Jakie są objawy owsików u dorosłych i jak leczyć owsicę?

0
3457

Choroby odbytu

Choć choroby odbytu od zawsze doskwierały ludziom na całym świecie należały do złożonego tematu tabu, na który wstyd było rozmawiać. Mimo, iż mentalność ludzka i ich spojrzenie na świat zupełnie się zmieniły wraz z rozwojem techniki i metod leczenia, to do dziś dnia tego typu choroby są często ukrywane przez nosicieli i zupełnie nieleczone. Do tego typu chorób należy również owsica. Wywołują ją owsiki, czyli pasożyty rozwijające się w dwunastnicy. Swoja nazwę zawdzięczają temu iż  kształtem przypominają owies. Są to białe nicienie swoją długością osiągające od 2 do 13 milimetrów. Samice owsika składają jaja głównie w okolicy odbytu. Choć rozwijają się w głównie w dwunastnicy, to jako dorosłe osobniki wędrują po jelicie grubym i przedostają się na zewnątrz organizmu i powodują uporczywe swędzenie odbytu. To właśnie ten objaw, jeśli się utrzymuje i nasila do tego stopnia, że spędza nam sen z powiek, to jest głównym symptomem zachorowania na owsicę. Najczęściej chorują na to dzieci lecz tylko niewiele mniej dorosłych również należy do grupy chorych. U dorosłych ma to jednak większe i gorsze skutki jeśli nie jest to leczone. Wiążą się z tym wszelkie dolegliwości związane z brakiem snu takie jak brak apetytu, rozkojarzenie czy drażliwość. Dochodzi jednak również do stanów zapalnych w okolicach odbytu i dróg rodnych u kobiet. Poprzez takie zapalenia dochodzi do tworzenia się różnych infekcji mniej lub bardziej uciążliwych. Skrajne przypadki prowadzą nawet do zapalenia wyrostka robaczkowego.

 

Zarażenie owsicą

owsikaZarazić się owsicą jest banalnie łatwo. Dochodzi do tego poprzez połknięcie jaj samicy owsika. I choć brzmi to jak coś czego nie można zrobić od tak, to jednak pozory mylą. Najbardziej zagrożeni mogą być rodzice maluchów, którzy przynoszą tą niemiłą niespodziankę z przedszkola razem ze sobą do domu. Otóż do zarażenie wystarczy bezpośredni kontakt z osoba zarażoną, ale również z jego sztućcami, naczyniami, zabawkami czy ręcznikami i pościelą. A jest trudno wyobrazić sobie rodzica, który nie ma kontaktu z tymi przedmiotami swojego dziecka. Strefą zagrożoną jest również deska sedesowa i wanna, z której korzystała osoba chora. Ale nie tylko rodzice są narażeni na taki kontakt, a wszyscy odwiedzający taki dom, korzystający z publicznych toalet czy nawet w komunikacji publicznej. Wystarczy by nieświadomy nosiciel nie umył rąk po kontakcie z jajami owsika, a później dotykał tej samej klamki co my.

Główna zasada zapobiegania owsicy

Główną zasadą w zapobieganiu zachorowania na owsicę jest utrzymanie odpowiedniej higieny ciała. Częste mycie rąk przed jedzeniem, mycie owoców i warzyw przed spożyciem i niejedzenia w miejscach, które wzbudzają twoje podejrzenia co do zachowanej tam higieny pracy, to żelazne zasady, które koniecznie należy przestrzegać. Nie wolno również obgryzać paznokci, pod którymi znajduje się siedlisko niezidentyfikowanych bakterii. To niesie za sobą proste wnioski iż należy pilnować własne dzieci by nie brały do ust palców i myły dłonie przed każdym posiłkiem. Niestety owsicą można zarazić się również drogą inhalacyjną.  Dlatego dzieci najczęściej padają ofiarą owsików, gdyż nie zwracają uwagi na grożące niebezpieczeństwo i wkładają do ust możliwie każdą ilość przedmiotów. W przedszkolu, gdzie wszyscy razem bawią się wspólnymi zabawkami, myją ząbki do tych samych zlewów i korzystają z tej samej toalety, zarażenie jest niestety bardzo prawdopodobne. Wystarczy jedno zarażone dziecko i w ciągu tygodnia chorować będzie całe przedszkole.

 

Aspekt nabywania owsików

Skoro wiadomo, że tak  łatwo nabyć się owsików, to należy podjąć temat jak się z tego wyleczyć. Przede wszystkim nie wolno ignorować objawu uporczywego swędzenia. Gdy nie możemy przez niego spać to należy bezzwłocznie udać się do lekarza. Leczenie polega na przyjmowaniu środka i powielaniu tej terapii co dwa tygodnie aż do skutku. Ponad to należy restrykcyjnie podchodzić do higieny to znaczy pościel, ręczniki i bieliznę zmieniać codziennie po skorzystaniu z nich, maniakalnie wręcz myć ręce, wietrzyć pomieszczenia użytkowe i ścierać regularnie kurze. Dobrym pomysłem jest również codziennie rano podmyć okolice odbytu ciepłą wodą z mydłem. Nie dość, że częściowo zapobiegamy mnożeniu się pasożytów, to łagodzimy objawy swędzenia. Niestety pilnować należy siebie i dziecko by nie drapać swędzących miejsc, gdyż pogorszy to tylko i zintensyfikuje swąd. Choć wydaje się to dość uciążliwe, to uczy dobrych nawyków i pomaga wyleczyć się z owsicy.

 

Owsica, a małe dzieci

Jeśli mamy w domu chore dziecko to dobrze jest wzmocnić siebie i jego (oprócz oczywiście zaleceń lekarza) domowymi metodami na radzenie sobie z tą chorobą. Przede  wszystkim należy unikać spożywania słodyczy gdyż owsiki bardzo chętnie wchłaniają węglowodany. Swoja codzienną dietę należy wzbogacić o warzywa, kiszoną kapustę, sok z czerwonych buraków, pestki dyni i czosnek. Na stole powinny znaleźć się również produkty bogate w błonnik czyli między innymi ciemny razowy chleb, kasze i surowe warzywa głównie strączkowe. Tak odpowiednio dobrana dieta wzmocni nasze ciało i wspomoże działanie leków.  Tą bardzo dokładną higienę należy stosować nieprzerwanie jeszcze długi czas po ustąpieniu objawów.

[Głosów:8    Średnia:2.9/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here