Czystek i jego minusy

0
1448

Czystek to zioło znane i cenione ze względu na swoje właściwości prozdrowotne. Jak każdy surowiec zielarski ma on również skutki uboczne. Należy również zwrócić uwagę na przeciwwskazania, które sprawiają, że czystek nie jest ziołem dla każdego.
Minusy picia czystka nie są liczne, jednak należy mieć świadomość, że nie w każdym przypadku zioło to jest w stu procentach bezpieczne. Ograniczyć jego spożywanie powinny zwłaszcza osoby ze skłonnościami do anemii. Nadużywanie herbatki z czystka, bądź popijanie nim posiłków bardzo często kończy się bowiem właśnie anemią. Największym jednak zagrożeniem, jakie niesie za sobą czystek jest zastępowanie nim terapii farmakologicznej lub leczenia chirurgicznego, zalecanych przez lekarzy specjalistów. W Internecie krąży bardzo wiele nie popartych badaniami opinii, jakoby zioło to miało leczyć m.in. choroby nowotworowe. Zaniechanie tradycyjnego leczenia i zażywanie w jego miejsce suplementów na bazie czystka może być w takim przypadku tragiczne w skutkach. Poza wyżej wymienionymi, picie herbatki z czystka nie ma innych udowodnionych działań niepożądanych, nawet jeśli spożywać będziemy kilka filiżanek tego naparu dziennie.
Głównym przeciwwskazaniem do picia herbatek z czystka jest alergia na ten surowiec zielarski. Osoby uczulone na czystek po wypiciu takiego naparu mogą mieć podwyższoną temperaturę ciała, wysokie ciśnienie tętnicze oraz uskarżać się na świąd, suchość skóry i wysypkę. Poza tymi nielicznymi przypadkami herbatki z czystka są całkowicie bezpieczne. Śmiało mogą po nie sięgać kobiety w ciąży i karmiące piersią, osoby starsze i dzieci. Przeciwwskazaniem nie są też takie choroby jak: cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie czy dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Należy jednak pamiętać, że zawsze, jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, powinniśmy zasięgnąć w tym zakresie porady lekarza lub farmaceuty. Minusy picia czystka są jednak znikome w porównaniu z korzyściami, jakie może on przynieść dla naszego organizmu, dlatego warto sięgnąć po ten cenny surowiec zielarski.

www.czystek.info.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here