Jak właściwie dobrać pampersy dla dorosłych?

0
1671

Nietrzymanie moczu u dorosłych występuje coraz częściej. Dolegliwość ta jest powodem wielu osobistych, choć niezawinionych dramatów. Osoby dotknięte tym schorzeniem tracą pewność siebie, popadają w depresję i najczęściej wycofują się z aktywnego życia. Jednak nie musi tak być. Odpowiednio dobrane środki chłonne, takie jak pampersy dla dorosłych, majtki czy wkładki chłonne, pomagają uporać się z problemem. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, dobierając odpowiednie środki.

Pampersy dla dorosłych przeznaczone są dla osób o dużym stopniu nietrzymania moczu, który właściwie wymusza stosowanie pieluch. Jednak tu, podobnie jak u dzieci, pampersy dają możliwość zachowania normalnej aktywności w ciągu dnia nawet pacjentom o normalnym lub dużym stopniu sprawności fizycznej. Z kolei pacjentom leżącym zapewniają komfort, bo towarzyszy im uczucie suchości, a skóra jest zadbana i chroniona przed ewentualnymi podrażnieniami. Osoba dotknięta nietrzymaniem moczu czuje się zawsze świeżo, co wpływa także na jej pewność siebie i dobre samopoczucie.

Na co zwrócić uwagę, dobierając pampersy?

Najważniejszą kwestią jest stan osoby, dla której należy dobrać pampersy. Trzeba dobrze ocenić sytuację. Ogromne znaczenie ma to, czy pacjent jest leżący, czy aktywny. W pierwszym przypadku trzeba zdać sobie sprawę, że to opiekun będzie musiał zmieniać środki higieny, a więc pampersy dla dorosłych będą najlepszym wyborem. Jeśli pacjent jest aktywny, porusza się w ciągu dnia, to być może będzie w stanie sam zadbać o higienę. W tej sytuacji odpowiedniejsze mogą się okazać majtki chłonne, bo nie będą krępować jego ruchów. Przy normalnym poruszaniu pacjent nawet nie odczuje różnicy pomiędzy majtkami zwykłymi i chłonnymi.

Zarówno pampersy dla dorosłych, jak i majtki mają różny stopień chłonności, który oznaczany jest na opakowaniach odpowiednią liczbą kropelek. Należy zatem ocenić stopień nietrzymania moczu i odpowiednio dobrać rodzaj środków higienicznych. Przed zakupem warto także ocenić stan skóry pacjenta. Jeśli jest to skóra bardzo wrażliwa i skłonna do podrażnień albo po prostu bardzo zaniedbana, należy sięgnąć po pampersy wykonane ze specjalnych tworzyw. Umożliwiają one skórze lepszą wentylację, są miękkie i nie spowodują nowych otarć czy podrażnień.

Rozmiar ma znaczenie

Pampersy dla dorosłych, podobnie jak zwykłe majtki, nie mogą być ani za małe, ani zbyt duże. Za małe pampersy będą powodować niemiły ucisk, a chory będzie się po prostu męczył. Pojawi się też od razu ryzyko, że mocz nie zmieści się w pampersie i po prostu wycieknie. Z kolei zbyt duży pampers nie będzie się stabilnie trzymał na biodrach pacjenta. Będzie się zsuwał i przemieszczał, denerwując zarówno chorego, jak i jego opiekuna.

Przed zakupem należy zmierzyć obwód bioder pacjenta, a wówczas będzie można wybrać odpowiedni rodzaj środków higieny. Pampersy dla dorosłych występują w czterech wielkościach: S, M, L i XL. Na opakowaniach podany jest obwód bioder odpowiadający poszczególnym rozmiarom. Każdy pampers wyposażony jest także w elastyczny pas, który pozwala na perfekcyjne dopasowanie go do ciała pacjenta.

Dokonując zakupu po raz pierwszy, nie warto kupować od razu dużej liczby pampersów. Warto nabyć jedną paczkę i przetestować. Dopiero w praktyce okaże się, czy odpowiednio został dobrany rozmiar. Gdy próba zakończy się sukcesem, można zaopatrzyć się w większą ilość. Jeśli jednak rozmiar jest nietrafiony, należy wypróbować kolejny. Podobnie rzecz się ma z chłonnością pampersów. To też wymaga wypróbowania. Pamiętać należy, że pampersy dla dorosłych łagodzą tylko niedogodności wywoływane przez nietrzymanie moczu. Nie wolno zaprzestać prób leczenia tej dolegliwości, bo często medycyna jest w stanie przywrócić pacjentom dawną sprawność.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here