Inwentaryzacja geodezyjna

0
5561

Z punktu formalnego to właściwie nie architekt, a geodeta rozpoczyna i kończy budowę każdego budynku. Konieczne są bowiem pomiary, bez których nie rozpoczniemy budowy i pomiary, które pozwolą zakończyć cały proces formalny inwestycji. Inwentaryzacja geodezyjna jest konieczna również przy rozbiórce budynku czy budowie wodociągów. Co ten termin oznacza więc dla inwestora budowlanego?

Inwentaryzacja geodezyjna – końcowe pomiary Twojej budowy

Wykonanie odpowiednich pomiarów istotne jest zarówno:

  • przed rozpoczęciem budowy,
  • jak i po jej zakończeniu.

Dlaczego również po zakończeniu?

Ponieważ konieczne jest zrewidowanie stanu faktycznego budowy i ustalenie czy jest on zgodny ze wstępnym projektem budowy. Na tym właśnie polega powykonawcza inwentaryzacja geodezyjna. Takich pomiarów może dokonać tylko uprawniony geodeta, np. z firmy Geo – Osnowa. Inwentaryzacja geodezyjna po rozbiórce budynku, po zakończonej budowie domu czy wodociągów, jak i każdego innego obiektu ma więc na celu przede wszystkim zweryfikowanie czy wszystkie prace przebiegły bez żadnych istotnych zmian dla projektu, a także przyszłych prac czy inwestycji, powstających w najbliższej okolicy. Jeśli np. płyta fundamentowa została zlokalizowana 0,5 metra dalej niż w projekcie, albo np. rury biegną w innym miejscu, niż tym określonym na mapie, to może to mieć również znaczenie dla innych inwestorów, ale również dla właściciela posesji.

Brak informacji o rurach może bowiem doprowadzić do ich uszkodzenia podczas wykonywania innych prac budowlanych.

Kiedy niezbędna jest inwentaryzacja geodezyjna?

Właściwie za każdym razem, kiedy zachodzi konieczność wykonania tak zwanego operatu geodezyjnego i kiedy należy nanieść wszelkie zmiany na mapach, konieczne jest przeprowadzenie inwentaryzacji przez geodetę. Dlatego również niezbędna będzie inwentaryzacja geodezyjna po rozbiórce budynku, o czym z pewnością zainteresowanych poinformuje urzędnik w gminie, przyjmujący wniosek o pozwolenie na przeprowadzenie rozbiórki. Konieczne jest również dokonanie wszelkich zmian, a przede wszystkim właśnie usunięcie nieistniejącego już budynku z map. Nie każdy inwestor budowlany ma świadomość, że również przy budowie:

  • przyłączy wodociągowych,
  • gazowych,
  • czy kanalizacyjnych

również konieczne jest dostarczenie do urzędu właściwej dokumentacji kartograficzno – geodezyjnej. Jeśli więc interesuje Państwa także inwentaryzacja geodezyjna wodociągów to zapraszamy do współpracy. Geodeci z firmy Geo – Osnowa wykonają niezbędne prace i przeprowadzą wszystkie pomiary w tym zakresie.

Inwentaryzacja geodezyjna – cena

Z jakim kosztem trzeba się liczyć w przypadku zrealizowania takiej inwentaryzacji geodezyjnej? Wszystko jest zależne między innymi od:

  • wielkości budynku,
  • czy ilości wykonywanych pomiarów.

Firma Geo – Osnowa zrealizuje taki projekt, łącznie z:

  • wpisem do dziennika budowy,
  • opracowaniem mapy

od 500 złotych w przypadku budynku wraz ze wszystkimi przyłączami. W przypadku pojedynczych przyłączy za inwentaryzację geodezyjną cena będzie kształtować od 350 złotych w górę. Pełną kalkulację możemy przedstawić Państwu po szczegółowym zapoznaniu się ze zleceniem. Zapraszamy serdecznie do kontaktu.

[Głosów:6    Średnia:3.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here