Co to jest faktoring i na czym polega?

0
1012

Faktoring to usługa jaka już od wielu lat, pozwala na zapewnienie naszej firmie stałego i adekwatnego finansowania, jednocześnie umożliwia pozyskanie pod postacią cesji, ewentualnych praw do jakiejkolwiek pieniężnej wierzytelności handlowej zanim wejdzie ona w termin swoistej płatności.

Korzystają z niego wszystkie firmy, które prowadzą sprzedaż towarów lub świadczą adekwatne usługi, zakładają jednocześnie długi termin odroczonej płatności, nawet 90 dniowy. Z tego też powodu w danej firmie mogą pojawić się problemy gdy idzie o wypłacalność a tym samym płynności finansowej, korzystając z usługi jaką jest faktoring możemy pieniądze za taką fakturę lub jej część otrzymać znacznie szybciej. Można zatem powiedzieć, iż faktoring zakłada współpracę trzech stron z jakiej każda czerpie adekwatne do tego korzyści, i tym samym jest alternatywą oraz opcją za którą przemawia wiele zalet.

W usłudze faktoringu rozróżniamy wspomniane 3 podmioty, pierwszym z nich jest nasza firma a więc faktorant, drugą nasi ewentualni odbiorcy a nawet dłużnicy trzecią co oczywiste podmiot udzielający nam finansowania w taki właśnie sposób a więc faktor.

Usługa faktoringowa polega na wykupie należności czy faktury przez faktora, który wypłaca od 80 do 100% wartości samej faktury (plus co oczywiste prowizja) w momencie gdy taka faktura zostanie wystawiona.

Jednym słowem my jako firma otrzymujemy pieniądze natychmiast, kontrahent ma czas na opłacenie zobowiązania w terminie ustalonym w fakturze a faktorant zarabia na takiej transakcji.

Zanim przejdziemy jednak na faktoring, należy zawrzeć odpowiednią umowę, co za tym idzie znaleźć najbardziej optymalną pod tym kątem ofertę, najczęściej postawić na bank który świadczy usługi faktoringowe dla potencjalnych przedsiębiorców i adekwatnych do tego firm.

Warto znaleźć taki, który co oczywiste zaoferuje nam najbardziej korzystne i atrakcyjne w tym zakresie warunki, jednocześnie sprawi iż sam faktoring stanie się dla nas czymś atrakcyjnym oraz opłacalnym.

Na pewno sam faktoring niesie za sobą wiele korzyści, zarówno gdy chodzi o naszą firmę jak i ewentualnych kontrahentów, w końcu bądź co bądź gwarantuje nam zachowanie płynności finansowej przy możliwości wystawianiu faktur długoterminowych. Każdy przedsiębiorca jaki otrzymuje niemal natychmiast środki finansowe z prowadzonej sprzedaży czy w aspekcie świadczonych usług, czuje nie tylko stabilizację finansową ale również ma dużo większe pole manewru gdy idzie o prowadzenie własnej firmy.

Dodatkowo zawsze pamiętajmy, iż sam faktoring nie zakłada wyłącznie zapewnienia nam finansowania naszej działalności w taki a nie inny sposób, lecz również ograniczenia ryzyka gdy chodzi o niezapłacone w terminie faktury a nawet niewypłacalnych kontrahentów.

Dlatego niech nie dziwi sytuacja w której faktoring cieszy się coraz większym zainteresowaniem, zresztą stał się usługą z jakiej korzystamy nader często a firmy świadczące takie usługi w tym co zrozumiałe zwłaszcza banki starają się wychodzić naprzeciw naszym oczekiwaniom.

www.interactiveart.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here