Jeżeli zauważysz u siebie te objawy, to nie lekceważ ich! To może być wyrostek i koniecznie powinieneś poszukać pomocy medycznej!
Niestety, ale zapalenie wyrostka robaczkowego bywa bardzo ciężkie do zdiagnozowania i nie u wszystkich chorych mogą pojawić się takie same objawy. Różnice uzależnione są między innymi od umiejscowienia anatomicznego wyrostka, jak również od tego, czy doszło do podrażnienia otrzewnej. Z pewnością o zapaleniu wyrostka słyszałaś nie raz, ale może nie zdajesz sobie sprawy, że nie należy on do błahych dolegliwości. Dlatego, jeżeli u siebie lub u kogoś ze swoich bliskich zauważysz niżej opisane objawy, to powinieneś poszukać pomocy medycznej!
Z jakich powodów wyrostek choruje?
Powodem zapalenia wyrostka robaczkowego jest jego zablokowanie, z reguły przez kamień kałowy lub ciało obce. Jednak do stanu zapalnego może dojść także na skutek infekcji lub wtedy gdy mamy do czynienia z nowotworem. Następuje wówczas niedrożność jego światła, rozdęcia oraz wzrost ciśnienia wewnątrz struktury. W następstwie tego procesu dochodzi do niedokrwienia i martwicy. Tak naprawdę atak wyrostka może wystąpić w każdym wieku. Aby nie dopuścić do bardzo groźnych powikłań, w przypadku, gdy wystąpią objawy zapalenia, powino się niezwłocznie zgłosić do lekarza. Wiele osób zastanawia się po której stronie leży wyrostek. Ich wątpliwości są uzasadnione, gdyż jego położenie wcale nie jest określenia. Wyrostek jest uwypukleniem jelita ślepego i zazwyczaj umiejscowiony jest w okolicach prawego dołu biodrowego. Jednak dokładniejsza lokalizacja zależy od konkretnej osoby.
Zapalenie wyrostka – symptomy, które powinny wzbudzić Twój niepokój:
– tępy ból – zazwyczaj występuje po prawej, górnej lub dolnej części brzucha, który przybiera na sile w momencie poruszania się. U niektórych osób ból może być umiejscowiony gdzie indziej, szczególnie w przypadku zapalenia wyrostka robaczkowego u dzieci oraz kobiet ciężarnych.
– szybkie narastanie bólu wyrostka, który może przeistoczyć się w bardzo intensywny i przemieszcza się ku dołowi,
– delikatnie podwyższona temperatura ciała do około 38°C,
– dreszcze,
– utrata apetytu,
– wymioty lub mdłości bezpośrednio po tym, jak wystąpił ból wyrostka,
– zaparcie lub biegunka – jednym z bardzo często występujących symptomów jest biegunka o niewielkim nasileniu, której towarzyszy spora ilość śluzu oraz ból,
– wzdęcia, jak również gazy w trakcie wypróżniania lub trudności z oddawaniem gazów,
– ból w sytuacji, kiedy na przykład naciskasz dłonią na dolną część prawej strony brzucha, a później rozluźnisz ucisk – jeśli taki ból wystąpi, to nie naciskaj ponownie na brzuch
Zdarzają się także przypadki, kiedy atak wyrostka robaczkowego daje bardzo nietypowe objawy. Na pewno do nich zaliczyć można tępy lub ostry ból brzucha, który zlokalizowany jest w jego górnej lub dolnej części. Poza tym może wystąpić także bolesne oddawanie moczu lub wymioty, które poprzedza wystąpienie bólu.
Czy to są symptomy wyrostka robaczkowego w stanie zapalnym, czy może to zupełnie inna przypadłość?
Może okazać się, że symptomy są mylące i wcale nie zwiastują wyrostka robaczkowego, lecz zupełnie inną chorobę lub stan. W takich przypadkach, jak ciąża pozamaciczna, zapalenie narządów miednicy mniejszej, choroba Leśniowskiego – Crohna, jak również przy zaparciach – mogą pojawić się symptomy przypominające atak wyrostka. Pod żadnym pozorem nie wolno stawiać własnej diagnozy, lepiej swoje przypuszczenia skonsultować z lekarzem.
Jak przebiega leczenie zapalenia wyrostka robaczkowego?
W przypadku wystąpienia stanu zapalnego wyrostka standardowym sposobem postępowania jest operacja zwana appendektomią. Można ją przeprowadzić w dwojaki sposób – klasyczny lub metodą laparoskopową. Zabieg wykonany techniką laparoskopową jest mniej inwazyjny i wiąże się z krótszym czasem pobytu na oddziale chirurgicznym, jak również z rzadszym ropieniem rany i dużo lżejszym przebiegiem leczenia pooperacyjnego. Jednak mimo tego i tak odsetek powikłań po leczeniu metodą klasyczną i laparoskopową jest bardzo do siebie zbliżony. Po operacji powrót do normalnej aktywności fizycznej następuje po około 2-3 tygodniach. Jeśli mamy do czynienia z naciekiem okołowyrostkowym to na początku leczenie jest zachowawcze. Stosuje się w nim antybiotykoterapię oraz zimne okłady na powierzchnię brzucha. Jeśli leczenie zachowawcze okaże się skuteczne, to często rezygnuje się z następczej operacji, gdyż ryzyko wystąpienia nawrotu ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego jest małe. Najważniejsze, by jak najszybciej usunąć zmiany, bo dzięki temu można zapobiec perforacji przewodu pokarmowego i zapaleniu otrzewnej. W skrajnych przypadkach taki stan może spowodować nawet zagrożenie dla życia chorego.
Czy ten wyrostek jest nam potrzebny?
Przez bardzo wiele lat lekarze byli przekonani, że wyrostek robaczkowy nie spełnia żadnej ważnej funkcji w organizmie. Traktowali go bardziej jako pozostałość po naszych przodkach. Jednak w ostatnich latach uczeni przeprowadzili dokładniejsze badania i jak się okazuje, wywiera on znaczący wpływ na system odpornościowy u osób dorosłych.