Jakie są objawy i leczenie refluksu żołądkowo-przełykowego? 

0
1520

Refluks żołądkowo-przełykowy jest to dolegliwości, w przebiegu której dochodzi do zrzucenia treści żołądkowej do przełyku. Takie objawy prowadzą do występowania charakterystycznych czynników takich jak pieczenie i bóle w klatce piersiowej oraz rozwój wielu powikłań. Przyczynami takiego refluksu mogą być siedzący tryb życia, nadmierny stres oraz stosowanie odpowiedniej diety. Inną przyczyną może być również ciąża. Czym dokładnie jest refluks żołądkowo-jelitowy? Kto jest na niego narażony? W jaki sposób go leczyć? Bez obaw – już odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/refluks-zoladkowo-przelykowy-objawy-i-leczenie/ 

Refluks żołądkowo-jelitowy – czym dokładnie jest? 

Refluks żołądkowo-jelitowy jest to inaczej choroba refluksowa. Powstaje on w wyniku zapalenia błony śluzowej przełyku. Spowodowane jest to przewlekłym zrzuceniem kwaśnej treści żołądka do przełyku. Zaburzenie to przyczynia się do osłabienia napięcia Dolnego zwieracza przełyku. W celu zapobiegania cofaniu się treści żołądkowej stosowane są liczne mechanizmy zabezpieczające. Kiedy dojdzie do zaburzenia takich mechanizmów wówczas treść pokarmowa cofa się z powrotem do przełyku. Czynnikami które temu sprzyjają jest zaburzenie pracy zwieracza przełyku, zaburzenie motoryki przełyku, opóźnione opróżnienie żołądka oraz zwiększenie ciśnienia w żołądku. 

Kto jest narażony na refluks żołądkowo-przełykowy? 

Może on rozwinąć się u osób w, które narażone są na działanie czynników takich jak: 

  • otyłość, 
  • przepuklina rozworu przełykowego, 
  • stosowanie niektórych leków, 
  • operacja żołądka, 
  • nadmierne spożywanie alkoholu, 
  • picie dużej ilości kawy, 
  • palenie tytoniu, 
  • ciąża, 
  • dysfunkcje dolnego zwieracza przełyku, 
  • cukrzyca. 

Jakie są objawy refluksu żołądkowo-jelitowego? 

Objawy choroby refluksowej wynikające cofanie się treści żołądkowej oraz podrażnienie błony śluzowej przełyku. Pojawić się mogą wówczas pieczenie za mostkiem, zgaga, bóle brzucha, a także wymioty. Do wymiotów może dojść również po obfitym posiłku oraz podczas schylania się lub w pozycji leżącej. Mogą pojawić się również objawy takie jak czkawka, odbijanie, a także nudności. Mniej typowymi objawami choroby refluksowej jest chrypka, kaszel oraz przewlekłe zapalenie gardła i krtani. Bardzo rzadko, lecz jednak spotykane są również objawy takie jak zaburzenia przełykania, ból podczas połykania oraz krwawienie z przełyku. 

Leczenie choroby refluksowej 

Ogromne znaczenie ma tutaj zmiana stylu życia. Przede wszystkim należy unikać ciężkostrawnych i tłustych potraw oraz obfitych posiłków. Należy również ograniczać spożycie kawy, ostrych przypraw oraz alkoholu. Ważne jest też utrzymywanie prawidłowej masy ciała i przyjmowanie wyprostowanej podstawy podczas jedzenia i spania. 

Leczenie opiera się również na farmakoterapii, przy której stosuje się leki hamujące produkcję soku żołądkowego kropka czasami zachodzi również konieczność leczenia chirurgicznego. Jednak jest to bardzo rzadka opcja. Zabiegi wykonywane są wówczas laparoskopowo. 

Zobacz też: http://www.modaforte.pl/grypa-zoladkowa-jedna-z-czestszych-infekcji-przewodu-pokarmowego/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here