Jak budować pewność siebie?

0
958

Wiele osób ma problemy z poczuciem pewności siebie. Brak asertywności może przysporzyć nam wielu kłopotów- nie tylko dodatkowej i niepotrzebnej pracy, ale też może mieć poważny wpływ na rozwój kariery- a właściwie jego brak.
Na pewność siebie zasadniczo wpływ mają trzy elementy- liczba odniesionych sukcesów, liczba poniesionych porażek oraz wpływ otoczenia.
Oczywistym jest, że osoba odnosząca sukcesy będzie bardziej pewna siebie. Równie oczywistym jest, że osoba, która ponosi więcej porażek ma tendencje do mniejszej pewności siebie. Problem polega na tym, że często skupiamy się na negatywnych aspektach, całkowicie pomijając te pozytywne. Na ścieżce kariery z pewnością spotkają nas sytuacje, w których nawalimy- to pewne. Z drugiej strony, z pewnością wiele projektów wykonamy wzorowo. Istotnym jest zatem skupiać się na osiągniętych sukcesach- wyliczając również te mniejsze, jak na przykład pozytywne zakończenie poszczególnych faz projektu. Jednocześnie nie ma sensu zbytnie roztrząsać porażek- oczywiście należy wyciągać z nich wnioski, co zawsze ma walor edukacyjny, a zebrana wiedza pomoże nam w przyszłości.
Kolejnym istotnym elementem jest wsparcie otoczenia- co działa w bardzo podobny sposób, jak nasz wewnętrzny sędzia. Jeśli nasi najbliżsi współpracownicy będą doceniać i podkreślać nasze sukcesy- tym samym pomogą nam budować pewność siebie, a wtedy fantastyczna kariera jest nieomal murowana. Z drugiej strony- szef punktujący wszelkie potknięcia jest w stanie zniechęcić do jakiejkolwiek pracy i rozwoju.
Podsumowując- doceniaj swoje sukcesy, ucz się z porażek i dbaj o swoje otoczenie!

www.nowapolitologia.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here