Jak wyglądają testy psychologiczne do Policji? Przykładowe pytania i odpowiedzi

0
1586

Każdy policjant powinien posiadać szereg cech osobowości, które są niezbędne do codziennej pracy w tym trudnym zawodzie. Policja poszukuje kandydatów, którzy są opanowani w każdej sytuacji i potrafią bezprecedensowo rozwiązywać spory.

Testy psychologiczne to jednocześnie najważniejsza i najtrudniejsza część testów do Policji. Większość kandydatów odpada właśnie na tym etapie.

Jak przygotować się na testy psychologiczne do Policji? Jakich pytań możemy się spodziewać? Zapraszamy do lektury!

Czym cechuje się wzorowy policjant?

Praca w Policji to codzienne zmaganie się z trudnymi sytuacjami i ludzkimi tragediami. Policjanci nie tylko ścigają przestępców, a przede wszystkim służą społeczeństwu w pokojowym rozwiązywaniu najróżniejszych spraw.

Dobrego policjanta powinna cechować empatia, opanowanie, praworządność i odwaga do rozwiązywania sporów, nawet z użyciem środków przymusu bezpośredniego.

Podchodzenie do rekrutacji powinno być nacechowane chęcią niesienia pomocy całemu społeczeństwu. W końcu kim jest policjant, jak nie funkcjonariuszem publicznym? Jego postawa powinna dawać przykład wszystkim obywatelom.

Czteroetapowa rekrutacja do Policji.

Rekrutacja do Policji dzieli się na cztery etapy – testy fizyczne, test wiedzy, testy psychologiczne i rozmowę kwalifikacyjną. Każdy z etapów jest punktowany i wpływa na Wasz końcowy wynik egzaminów. Dzisiaj przedstawimy w skrócie, jak wygląda testy psychologiczne do Policji.

  1. Testy psychologiczne – czego można się spodziewać?

Uważasz, że nadajesz się na policjanta? Policyjne testy psychologiczne zweryfikują, jakie posiadacie cechy charakteru, jaka jest Wasza osobowość i jak reagujecie na stresujące sytuacje. Testy psychologiczne obejmują również badanie inteligencji kandydata i zdolności poznawczych.

  1. Rozmowa kwalifikacyjna

Ostatnim etapem egzaminów jest rozmowa kwalifikacyjna, zwana kiedyś „wywiadem zorganizowanym”. Po zaliczeniu testu psychologicznego zostanie wyznaczony termin tej części egzaminu. W skład komisji wchodzi zawodowy policjant z działu prewencji i profesjonalny, policyjny psycholog. Ich celem jest zbadanie odporności na stres i reakcji kandydata pod jego wpływem. Receptą na zaliczenie tej części testów jest przede wszystkim opanowanie i „chłodny” umysł.

Przykładowe pytania na testach psychologicznych

Na testach psychologicznych możemy odpowiadać na trzy różne sposoby, zaznaczając Tak/Nie lub Nie wiem. Pojawiają się również pytania w formie obrazków, opisów przykładowych scen miejsca zbrodni lub proste zadania matematyczne.

Przedstawione pytania są przykładowe. Baza pytań to kilkaset pozycji, którzy wariacje mogą pojawić się na testach psychologicznych. Rzadko zdarza się, żeby arkusze wyglądały jednakowo” – tłumaczą specjaliści ze strony Odpowiedzi.com.pl.

  1. Oblicz średnią mandatów z 5 miesięcy, jeśli w styczniu funkcjonariusze wystawili 50 mandatów, w lutym 30, w marcu 35, w kwietniu 65, a w maju 20.

Średnia wynosi 40.

2.      Często się czymś martwię

Prawidłowo odpowiedź brzmi „Nie”.

3.      Nie boję się zwrócić o pomoc do przyjaciół, nawet jeśli nie mam jak im się odwdzięczyć

Prawidłowa odpowiedź brzmi „Nie”.

4.      Każdy zdolny i niebojący się pracy człowiek może osiągnąć swój cel

Prawidłowa odpowiedź brzmi „Tak”.

5.      Niektórzy tak lubią się rządzić, że mam ochotę robić im na złość, mimo że mają rację

Prawidłowa odpowiedź brzmi „Nie”.

Takich i podobnych pytań możecie spodziewać się na każdym teście psychologicznym. Powinniście odpowiadać zgodnie z prawdą, gdyż udzielone przez Was odpowiedzi zostaną zweryfikowane przez psychologów.

Testy są skonstruowane w taki sposób, żeby przeciwdziałać możliwości naginania prawdy. Potwierdzając jedno pytania, możecie zaprzeczyć sobie w innym, jeżeli nie odpowiadacie zgodnie z prawdą.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here