Kłucie i ból w lewym boku – jakie są możliwe przyczyny bólu brzucha z lewej strony?

0
7227

Co może sygnalizować ból z lewej strony brzucha?

 

Czy dręczy Cię kłucie lub ból w lewym boku? Zazwyczaj specjalista szybko i bezproblemowo  ustala przyczyny. Zdarza się, że powody są banalne, jednak zdarzają się też takie sytuacje, gdzie ból brzucha z lewej strony świadczy o złożonych schorzeniach, które właśnie rozwijają się w organizmie.

 

Tętniak lub ostry zapalny

 

kłucie w lewym bokuJeśli ból po lewej stronie brzucha sprawia Ci cierpienie i czujesz, jak pulsuje i promieniuje w stronę krzyża i krocza – to jak najszybciej musisz zgłosić się do lekarza. Wyżej opisane objawy wskazują na tętniaka aorty brzusznej. Szczególne znaczenie odgrywa tutaj czas wdrożenia terapii, ponieważ tętniak może w każdej chwili ulec pęknięciu. Taki stan wiedzie do wstrząsu krwotocznego. Życie pacjenta jest wówczas zagrożone, a on odczuwa ból, który jest nie do zniesienia. W tego typu przypadkach jedynym ratunkiem jest natychmiastowa operacja.

Niespodziewanie pojawił się u Ciebie ból z lewej strony brzucha, w okolicach podżebrza i przypadłość jest niebywale mocna? Co więcej, nieustępliwa dolegliwość, choć nie przybiera na sile,  nie chce minąć? Najprawdopodobniej dopadło Cię  ostre zapalenie trzustki. Tego typu przypadłość może utrzymać się nawet przez kilka dni i dawać zbliżone symptomy. W chwili, gdy usiądziesz i pochylisz się odrobinę do przodu, to powinnaś odczuć znaczną ulgę. Jednak już przy próbie wzięcia głębszego oddechu lub przy nagłym ataku kaszlu– ból w lewym boku może się znacząco nasilić. Dodatkowo schorzeniu mogą towarzyszyć wymioty, po których z pewnością nie poczujesz się lepiej. Zachowaj ostrożność, bo taki stan może doprowadzić do odwodnienia, a w rezultacie jeszcze bardziej pogorszysz swój stan. Jeśli występujące objawy wskazują na ostre zapalenie trzustki – nie czekaj aż samo minie – dzwoń na pogotowie – bo ta choroba może stanowić poważne zagrożenie dla Twojego życia. Potrzebujesz natychmiastowej hospitalizacji, a w ciężkich przypadkach może wystąpić konieczność przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego.

 

Trzustka, jajnik czy przydatki macicy?

 

Gdy ból w lewym górnym boku zwykle występuje bezpośrednio po jedzeniu i ma charakter przewlekły, to możesz podejrzewać problemy z trzustką, jednak w tym przypadku istnieje duże prawdopodobieństwo, że to przewlekły stan zapalny. Przeważnie przypadłość dotyka lewego podżebrza lub tak zwanego dołka podsercowego. Charakterystyczne objawy można zauważyć po wstaniu od stołu. Jeśli poczujesz nieprzyjemną sytość i pełność, pojawią się wzdęcia, a nawet  zaczną dokuczać Ci nudności, a czasami wymioty. U niektórych pojawia się także biegunka tłuszczowa oraz ból z lewej strony brzucha, który wędruje aż do lewej łopatki i barku. Wszystkie nieprzyjemne objawy są konsekwencją stopniowego i nieodwracalnego uszkadzania trzustki.  W tym przypadku również nie powinno się lekceważyć symptomów, lecz jak najszybciej zarejestrować się do lekarza, który zleci odpowiednie badania, by potwierdzić diagnozę i w razie konieczności skieruje do odpowiednich specjalistów.

Gdy dokuczający ból z lewej strony podbrzusza zaczyna przybierać postać skurczową, to warto jak najszybciej zasięgnąć opinii ginekologa. Bardzo zbliżone rezultaty daje zapalenie jajnika oraz zapalenie przydatków macicy. Odczuwalny ból może mieć różne, niejednostajne nasilenie i obejmuje większe partie ciała. Niektóre kobiety uskarżają się na dolegliwość z obu stron jamy brzusznej. Nie wolno zwlekać z wizytą u specjalisty, gdyż wszystkie utrzymujące się i nieleczone stany zapalne narządów rodnych, mogą prowadzić nawet do bezpłodności.

 

Błaha czy poważna przyczyna bólu brzucha z lewej strony?

 

Kiedy zmagasz się z kurczowym bólem brzucha, który nasila się pod wpływem ucisku – koniecznie sprawdź, czy nie daje o sobie szczególnie znać po lewej stronie. Może się okazać, że zachorowałaś na zapalenie uchyłków jelita grubego. Z reguły temu schorzeniu współtowarzyszą też inne symptomy, takie jak:zaparcia, biegunka gorączka lub dreszcze. Niektórzy chorzy narzekają na cienkie i długie stolce. Jeśli pojawiające się symptomy wzbudziły Twój niepokój, natychmiast zgłoś się do lekarza. Nieleczone zapalenie uchyłków może doprowadzić do bardzo poważnych powikłań, a tego raczej byś nie chciała. Grozić Ci może zapalenie otrzewnej lub perforacja ściany jelita grubego, które potrzebują interwencji chirurgicznej. I pod żadnym pozorem nie próbuj leczyć się sama!

Musisz też mieć świadomość, że nie każdy ból brzucha z lewej strony powiązany jest z groźnymi schorzeniami. Czasem powód może być banalny, np. dolegliwość ma związek z owulacją. Aby przypadłość ustąpiła, wystarczy sięgnąć po środki przeciwbólowe lub zioła rozkurczające.

 

Odczuwasz ból w lewym boku? Koniecznie skonsultuj się z lekarzem

 

Ból brzucha z lewej strony może być spowodowany różnymi czynnikami i nie zawsze oznacza coś poważnego. W pewnych przypadkach dolegliwość może wskazywać na groźne schorzenia, więc nie lekceważ zauważonych objawów. Lepiej skonsultować się z lekarzem, niż narazić swoje życie na niebezpieczeństwo.

 

[Głosów:17    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here