Chociaż wydaje się, że temat związany z utrzymaniem prawidłowej czystości psa jest prosty i niewymagający szczegółowego omawiania, to jednak zagłębiając się w niego nieco bardziej szczegółowo, można dostrzec wiele różnych prawidłowości, jakie warto realizować w tym zakresie. Jeśli posiadasz czworonożnego przyjaciela, dbaj o jego higienę i czystość. Sprawdź, jak często przeprowadzać jego kąpiele i jakie akcesoria przydadzą się w tym celu najlepiej.
Czym myć psa?
Wybór odpowiednich kosmetyków myjących dla psów wcale nie jest taki prosty. Na e-sklepie AquaelZoo.pl znajdziesz szeroki wybór rozmaitych szamponów i odżywek. Zwróć uwagę nie tylko na ich skład, który powinien być odpowiednio dopasowany do rodzaju włosów czy sierści. Kosmetyki nie mogą podrażniać skóry, wywoływać świądu czy alergii. Zdarza się, że źle dobrany szampon powoduje łupież albo stan zapalny psiej skóry.
Najlepiej kierować się przeznaczeniem konkretnych kosmetyków myjących dla psów, uwzględniając ich rasę. Dostępne są również szampony dla szczeniąt czy psów dorosłych, dla zwierząt, które mają skórę wrażliwą albo alergiczną.
Możesz kupić również odżywki, które ułatwiają rozczesywanie psich włosów albo sprawiają, że sierść jest jedwabista, gładka i lśniąca.
Pamiętaj, że na kondycję skóry oraz sierści psa nie wpływają tylko kąpiele z zastosowaniem właściwych preparatów, ale również dieta psa. Musi być dobrze zbilansowana i jakościowa.
Częstotliwość psich kąpieli
Sprawa dotycząca utrzymania sierści psa w dobrej kondycji oraz czystości jest nieco skomplikowana. Trzeba wiedzieć, że częstotliwość przeprowadzanych kąpieli powinna być dostosowana wedle indywidualnych preferencji, ale i potrzeb psiaka.
Uznaje się, że standardowo powinno się kąpać psa nie częściej niż raz na 6 miesięcy. Niestety, ta zasada nie może być stosowana w przypadku wszystkich psów. Pod uwagę należy przede wszystkim wziąć rasę psa oraz jego aktywność. Najczęściej, bo nawet raz w tygodniu można kąpać psy z długimi, jedwabistymi włosami, które szybko rosną. To rasy, takie jak yorki, maltańczyki czy shih tzu. Psy o krótkiej sierści można kąpać rzadziej. Pamiętaj, że wzmożone kąpiele przydają się w okresie linienia psiaków, czyli wiosną oraz jesienią. Wraz z pianą i bieżącym strumieniem wody udaje się usuwać sierść, która już wypadła. Rzadziej kąpie się psy małe i szczenięta, aniżeli te duże i dorosłe.
Częstotliwość kąpieli należy dostosować również do psiej aktywności czy warunków pogodowych. Psy ruchliwe, które każdego dnia odbywają treningi na świeżym powietrzu, należy kąpać częściej, niż tzw. kanapowce. Wiadomo również, że kąpiel pupila jest niezbędna po każdym spacerze w czasie deszczu czy po błotnistym terenie.
Zadbaj nie tylko o odpowiednią częstotliwość kąpania psa, ale także zabiegi po jego umyciu. Sierść osusz ręcznikiem, możesz użyć suszarki, ale nigdy z gorącym nawiewem. Szczególną uwagę zwróć na uszy psa, aby nie nalała się do nich woda oraz na oczy, ponieważ piana może wywołać silne uczulenie i pieczenie.