Czym jest biblia?

0
923

O tej książce słyszał już niemal każdy. Wyjaśnijmy sobie, co to jest biblia. Biblia, inaczej Pismo Święte, to zbiór ksiąg, które są uznawane przez żydów oraz chrześcijan za natchnione przez Boga. Pierwotnie Biblia została napisana w językach hebrajskim, aramejskim oraz greckim. Cała księga jest podzielona na stary oraz nowy testament. W starym testamencie zawarte są wydarzenia, mające rzekomo miejsce od początku stworzenia świata. Nowy testament jest kontynuacją starego, jego akcja dzieje się od momentu narodzenia Jezusa. Historycy spierają się co do wiarygodności Biblii i opisanych tam wydarzeń. Niektóre księgi opisują faktyczne wydarzenia z przeszłości, z kolei inne są raczej jej luźną interpretacją.

Według wierzeń, ewangelie będące częścią Pisma Świętego mieli pisać apostołowie, korzystając z natchnienia Ducha Świętego. Problem polega na tym, że te same wydarzenia są opisywane w poszczególnych ewangeliach w całkowicie inny sposób. Są też wydarzenia niezmiernie istotne, o których jeden z apostołów pisze, a drugi je przemilcza. Ciężko więc dociec, jaka jest prawda o stworzeniu Biblii. Dla jednych jest to najważniejsza księga w życiu, dla innych jedynie zbiór umoralniających przypowiastek. Powstała nawet specjalna dziedzina nauki, zajmująca się badaniem pochodzenia Biblii oraz jej historycznej wartości.

Niezależnie, czy uznamy Biblię za świętą księgę, czy jedynie zwyczajną księgę, trzeba przyznać, że jest ona (obok mitologii) jednym z filarów kultury europejskiej, źródłem zasad moralnych i prawnych.

zwiazekidealny.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here