Czym jest spam?

0
1661

Chyba każdy słyszał o spamie. Nietrudno również zauważyć jego negatywny wpływ na nasze życie. Czym jest spam? Dlaczego dostajemy niechciane wiadomości?

Definicja spamu

Krótko mówiąc spam to niepożądana wiadomość. Zazwyczaj wysyłana jest masowo jako reklama firmy, a także przez hakerów próbujących wyłudzić dostęp do komputera lub dane osobowe. Najczęściej występujące negatywne konsekwencje spamu to blokowanie skrzynek odbiorczych i zapychanie serwerów. Zazwyczaj do rozpowszechniania spamu służy poczta elektroniczna, ale w tym celu wykorzystuje się także komunikatory internetowe, a także SMS-y.

Cechą wyróżniającą spam jest przede wszystkim brak zgodny ze strony odbiorcy na otrzymywanie wiadomości. Zazwyczaj celem takich wiadomości jest nakłonienie odbiorcy do przejścia na daną stronę pod adresem umieszczonym w załączniku. W najlepszym wypadku internauta pozwala zarobić autorowi spamu na wyświetlanych reklamach, w gorszym aktywuje złośliwego trojana.

Główne cechy spamu

Jak już zostało wspomniane najważniejszą cechą wyróżniającą spam jest brak zgody na jego otrzymywanie. Niechciane wiadomości zazwyczaj mają formę reklam organizacji charytatywnych lub firm farmaceutycznych. Celem wysyłania spamu jest osiągnięcie przez nadawcę korzyści materialnych.

Negatywne konsekwencje spamu

Szkody najczęściej powodowane przez spam to spowalnianie serwerów, które zostają obciążone przez masowe wiadomości i blokowanie skrzynek odbiorczych. Odbiorcy spamu mogą stać się ofiarami wyłudzaniu danych adresowych, a nawet numeru konta. Nieetyczne działania spamerów narażają operatorów internetowych na dodatkowe koszty związane z usuwaniem spamu i wprowadzeniem lepszych zabezpieczeń.

Spam tworzony przez hakerów wpływa w dużym stopniu na zmniejszenie bezpieczeństwa użytkowników Internetu. W formie spamu rozpowszechniane są także treści niepożądane, np. pornograficzne i obraźliwe. Otrzymywanie niechcianych wiadomości tego typu zmniejsza zaufanie dla reklamy internetowej.

http://metodynauczania.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here