Jak przycinać drzewa owocowe?

0
1458

Przycinanie drzew owocowych to bardzo ważny zabieg, który należy wykonywać, jeśli chcemy, aby nasze drzewa owocowały obficie i zdrowo, w piękne i duże owoce. Ważne jest jednak aby przycinanie drzew wykonywać prawidłowo. Tylko dobrze wykonany zabieg zapewni nam oczekiwane efekty.

Jak przycinać drzewa owocowe? To zależy od bardzo wielu czynników, ale przede wszystkim rodzaju drzewa. Pierwszym wyznacznikiem jest data, czyli w jakich miesiącach najlepiej wykonać cięcie. Najwcześniej, bo na przełomie lutego i marca, przycinamy jabłonie, grusze i śliwy. Kolejno brzoskwinie i nektaryny, a najpóźniej wiśnie, czereśnie oraz morele. Mowa tu jednak o pierwszym cięciu – zimowym. Możliwe jest również przycinanie drzew w okresie letnim – po przekwitnięciu, w lipcu bądź sierpniu. Jeśli chodzi o pierwsze cięcie to najogólniejszą zasadą jest przycinanie drzew, kiedy nie ma już zbyt dużych przymrozków (poniżej -8 stopni) i mamy pewność, że nasze drzewa nie zmarzną.

To, jak przycinać drzewa owocowe, w jaki sposób dokładnie ucinamy gałęzie, zależy od rodzaju cięcia, jakiego potrzebuje drzewo. Możemy wyróżnić cięcie odmładzające, sanitarne, formujące i korygujące. Podczas cięcia odmładzającego najbardziej skupiamy się na najstarszych pędach i pędach silnie rozgałęzionych. Jest to jednak na tyle drastyczne cięcie, iż warto je rozłożyć na 2-3 lata. Cięcie sanitarne to usuwanie pędów chorych, słabych, suchych bądź uszkodzonych. Jeśli drzewo jest zbyt zacienione przez własne gałęzie wykonujemy cięcie prześwietlające – pozbywamy się zbędnych przyrostów jednorocznych, gałęzi krzyżujących się i tych rosnących do dołu lub do środka korony. Cięcie formujące stosujemy w celu nadania koronie pożądanego kształtu, często przycinamy pędy. I ostatnie – cięcie korygujące stosujemy, gdy wcześniejsze cięcia były wykonane niepoprawnie i chcemy naprawić nasze błędy.

To, jak przycinać drzewa owocowe jest bardzo zależne od danego gatunku drzewa i naszych preferencji względem niego. Warto jednak poznać podstawowe zasady, aby robić to poprawnie i uzyskać jak najlepsze efekty.

malamama.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here