnorodna budowa sprawia, że istnieją też różne choroby kości.
Krzywica – ta choroba wydaje się być najbardziej znana. Na nią najczęściej chorują dzieci, u których zdecydowanie za mało występuje witaminy D3. Ponieważ witamina ta potrzebna jest do wchłaniania wapnia, jej niedobór sprawia, że kości posiadają zbyt mało tego minerału, a tym samym stają się miękkie i podatne na skrzywienia.
Osteoporoza oraz osteomalacja to dwie podobne do siebie choroby, które występują w wieku dojrzałym. Obie są efektem niedoboru wapnia. Ten jednak jest najczęściej następstwem zachodzących w organizmie zmian hormonalnych. W ich wyniku kości ulegają odwapnieniu i stają się podatne na złamania. Nawet drobny uraz może do nich prowadzić.
Choroba Albersa-Schönberga – ta choroba należy do mniej popularnych, a to za sprawą jej rzadszego występowania. Oczywiście z tego należy się cieszyć, ponieważ jest to choroba zagrażająca życiu. Objawia się ona przewapnieniem kości, czyli zaburzeniem ich odbudowy, w wyniku czego stają się ciężkie, łamliwe i twarde. Co więcej zaburzają czynność szpiku i tym samym prowadzą do śmiertelnego zagrożenia życia. Dzieci, które rodzą się z tą chorobą przeżywają najczęściej kilka lat.
Choroba Pageta – również ona bywa bardzo niebezpieczna dla życia. Choroba ta polega na patologicznym przyrastaniu kości. Wchłaniając zbyt dużo składników mineralnych, stają się rozmiękczone i zbyt szybko rosną. Dochodzi wówczas do deformacji, które szczególnie są widoczne w okolicach czaszki, gdzie powodują zaburzenia pracy narządów zmysłów.
Choroby kości
[Głosów:0 Średnia:0/5]