Endometrium – przerost błony śluzowej macicy – objawy i leczenie

0
13548

Koniecznie sprawdź, czy ten problem dotyczy również Ciebie.

 

Przerost błony śluzowej macicy to przypadłość, która dotyka zarówno kobiet zaczynających miesiączkowanie, jak i tych, które już przebyły menopauzę. Na czym dokładniej polega schorzenie? W jaki sposób się leczy przerost błony śluzowej?

 

Co to jest endometrium?

Endometrium, nazywana również jako wyścielisko, jest charakterystyczną błoną śluzową macicy u ssaków. Jest ona bardzo wrażliwa na hormony steroidowe, co prowadzi do zmian jego powierzchni w przebiegu cyklu miesięcznego. Istotne znaczenie odgrywa tutaj przede wszystkim stężenie estrogenu.

W czasie dojrzewania pęcherzyków Graffa powłoka ulega rozrostowi, co jest jednocześnie stadium przygotowującym macicę do tego, by w jej wnętrzu zagnieździła się zapłodniona komórka jajowa.

W drugiej fazie cyklu podwyższa się wydzielanie progesteronu (mowa o przypadkach, gdy nie doszło do zapłodnienia), co wpływa na zahamowanie rozrostu endometrium, a w późniejszym  czasie doprowadza do jego złuszczanie. Wtedy też właśnie mamy do czynienia z początkiem miesiączki.

 

macicaPowiększone endometrium

 

Za anomaliami powiązanymi z endometrium przeważnie stoi brak równowagi hormonalnej. Poza tym bardzo często też wywołuje je przerost, najprościej mówiąc mamy do czynienia z nienaturalnym zgrubieniem ścian nabłonka. Trzeba przyznać, że to problematyczna dolegliwość, która powoduje nie tylko dyskomfort, lecz może doprowadzić do wystąpienia różnego typu powikłań. Należy też pamiętać, że również jest możliwy przerost endometrium po menopauzie i nawet kobiety już po 55. roku życia mieszczą się w przypuszczalnej grupie ryzyka.

 

Przerost błony śluzowej macicy – jakie są jej objawy?

 

Wśród najczęstszych objawów świadczących o przeroście błony śluzowej macicy świadczą między innymi obfite miesiączki oraz występowanie krwawienia pomiędzy cyklami. Jeśli zauważysz u siebie takie dolegliwości, to nie lekceważ ich. Co więcej, powinnaś być szczególnie wyczulona, zwłaszcza wtedy, gdy zaczynają występować coraz częściej. Trzeba się liczyć także, z tym że po dłuższym czasie pozbawionym miesiączek, krwawienie może pojawić się samoczynnie. Przyjęło się to za znamienny symptom w rozwoju przerostu endometrium u kobiet, które już przebyły okres menopauzalny. W nielicznych przypadkach zdarzają się również dolegliwości towarzyszące, a wśród nich wymienić można kłopoty z oddawaniem lub nietrzymaniem moczu, jak również dolegliwości bólowe na przykład podczas stosunku płciowego.

 

Przerost śluzówki macicy – diagnostyka i przebieg leczenia

 

Aby poddać analizie endometrium macicy, wystarczy wykonać jedno spośród trzech podstawowych badań: histeroskopię, USG narządu oraz analizę hormonalną. Dobór konkretnych metod zależy od wielu czynników, a ostateczną decyzję i tak podejmie lekarz prowadzący. Jedno jest, niezależnie od wybranego badania, wszystkie pozwalają w bardzo prosty sposób ustalić grubość endometrium i porównać uzyskane wartości z obowiązującymi normami. Kluczową rolę odgrywa odpowiednie dopasowanie kryteriów, gdyż grubość nabłonka śluzówki macicy u pań bywa różna w zależności od wieku. I tak na przykład u kobiet po przebytej już menopauzie grubość nabłonka śluzówki macicy nie powinna  przekraczać 5-8 mm, a u kobiet  miesiączkujących wartość graniczna plasuje się w przedziale 10-12 mm. W pewnych przypadkach lekarz może zlecić wykonanie biopsji endometrium, która polega na pobraniu małej ilości komórek z błony śluzowej.

 

Jeśli wcześniej postawiona diagnoza się potwierdzi, lekarz może zarządzić przeprowadzenie zabieg, potocznie zwany łyżeczkowaniem macicy. Jego celem jest, by usunąć nadmiar tkanki. Zabieg ten uznawany jest za  stosunkowo inwazyjny i w ciągu 3-4 dni od jego przeprowadzenia mogą wystąpić niewielkie plamienia lub krwawienia. Jeśli ten stan utrzyma się o wiele dłużej, to jak najszybciej

powinnaś udać się do swojego lekarza prowadzącego. Warto również wspomnieć, że podczas łyżeczkowania macicy pacjentki zostają poddane narkozie.

 

 

Skuteczność leczenia zależy w dużej mierze od szybkości postawienia diagnozy. Dlatego widząc niepokojące objawy, należy skonsultować się z lekarzem. Jest to szczególnie istotne w przypadku kobiet po pięćdziesiątym piątym roku życia, gdyż to właśnie wtedy podnosi się ryzyko raka endometrium. Za dodatkowe czynniki podnoszące ryzyko wystąpienia uznaje się otyłość, nadciśnienie oraz cukrzycę. Co więcej, jeśli u pacjentki zdiagnozowany zostanie stan przednowotworowy, to wykonywana jest histerektomia. Jest to zabieg, podczas którego usuwana jest cała macica, a jego celem jest zapobiec rozwojowi patologicznych komórek nowotworowych.

 

Grubość błony śluzowej macicy powinna ulegać zmianie!

W ciągu życia każdej kobiety śluzówka macicy powinna się zmieniać. U dziewczynek przed okresem dojrzewania grubość endometrium wynosi od 0,3 mm do 0,5 mm, a w drugiej fazie cyku wartość ta może dochodzić nawet do 15 mm. Co więcej, błona przebudowuje się wraz z cyklem miesiączkowym nawet od 300 do 400 razy w ciągu całego życia!

 

[Głosów:47    Średnia:2.1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here