Sprawdź, czy ten problem nie dotyczy także Ciebie.
Zastanawialiście się kiedyś nad tym, jak rozpoznać problemy tarczycy? Czym się ona w ogóle objawia? Koniecznie przeczytaj spis charakterystycznych objawów, a jeżeli podejrzewasz u siebie chorobę, koniecznie wykonaj badania i w razie konieczności od razu rozpocznij leczenie.
Choroba tarczycy – symptomy nadczynności i niedoczynności gruczołu
Zmiany w zachowaniu, wole (używane w potocznym języku, mowa o powiększonej tarczycy), zaburzenia metabolizmu, a w niektórych przypadkach nawet problemy z płodnością to sygnały, które powinny w nas wzbudzić niepokój. O chorobie tarczycy słyszy się coraz częściej, a w szczególności w przypadku kobiet, choć zaburzenia w pracy tarczycy również występują u mężczyzn. Oczywiście trzeba mieć świadomość, że nie u każdej osoby wystąpią wszystkie symptomy. W przypadku łagodnej, wczesnej postaci niedoczynności lub nadczynności, możesz nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że zaburzenia dotyczą też Ciebie. Co nie znaczy, że łagodna postać nie wymaga leczenia, tarczyca wymaga leczenia, bo tylko w ten sposób można powstrzymać postęp schorzenia.
Symptomy problemów z tarczycą przy nadczynności to:
- spadek masy ciała – kiedy tracisz na wadze, pomimo wzmożonego apetytu,
- przyśpieszona akcja serca, kołatanie,
- nerwowość, pobudzenie,
- podwyższone ciśnienie krwi,
- nadmierna potliwość,
- osłabienie mięśni, drżenie dłoni,
- częstsze oddawanie stolca, czasami biegunka,
- lżejsze lub krótsze menstruacje,
- Symptomy problemów z tarczycą przy niedoczynności to:
- spowolniona akcja serca,
- letarg, spowolniona sprawność umysłowa – trudności z koncentracją i zapamiętywaniem,
- depresja,
- wzmożona wrażliwość na chłód,
- mrowienie lub drętwienie dłoni,
- przyrost masy ciała, zaparcia,
- ciężkie miesiączki,
- sucha skóra i włosy,
- wole – przy niedoczynności tarczycy również może pojawić się wole.
Jakie badania się wykonuje, by zdiagnozować nadczynność i niedoczynność tarczycy?
Po zgłoszeniu się do lekarza z podejrzeniem choroby tarczycy zostaniesz z pewnością skierowana na badania hormonów:TSH oraz wolnych hormonów tarczycy (skrótowo określanych jako FT3 oraz FT4). Innymi badaniami, dzięki którym również można ustalić powód choroby oraz sposób leczenia tarczycy są między innymi: USG, przeciwciała przeciwtarczycowe w surowicy oraz biopsja. Czy po potwierdzeniu diagnozy, masz powody do niepokoju? Powinnaś zrozumieć, że najważniejsze jest, byś jak najszybciej rozpoczęła leczenie. Nie możesz zwlekać z wizytą u lekarza, która ustali odpowiednią terapię i następnie zacząć się stosować do jego wskazań. Leczenie niedoczynności tarczycy po zdiagnozowaniu w większości przypadków trwa już do końca życia, podobnie zresztą jak w przypadku nadczynności. Nawet jeśli uda się całkowicie ją wyleczyć, to już zawsze trzeba być pod stałą kontrolą lekarza. Pamiętaj jednak, że choroba tarczycy pozwala na prowadzenie normalnego tryby życia.
Czy boląca szyja po przebytej infekcji to symptom choroby tarczycy?
Z pewnością w Twojej głowie pojawiło się wiele pytań. Być może nawet w tej chwili zastanawiasz się, czy tarczyca daje jakieś znaki i czy jest bolesna, a jeśli tak się dzieje, to co może być przyczyną tej dolegliwości. Możliwym źródłem bólu narządu jest podostre zapalenie tarczycy, choroba tarczycy, którą najprawdopodobniej wywołała infekcja wirusowa. Zapaleniu mogą towarzyszyć następujące objawy:
- ból gruczołu tarczycowego – ból ten może mieć bardzo różne nasilenie, zarówno łagodne, jak i ostre,
- nadwrażliwość tarczycy na dotyk,
- ból przy połykaniu oraz odwracaniu głowy,
- pojawienie się objawów bezpośrednio po przebytej infekcji, na przykład po śwince, odrze lub grypie.
Warto wiedzieć, że w większości przypadków leczenie choroby tarczycy przynosi zadowalające rezultaty. Jeśli więc zostanie u Ciebie zdiagnozowana choroba, masz szansę wrócić do normalnego trybu życia, musisz tylko podjąć się leczenia. Na to by narząd mógł znów funkcjonować prawidłowo zwykle potrzeba kilka miesięcy. Jednak zdarza się też tak, że u chorego rozwija się trwała niedoczynność gruczołu. Dlatego jeszcze raz zachęcam, by nie lekceważyć zauważonych u siebie objawów i jak najszybciej pójść do lekarza. On już się zajmie dokładną diagnostyką i jeśli potwierdzi chorobę, zaleci odpowiednią kurację.
Czy chorobom tarczycy można jakoś zapobiec?
Tarczyca jest bardzo ważnym narządem w organizmie i jeśli zaczną go atakować choroby autoimmunologiczne (takie jak choroba Hashimoto lub Gravesa-Basedowa), to niewiele możemy zdziałać, żeby je zatrzymać. Jednak jak wiadomo, sam styl życia może przyczyniać się do rozwoju chorób tarczycy i możemy zrobić coś, by zmienić go na lepsze. Przede wszystkim istotną rolę odgrywa tutaj dieta, powinna być bogata w jod. Najwięcej go w wodzie morskiej, a więc skarbnicą jodu będą przede wszystkim ryby, glony oraz owoce morza. Najbogatszym źródłem jodu jest świeży dorsz, mintaj, halibut oraz łosoś wędzony. Oprócz tego jod znajdziemy również w serze gouda, kefirze, chrupkim pieczywie i maślance. Warto także zrezygnować z palenia papierosów i przestać żyć w silnym stresie.