Biotechnologia jest dziedziną nauki, która prężnie zaczęła się rozwijać jeszcze w XX wieku. Jej głównym zadaniem jest modyfikowanie produktów lub procesów, podczas których one powstają, przy wykorzystaniu naturalnych metod i składników. Wśród biotechnologicznych nowinek pojawiło się również pojęcie żywności modyfikowanej genetycznie (GMO). Czym więc jest GMO? Szkodzi nam czy pomaga?
Przeczytaj też: https://zaciszerozmaitosci.pl/czym-jest-zywnosc-gmo-i-czy-nam-szkodzi/
Czym jest żywność modyfikowana genetycznie GMO?
Definicja GMO głosi, że produkt modyfikowany genetycznie to taki, w którego genom wstrzyknięto fragment DNA z innego organizmu, aby uzyskać zaplanowany efekt. Najpopularniejszymi tego typu produktami są kukurydza, rzepak czy soja. Wprowadzanie ich na rynek regulują jednak bardzo restrykcyjne i ściśle przestrzegane przepisy, które obowiązują w każdym państwie. Celem stosowania tego typu zabiegów jest zwiększenie produkcji żywności, ale także umożliwienie roślinom, które nie są odporne na działania pestycydów i herbicydów, rozwoju i wzrostu. Ponadto mówi się również o tym, że niektóre rośliny poddawane są modyfikacji genetycznej, aby wytwarzały substancje trujące, które będą likwidowały szkodniki na polach uprawnych lub z kolei pozbywa się je tej możliwości, aby nie zagrażały owadom, w tym w szczególności pszczołom.
Jak GMO wpływa na nasze zdrowie?
Tak naprawdę żywność modyfikowaną genetycznie spożywamy już od bardzo dawna i sami nie zdajemy sobie z tego na co dzień sprawy. Jak ona wpływa na nasze zdrowie? Naukowcy nie są zgodni, co do tej kwestii. Choć wielu z nich zakłada, że GMO nie jest zagrożeniem dla naszych organizmów, a proces wytwarzania jest czasem bezpieczniejszy niż naturalna hodowla warzyw i owoców. Z drugiej strony warto pamiętać, że taka ingerencja w kod genetyczny nie jest naturalnym procesem i musimy zdawać sobie sprawę z tego, że jej skutki mogą być po prostu trudne do zbadania i odkrycia. Jednak jeśli przyjrzymy się lepiej temu zjawisku, łatwo dostrzeżemy choćby coraz częstsze występowanie różnego rodzaju alergii pokarmowych, nowotworów czy też chorób układu pokarmowego. Nie jest wykluczone, że genetyczna modyfikacja żywności ma w tym swój udział.
Zobacz też: http://www.modaforte.pl/powazne-konsekwencje-jedzenia-w-fast-foodow/