Dna moczanowa, artretyzm, podagra – jakie są przyczyny, objawy i metody leczenia?

0
4040

Sprawdź, czy nie dosięgnęła Cię ”choroba królów”.

 

Dna moczanowa to schorzenie niegdyś nazywane ”chorobą królów”, które w ówczesnych czasach dotyka nawet dwóch procent pacjentów. Jest to bolesne i niestety problematyczne w leczeniu schorzenie, a jego całkowite wyleczenie graniczy z cudem. Co więcej, mamy z nim do czynienia coraz częściej i nie jest to powodów do zadowolenia. A wszystko dlatego, że dużo osób prowadzi właśnie taki tryb życia, jakie w dawniejszych czasach królowie. Mała aktywność ruchowa, częste spożywanie alkoholu i mięsa sprawiają, że cierpi na tym nasze zdrowie. A jak wiadomo, skutki niezdrowego stylu życia mogą prowadzić do wielu schorzeń. Na przykład brak aktywności fizycznej i nieodpowiednia dieta, to podstawowe czynniki prowadzące do nadciśnienia tętniczego, cukrzycy oraz otyłości. To te schorzenia sprzyjają także rozwojowi dny moczanowej. Obecnie więc wcale nie musisz mieć tytułu szlacheckiego, by ta przykra dolegliwość dosięgnęła także Ciebie.

artretyzmOczywiście nie we wszystkich przypadkach dna moczanowa jest spowodowana niewłaściwym trybem życia. Czynnikiem podnoszącym ryzyko wystąpienia schorzenia jest także wiek – tylko w nielicznych przypadkach choroba została zdiagnozowana u osób poniżej trzydziestego roku życia. Co więcej, na podagrę o wiele częściej zapadają panowie. U kobiet występuje siedmiokrotnie rzadziej, a nawet jeśli została zdiagnozowana, to niemal wszystkie przypadki dotyczyły kobiet już po menopauzie. Przyczyny dny moczanowej tak naprawdę mogą być różne, do jej wystąpienia z pewnością  mogą przyczynić się między leki (w tym na przykład środki moczopędne oraz aspiryna), czasem pojawia się wraz z zakażeniami, nowotworami, odwodnieniem lub po przeszczepie narządów. Czy istnieje jednak sprawdzony sposób, na to, by potwierdzić, że faktycznie  podagra dotyczy Cię? W jaki sposób załagodzić objawy dny moczanowej?

 

Artretyzm – objawy

 

Dna moczanowa, podagra, artretyzm… Co kryje się pod tymi pojęciami? Na czym polega wspomniana przypadłość? W gruncie rzeczy bardzo łatwo je rozpoznać, gdyż charakteryzują się bólem i zaczerwienieniem w okolicach stawu. Najczęstszą ”ofiarą” podagry jest paluch stopy i atakuje go nocy poprzez silny ból, który ciężko znieść. Pierwszy atak choroby zwykle ustępuje  samoistnie, ale w zwolnionym tempie. Po kilkunastu godzinach nawet nie będziemy już odczuwać żadnych dolegliwości. Niestety na tym jednak nie koniec, gdyż po pewnym czasie ból znów powraca, a wraz z kolejnymi epizodami jego intensywność się nasila i dosięga większej ilości stawów.

Za te wszystkie niezbyt miłe symptomy odpowiada kwas moczanowy. Gdy jego stężenie w organizmie osiąga zbyt wysoki poziom, to skutkuje odkładaniem się go w stawach oraz otaczających je tkankach. To kryształy kwasu moczowego ponoszą winę za występującą opuchliznę wokół stawów, które na cel wzięła dna. Dodatkowo często dochodzi również do złuszczenia naskórka, a gdy zaatakowane zostanie kilka stawów naraz, może to skutkować wystąpieniem gorączki oraz pogorszeniem samopoczucia. Jeśli takie objawy zauważysz u siebie, to nie czekaj, aż ból sam ustąpi, bezzwłocznie udaj się na wizytę do lekarza. Pamiętaj, że nawet jeśli po upływie pewnego czasu ból ustąpi, to nie znaczy, że choroba dobiegła końca, lecz nastąpiło jej wycofanie, a więc w każdej chwili może powrócić ze zdwojoną siłą.

 

Jak można leczyć dnę moczanową?

 

Z pewnością wiele osób się zastanawia, jak można leczyć dnę moczanową? Przede wszystkim nie powinniśmy odkładać wizyty u lekarza. Im szybciej zostanie u nas zdiagnozowana choroba, tym lepiej. Każdy z nas powinien wiedzieć, że nieleczona podagra po upływie pewnego okresu może przeistoczyć się w fazę przewlekłą, a to wpłynie bezpośrednio na jakość naszego życia. W takich przypadkach trzeba liczyć się z tym, że ból i opuchlizna będą już nam stale towarzyszyły, a więc z pewnością nie wolno tego schorzenia nie lekceważyć. Jedynym pocieszeniem dla chorego może być fakt, że ból nie będzie już tak intensywny, jak wtedy, gdy występowały pojedyncze ataki. Odkładający się w stawach kwas moczanowy może także doprowadzić do ich trwałego zniekształcenia, a w najgorszym wypadku nawet do niepełnosprawności.

Zanim jednak uda Ci dotrzeć do lekarza, możesz samodzielnie przetestować polecane sposoby na złagodzenie objawów choroby. W pierwszej kolejności spróbuj zimnych okładów na bolące miejsce, dzięki nim powinieneś poczuć znaczną ulgę. Poza tym możesz sięgnąć też po leki przeciwbólowe i postaraj się nie obciążać chorego stawu. Co więcej, jeśli lekarz potwierdzi diagnozę i cierpisz na podagrę, to na pewno zaleci Ci zmianę dotychczasowego stylu życia. Wszystko dlatego, że jak do tej pory nie udało się znaleźć skutecznej metody, która by całkowicie wyleczyła schorzenie. Zalecana przez lekarza kuracja polega tylko na wyeliminowaniu czynnika ryzyka, a więc otyłości, używek, słabej kondycji oraz nadciśnienia.

 

Dieta na podagrę

 

Za przyczynę wystąpienia dny moczanowej podaje się zbyt duże spożycie puryny. Zaleca się ograniczyć jej ilość w spożywanych pokarmach, a w szczególności z owoców morza, podrobów i mięsa. Należy również uważać na piwo i mocne alkohole, a zamiast nich można sięgnąć na przykład po wino, gdyż nie wywiera wpływu na poziom kwasu moczanowego.

 

[Głosów:3    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here