Dokucza Ci ból brzucha? Może to kamica? Koniecznie sprawdź to!
Pęcherzyk żółciowy, bardzo często nazywany woreczkiem żółciowym, w ludzkim organizmie magazynuje żółć wyprodukowaną przez wątrobę i niezbędną podczas procesu trawienia tłuszczów. W trakcie każdego ze spożywanych posiłków żółć jest przemieszczana z woreczka do dwunastnicy, gdzie właśnie swój początek ma proces trawienia. Dochodzi jednak do takich sytuacji, że w trakcie transportu wytrącają się kryształki soli oraz cholesterolu, z których w dalszej kolejności tworzą się złogi żółciowe, czyli nic innego jak powszechnie znane kamienie. O czy powinniśmy wiedzieć? Jakie objawy powoduje kamica pęcherzyka żółciowego?
Przyczyny kamieni w woreczku żółciowym
Zastanawialiście się kiedyś nad tym, dlaczego tworzą się kamienie żółciowe? Jak każdy nieproszony gość, pojawiają się wtedy, gdy tylko mają ku temu okazję, nie pytając nas o zdanie. Do czynników wspomagających ich wystąpienie można zaliczyć predyspozycje genetyczne, kiedy to żółć produkowana przez komórki wątrobowe ma w swoim składzie za małą ilość kwasów. Wtedy dochodzi do zakłócenia równowagi między ilością cholesterolu a kwasów. Skutkuje to wytrąceniem się składników żółci – z reguły nierozpadającego się w wodzie cholesterolu, a których tworzą się twarde twory wyglądem przypominające właśnie kamienie. Jeśli doprowadzimy do przewlekłej kamicy żółciowej, to powstałe twory będą w dalszym stopniu się zwapniać i utwardzać. Czynników sprzyjających rozwojowi kamieni woreczka żółciowego znajdziemy jednak o wiele więcej, wśród tych najczęstszych wymienia się:
- zatrzymanie i nadmierne zagęszczenie żółci w pęcherzyku,
- farmakoterapię – dotyczy to między innymi długiego stosowania antykoncepcji,
- zaburzenia metaboliczne, które występują przy cukrzycy oraz otyłości,
- przewlekłe choroby jelita grubego oraz jelita cienkiego,
- czynniki hormonalne,
- wiek – grupą o podwyższonym ryzyku są osoby w średnim oraz podeszłym wieku,
- płeć – wykazano, że to właśnie u płci żeńskiej najczęściej występują kamienie w woreczku żółciowym,
- stan po wycięciu żołądka lub jelita.
Czym się objawiają kamienie w woreczku żółciowym?
Może trudno Wam będzie w to uwierzyć, ale u większości pacjentów, których dotknęło schorzenie, nie wystąpiły żadne symptomy. W takich przypadkach kamicę pęcherzyka żółciowego można głównie rozpoznać podczas wykonywania okresowych badań. Co więcej, u osób, które nie uskarżają się na żadne dolegliwości, nie zachodzi potrzeba przeprowadzania zabiegu. Bez operacji nie da obejść wtedy, gdy mamy do czynienia z ostrym zapaleniem woreczka żółciowego.
Symptomy wskazujące na kamienie w woreczku mogą być różne i są przede wszystkim uzależnione od tego, czy umiejscowione są tylko w pęcherzyku, czy również znajdują się w przewodach żółciowych. Oprócz tego wpływ na objawy mają także liczba oraz sam gabaryt złogów. Dla kamicy charakterystycznym przejawem jest kolka żółciowa, czyli nic innego jak ostre napady bólu brzucha, które swój początek mają w okolicach pępka lub prawego żebra, a wraz z nimi ból może promieniować aż do pleców. Atak zwykle ma miejsce kilka godzin po spożyciu tłustego posiłku, smażonych produktów, a w niektórych przypadkach nawet po silnych emocjach. Oprócz tego bólowi mogą współtowarzyszyć nudności oraz wymioty. Pomiędzy kolejnymi ataki zwykle nie odczuwa się żadnego dyskomfortu.
Kolka spowodowana jest przesuwaniem się złogu z woreczka żółciowego do szyjki lub do przewodu pokarmowego. W chwili kiedy kamień zostanie przesunięty do dwunastnicy, to ból ustępuje. Może także dojść do tego, że złóg zaklinuje się w drogach żółciowych i doprowadzi tym samym do stanu zapalnego, a w takich przypadkach potrzebna będzie interwencja chirurga. W skrajnych przypadkach może nastąpić całkowite zblokowanie dróg żółciowych, czyli tak zwana kamica przewodowa. Charakterystycznymi dla niej objawami jest ból, gorączka oraz żółtaczka, czyli stan oznaczający ostre zapalenie dróg żółciowych i potrzebna jest natychmiastowa wizyta w lekarza.
Dolegliwości powiązanych z woreczkiem żółciowym pod żadnym pozorem nie wolno lekceważyć ani tym bardziej próbować leczenia na własną rękę. Jeśli zlekceważymy symptomy, to możemy doprowadzić do powikłań związanych z zapaleniem pęcherzyka żółciowego: ropniaka pęcherzyka żółciowego, wodniaka pęcherzyka żółciowego oraz zapalenia otrzewnej.
Leczenie kamieni na woreczku żółciowym
Przebieg leczenia kamicy pęcherzyka żółciowego uzależnione jest od postaci choroby. Zazwyczaj w ostrych przypadkach kolki wykorzystuje się tabletki przeciwbólowe oraz rozkurczowe, które przepisuje lekarz lub dostępne są bez recepty, ale można wykorzystać także środki ziołowe. Ulgę przynoszą także ciepłe okłady w okolicach prawego łuku żebrowego oraz głodówki, które trwają nie dłużej jak kilka godzin. Kiedy dolegliwości ustąpią, najlepiej jest przejść na lekkostrawną dietę, zrezygnować z alkoholu oraz zacząć stosować preparaty żółciopędne, żółciotwórcze i rozkurczowe. Jeśli ataki będą powracać, to może być potrzebne wykonanie cholecystektomii – zabiegu polegającego na usunięciu pęcherzyka żółciowego. Zabieg wykonywany może być na dwa sposoby tradycyjny oraz laparoskopowo.
Farmakoterapia w walce z kamicą pęcherzyka żółciowego
Jeśli są jakieś przeciwwskazania do zabiegu chirurgicznego, to lekarz może zalecić terapię farmakologiczną. Taka kuracja polega na doustnym przyjmowaniu kwasu ursodeoksycholowego, który ma rozpuścić złogi żółciowe, zmniejszyć wydzielanie cholesterolu z żółcią oraz zmniejszyć wysycenie żółci cholesterolem.