Zbierz więcej informacji o kolce sercowej.
Czy zdarza się, że pojawia się u Ciebie pieczenie lub kłucie w sercu, ale nie jesteś w stanie określić, co oznacza? A może w nocy budzi Cię ból klatki piersiowej i podczas oddychania czujesz dyskomfort? Może nawet nie jesteś tego świadoma, ale wszystko wskazuje na to, że borykasz się z kolką sercową. Zachęcam Cię do sprawdzenia, czym jest ona spowodowana i czy masz powody do niepokoju.
Co może spowodować kolkę sercową?
Zwykle przyczyny dolegliwości jest wiele, tak samo jest w przypadku kolki sercowej. Za jeden z najczęściej podawanych powodów kłucia w piersiach uznaje się duży wysiłek lub intensywne ćwiczenia, a w szczególności takie, do których wykonania podeszło się bez adekwatnego przygotowania. W takich przypadkach kolka sercowa, to efekt przeforsowania mięśni. Nie powoduje żadnego zagrożenia dla zdrowia, ale powoduje dyskomfort, więc z pewnością lepiej trzymać się od niej z daleka. Jak to zrobić? Nic trudnego – wystarczy rozsądniej podejście do treningu i zmniejszyć jego tempo. Dobroczynny wpływ na serce i inne mięśnie będą mieć regularnie wykonywane masaże i rozgrzewanie bolących części ciała.
Bardzo często kolka sercowa to skutek uboczny przeziębienia lub anginy. Gdy zmagasz się z suchym kaszlem, to przeciążeniu ulegają chrząstki żebrowe, a ich stan zapalny może doprowadzić właśnie do kłucia serca. Zdarzają się także przypadki, że ból odczuwa się w mostku lub w barku i jego „wędrowanie” w te partie ciała może wynikać przez anginę i spowodowanego przez nią zatoru w naczyniach krwionośnych. Takie przypadki nie wolno bagatelizować, lecz natychmiast zgłosić się do lekarza.
Odczucie dotkliwego kłucia w mostku i po lewej stronie klatki piersiowej to najczęściej efekt stresu lub silnych przeżyć. Osoby, które żyją w ciągłym napięciu, bardzo często narzekają na kołatanie serca oraz przeszywający ból. Jaka jest główna przyczyna takiego stanu? Niedobór mikro- i makroelementów, które pod wpływem stresu są w błyskawicznym tempie wykorzystywane przez organizm. Do kłucia serca najczęściej przyczynia się niedobór magnezu. Aby więc uniknąć przypadłości, warto regularnie uzupełniać jego dawkę, najlepiej razem z witaminą B, gdyż wtedy jest najlepiej przyswajalny.
Skąd się bierze nerwoból i pieczenie serca?
Ból serca może mieć takie zupełnie inne podłoże i być następstwem zapalenia korzeni nerwowych i nerwów międzyżebrowych, a nawet drobnego urazu żeber (ich stłuczenia lub złamania). Nerwoból sercowy najczęściej charakteryzuje się uciskiem pewnych partii klatki piersiowej. Nerwoból oczywiście powinien zdiagnozować specjalista, dlatego, jeśli masz jakieś podejrzenia, zgłoś się do lekarza. On już przeprowadzi diagnostykę i w razie konieczności zleci odpowiednie leczenie. Jeśli wystąpi u Ciebie lub u kogoś z Twoich bliskich atak takiego bólu, przydadzą się środki przeciwbólowe i warto rozgrzać obolałe miejsce.
A co powinieneś zrobić, kiedy w sercu czujesz pieczenie? Najczęściej jest to symptom problemów powiązanych z układem pokarmowym i mogą dotyczyć wrzodów żołądka lub choroby refluksu przełyku. Piekący ból za mostkiem może dawać się we znaki przy przepuklinie przepony lub rozworu przełykowego. Nigdy jednak nie wolno podejmować próby leczenia tych schorzeń na własną rękę. Od razu udaj się do lekarza i nie ryzykuj własnym zdrowiem.
Jakie symptomy powinny Cię zaniepokoić?
W znacznie większej ilości przypadków kłucie serca nie ma związku z poważnym schorzeniem ani śmiertelną chorobą. Winowajcami zwykle są: stres, zbyt intensywny trening oraz przejedzenie. Powstały w ten sposób ból i nieprzyjemny ucisk, nie trwają długo i nie ma powodów do obaw. Jeśli jednak dostrzeżesz, że kolka sercowa wraca co kilka dni i jej intensywność wzrasta mimo eliminacji szkodliwych czynników, lepiej idź do lekarza i sprawdzić stan serca. Jakie symptomy powinny Cię zaniepokoić?
Przede wszystkim nie powinnaś zwlekać z wizytą u lekarza, jeśli kłuciu w klatce piersiowej towarzyszą duszności, zawroty głowy lub gorączka. Jeśli ból przesuwa się w stronę barków i szyi, to może świadczyć o zapaleniu osierdzia. Nigdy nie powinnaś bagatelizować bólu, który utrzymuje się przez dłuższy czas i wraz z nim występują problemy z oddychaniem – może to być symptom wypadanie płatka zastawki mitralnej lub zapalenia mięśnia sercowego.
Pojawienie się kolki sercowej może wzbudzić niepokój. Jednak, gdy ta przypadłość dotknie też Ciebie, powinnaś zachować spokój i przez chwilę zastanowić się nad ewentualną przyczyną takiego stanu. Jeśli mimo wyeliminowania stresorów i złych nawyków, ból nadal się utrzyma, koniecznie zgłoś się na konsultację do lekarza. Współczesna kardiologia jest dobrze rozwinięta, więc szybko specjalista ustali, co Ci dolega.
Łakomstwo nie popłaca
Od dziecka uczono nas, by się nie objadać, bo to może mieć dla nas fatalne skutki. I faktycznie tak jest, bo do wystąpienia ostrego bólu serca może doprowadzić przejedzenie. Jeśli za dużo zjemy, to przepełniony żołądek zacznie uciskać przeponę, która nie będzie miała miejsca, aby się rozprostować, co skutkuje bolesnym uciskiem.