Czy to grzybica paznokci?

0
1986

Grzybica paznokci może się przytrafić zarówno na paznokciach dłoni jak i stóp. Jednak zdecydowanie częściej występuje na paznokciach stóp. Rozwojowi grzybicy paznokci stóp sprzyja wilgotne, ciemne, ciepłe środowisko butów, dłuższy czas wzrostu paznokci, a także gorsze ukrwienie. Choroba dotyka osoby w różnym wieku, niezależnie od płci. Jest to to trudna w leczeniu choroba, której nie da się usunąć bez specjalistycznej pomocy. Wśród wszystkich chorób atakujących paznokcie, grzybica jest jedną z najczęściej występujących.

Jak dochodzi do zakażenia?

Rozwój grzybicy spowodowany jest przez trzy grupy grzybów: dermatofitów, grzybów drożdżopodobnych lub pleśniowych. Najczęściej jednak spotykanym czynnikiem wywołującym są dermatofity, wśród których wyróżnia się trzy rodzaje: Trichophyton, Microsporum i Epidermophyton.
Grzybica dermatofitowa paznokci występuje głównie u ludzi dorosłych. Czynnikami, które predysponują do zakażenie grzybiczego są: zaburzenia odporności, zaburzenia hormonalne, choroby: cukrzyca, łuszczyca, nadpotliwość stóp, brak higieny, noszenie obuwia ze sztucznego tworzywa. Urazy w obrębie naskórka i paznokci też mają znaczenie. Grzyby potrzebują odpowiednich warunków, aby zaatakować. Grzybica dermatofitowa objawia się pogrubieniem paznokcia, zmianą jego zabarwienia ( kolor żółty, brązowy), płytka staje się matowa, kruszy się. Pod paznokciem występuje rogowacenie podpłytkowe. Powstaje onycholiza oraz nieprzyjemny zapach.
Drożdżyca paznokci jest zakażeniem wywoływanym przez drożdżaki z rodziny Candida. Dolegliwość ta występuje stosunkowo często, znacznie częściej u kobiet niż u mężczyzn. Charakterystycznym objawem jest nasilony stan zapalny. Zmiany dotyczące płytki paznokciowej poprzedzone są zapaleniem wałów paznokciowych, zaobserwować możemy również obrzęk, ból i wydzielinę ropną. Drożdżyca płytek i wałów paznokci jest schorzeniem, które ma tendencję do nawracania.
Pleśnie w początkowym stadium powodują zmianę zabarwienia. Zwykle nie ma stanu zapalnego w wałach paznokciowych. Występują charakterystyczne biało-żółte pasma przebiegające wzdłuż paznokcia. W późniejszej fazie dochodzi niekiedy do rogowacenia pod paznokciem oraz zmiany zabarwienia na kolor brunatno-brązowy. Pleśniowce nie są zdolne rozkładać keratyny, jak dermatofity, dlatego nie powodują destrukcji płytki paznokciowej.

Grzyby chorobotwórcze są łatwo przenoszone bezpośrednio z osoby chorej na osoby z najbliższego otoczenia, ze zwierząt na ludzi.

https://podologwwarszawie.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here