Inhalacje – skuteczny sposób na przeziębienie, kaszel i katar

0
2531

Sprawdź w praktyce naturalny sposób na walkę z przeziębieniem.

 

Jednym z najskuteczniejszych naturalnych sposobów na przeziębienie są stosowane od dawna inhalacje. Przynoszą ulgę przy dotkliwym bólu gardła, zatokach, usprawniają drogi oddechowe i łagodzą podrażnione błony śluzowe. Dzięki inhalacjom możesz złagodzić uporczywy katar i szybciej pozbyć się infekcji. Zastanawiasz się, jak je przygotować? Z tego artykułu dowiesz się wszystkich potrzebnych informacji!

 

 

Para, która zapachem przypomina letnią łąkę

 

inhalacjaDomowe inhalacje to jedno z lepszych rozwiązań, które można wykorzystać, by skutecznie wyleczyć się jesiennego lub wiosennego przeziębienia. I co najważniejsze, do jej przygotowania nie potrzeba specjalnych umiejętności, z pomocą pachnącej pary z ziół lub olejków eterycznych poradzisz sobie samodzielnie. Jedyne co będziesz potrzebować, to właśnie suszone zioła, które  dostaniesz w pobliskiej aptece. Wybór masz całkiem spory, ponieważ różnorodność suszonych ziół robi wrażenie. Jednak Ty postaw na rumianek pospolity albo szałwię lekarską. Weź sporą garść leczniczych roślin i wsyp je do miski, a następnie zalej dwoma szklankami wrzącej wody. Pochyl głowę nad naczyniem, przykryj się ręcznikiem i wdychaj aromatyczne opary nosem, a wydychaj ustami. Rób to przez kilka minut.

Para wykazuje dobroczynny wpływ na organizm. Przede wszystkim działa odkażająco, potrafi załagodzić podrażnioną skórę wokół nozdrzy i rozrzedzić wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych. Gwarantuję, że już po pierwszym zabiegu odczujesz ogromną ulgę, a jeśli będziesz je regularnie powtarzać – w końcu znów zaczniesz swobodnie oddychać. Na przeziębienie pomocne są nie tylko inhalacje z rumianku czy szałwii, bardzo dobrze sprawdzi się również lawenda,  tymianek oraz igły sosny.

 

Aromatyczne parówki – tymianek i eukaliptus

 

Miłośnicy olejków eterycznych chętnie sięgają po niektóre buteleczki także w czasie zmagań z infekcją. Świetnym przykładem jest olejek tymiankowy, który wykorzystuje się do przygotowywania inhalacji na kaszel, katar i kaszel. Poza tym dzięki niemu można złagodzić ból zatok i migdałków. Do wykonania takiej kuracji wystarczy Ci naczynie wypełnione gorącą wodą i  kilka kropli specyfiku. Dodaj go do wody, a następnie pochyl się nad naczyniem i wdychaj parę.

Na uporczywy kaszel świetnie sprawdzi się wonna mieszanka: do głębszego naczynia dolej trzy krople olejku tymiankowego, jedną kroplę olejku manuka i jedną olejku anyżowego. Po upływie kilku dni poczujesz się o wiele lepiej. Mimo tak wielu dobroczynnych cech olejku tymiankowego nie każdy może go stosować, a w szczególności kobiety w ciąży oraz osoby borykające się z nadciśnieniem. Nie ma jednak powodów do zmartwień, jest przecież wiele innych rodzajów inhalacji, które można wykorzystać.

Na gardło bardzo skuteczną inhalację przygotujesz z olejku eukaliptusowego. Przy okazji można wyzbyć się innych oznak przeziębienia (bólu zatok i kaszlu), a nawet przyśpieszyć zwalczenie anginy. Preparat skutecznie niszczy bakterie chorobotwórcze i wirusy, ułatwia odkrztuszanie wydzieliny, udrażnia zatkany nos oraz wykazuje właściwości napotne, więc pomoże też obniżyć gorączkę.

 

Sól kamienna i delikatna mgiełka dla malucha

 

Niezawodnym środkiem na katar jest inhalacja z soli. Z jej przygotowaniem raczej nikt nie będzie miał problemów – wystarczy łyżkę stołową soli wsypać do naczynia, a następnie zalać ją wrzącą wodą. Pochyl się nad parującą miseczką, przykryć się ręcznikiem i wdychaj opary przez kilka minut, ale nie dłużej niż przez kwadrans. Jeśli zauważysz, że woda szybciej ostygnie, to skróć czas inhalacji. Dzięki takiemu zabiegowi oczyścisz drogi oddechowe i rozrzedzisz wydzielinę w nich zalegającą.

Inhalacje można przygotowywać również dla dzieci i w tym przypadku najczęściej wykorzystuje się sól fizjologiczną. Jeśli Twoje dziecko zmaga się z katarem i zatkanym noskiem, kup w aptece tzw. nebulizator – urządzenie, które potrafi przekształcić płynną sól fizjologiczną w lekką mgiełkę. Kilka zabiegów zdziała cuda, a Twój maluszek będzie mógł swobodniej oddychać i szybciej zwalczy infekcję.

 

Nawilżaj powietrze i inhaluj się z rozwagą

 

Przeziębionym dzieciom zazwyczaj daje się we znaki suche powietrze w domu. Dlatego postaraj się, by w pomieszczeniach zachowane było odpowiednie nawilżenie. Dzięki inhalacjom w naturalny sposób można walczyć z wirusami i bakteriami, osłabić dotkliwe objawy i szybciej wrócić do zdrowia. Jednak wszystko trzeba robić z umiarem, nie wolno stosować inhalacji częściej niż dwa, trzy razy na dobę, a po każdej z nich odpocząć co najmniej pół godziny.

 

Aromatyczna para – naturalna metoda na przeziębienie

 

Jeśli masz problemy z dokuczliwym przeziębienie, a zatkany nos i uporczywy kaszel utrudniają Ci spanie, to koniecznie weź pod uwagę domową inhalację. Do jej przygotowania możesz wykorzystać zioła, olejki eteryczne lub sól. Aromatyczna para pomoże Ci łatwiej i szybciej zwalczyć infekcję,  objawy choroby nie będą już tak dokuczliwe, a Ty w rezultacie szybciej wrócisz do zdrowia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here