Przestań bagatelizować niepokojące symptomy!
Nie da się jednoznacznie określić, które objawy wskazują na atak serca. Wszystko dlatego, że zależą od różnych czynników, w tym również od wieku, płci oraz innej przyczyny. Zdarzają się również przypadki, gdzie zawał przebiega bezobjawowo i jego ofiara nawet nie zdaje sobie sprawy, że potrzebuje natychmiastowej pomocy lekarza. Jak zatem można rozpoznać zawał mięśnia sercowego? Czym się charakteryzuje? Czy jego objawy bardzo dobiegają od naszego wyobrażenia na temat zawału serca?
Czym jest zawał serca i co wywołuje jego pojawienie?
Zawał serca to pojęcie powiązane z układem krwionośnym i oznacza martwicę jego centralnego narządu (czyli właśnie serca). Doprowadzić do tego może wystąpienie tak zwanych czynników ryzyka schorzeń sercowo-naczyniowych, a wśród nich nadciśnienie tętnicze, nadwaga i otyłość, podwyższony poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi, nieprawidłowa dieta oraz używki. Ryzyko wystąpienia zawału niestety podnosi się także z wiekiem, a sama choroba wieńcowa często ma podłoże genetyczne i jeśli występowały podobne przypadki wśród członków rodziny, to również istnieje ryzyko jej dziedziczenia. Nie wolno jednak od razu popadać w panikę, nie zawsze zawał musi skończyć się śmiercią.
Zawał mięśnia sercowego – objawy, które powinny wzbudzić niepokój
Każdy miłośnik filmów pewnie nie jeden raz widział scenę zawału serca. Na ekranie wszystko przebiega gwałtownie i ma fatalne skutki. Wbrew temu, co udało się Wam do tej pory dowiedzieć, zwał serca może mieć zupełnie inny przebieg. Zdarzają się przypadki, w których zawał serca zaczyna się w wolnym tempie, a osoba go doświadczająca nie ma pewności, co się z nią właściwie dzieje. Z pewnością w rozwianiu wątpliwości nie pomaga fakt, że oznaki zawału serca bywają różne i mogą różnić się w zależności od konkretnego przypadku. Bywa też również tak, że jego przebieg różni, gdy osoba już miała za sobą jeden atak, a teraz nastąpiła powtórka. Bez względu na przypadek, za typowe objawy ataku serca uznaje się ból lub ucisk w klatce piersiowej, ale wraz z nimi mogą pojawić się również inne dolegliwości. Oto możliwe symptomy towarzyszące zawałowi mięśnia sercowego:
- dolegliwości w obrębie klatki piersiowej – może to być dyskomfort w postaci bólu, przepełnienia, ucisku lub gniecenia,
- ból – przede wszystkim dotyczy to bólu żuchwy, zębów oraz głowy,
- płytki oddech,
- dolegliwości w obrębie jamy brzusznej,
- nudności,
- wymioty,
- poty,
- zgaga, niestrawność,
- ból ramienia – najczęściej ból występuje w lewym ramieniu, lecz nie stanowi to reguły,
- ból pleców,
- spadek samopoczucia.
Zdarzają się również przypadki bezobjawowego ataku, który przebiega po cichu i daje żadnych symptomów, że coś się złego dzieje (razem z bólem klatki piersiowej). Na cichy atak serca narażeni są w szczególności pacjenci chorzy na cukrzycę. Jednak nie ma powodów do zadowolenia, bo mimo że atak serca będzie miał łagodne objawy, może również stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia, jak ten, który powiązany jest z silnymi bólami.
Przy zawale serca ciśnienie bywa zróżnicowane. Zdarzają się przypadki, gdzie jest ono niskie, normalne, jak i podwyższone, dlatego nie należy go zaliczać do wiarygodnych źródeł informujących o tym, czy ktoś właśnie przechodzi atak.
Objawy zawału serca a płeć – czy mogą się różnić u kobiet i mężczyzn?
Większość z nas pewnie by powiedziała, że nie. Jak się jednak okazuje, objawy zawału serca mogą różnić się w zależności od płci. Kobiety o wiele rzadziej doświadczają silnego bólu w klatce piersiowej (co nie oznacza, że wcale u nich nie występuje), ale za to dokucza im niepokój, zaburzenia snu, zawroty głowy, oszołomienie, wyjątkowo silne wyczerpanie, płytki oddech, ból górnej części pleców i ramienia, niestrawność oraz ból żuchwy. O tego typu symptomach świadczących o zawale serca można mówić o kobietach w młodym wieku. U kobiet po przebytej menopauzie, powyższe objawy mogą być dodatkowo uzupełnione o te, które występują u mężczyzn.
Jakie więc objawy mają mężczyźni? Przede wszystkim wśród symptomów zawału serca, które objawiają się u mężczyzn, można wymienić ból klatki piersiowej, jak również uczucie ciężaru i ucisku, który w zależności od przypadku może mieć charakter przerywany lub stały. Do tego dochodzi jeszcze gwałtowne i nieregularne bicie serca, zawroty głowy, płytki oddech, zimne poty oraz dolegliwości żołądkowe.
Niezależnie od tego, czy jesteśmy pewni postawionej diagnozy na podstawie występujących objawów, czy też, zawsze powinniśmy zwrócić po pomoc medyczną.
Zawał to groźny zabójca – czy można go jakoś powstrzymać?
W skali roku w Polsce na atak serca umiera około 200 tysięcy osób. Czy można się jakoś przed nim uchronić, zanim wystąpią pierwsze symptomy zawału serca? Jest kilka możliwości, które z powodzeniem możesz wykorzystać, by zmniejszyć ryzyko jego wystąpienia. Przede wszystkim zacznij być bardziej aktywny, zacznij uprawiać sport. Zmień swoją dietę, kontroluj ilość spożywanego cholesterolu i wzbogać posiłki o produkty bogate w składniki odżywcze. Rzuć też palenie, alkohol i przestań się stresować