Analizowania dowiodły, że w własnym kraju aż 8 milionów ludzi ma na przypadłość zwyrodnieniową, która zwykle w efekcie końcowym doprowadza do zniszczenia pracy jakiegoś stawu. Wówczas pojawia się zaburzenie pomiędzy degeneracją i syntezą tkanki stawowej oraz podchrzęstnej powłoki kostnej.
Jak leczyć przypadłość zwyrodnieniową stawów?
Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów możemy podzielić na: leczenie chirurgiczne, usprawniające, farmakologiczne oraz edukację chorego i jego bliskich.
Leczenie chirurgiczne
Leczenie chirurgiczne stosowane jest jeśli przypadłość jest dzisiaj w bardzo rozwiniętym stadium. Jeśli mimo leczenia zachowawczego pacjent jeszcze czuje dotkliwy ucisk i wadę lekarz podejmuje o skierowaniu go na operację. Najlepiej, jeśli cały staw biodrowy czy kolanowy zostanie wymieniony (endoprotezoplastyka).
Leczenie usprawniające
Chory może zacząć leczenie usprawniające, które chciane jest przez specjalisty (specjalisty, czy fizjoterapeutę). Dzięki temu że się zwiększyć siła mięśniowa, a co za tym idzie zakres ruchu w stawie. To wszystko powoduje zwolnienie zmian zwyrodnieniowych. Odpowiednie ćwiczenia sprawiają, że osłabiają się również choroby bólowe. Wyniki dają także zabiegi fizykalne np. termoterapia (nagrzewanie), krioterapia, magnetoterapia oraz ultradźwięki.
Leczenie farmakologiczne
W przypadku łagodnej choroby zwyrodnienia stawu zajmuje się niejednokrotnie miejscowe środki przeciwzapalne. Pacjentom powszechnie składa się paracetamol. Środek tenże powoduje zdecydowanie mniej skutków ubocznych aniżeli doustne niesteroidowe środki przeciwzapalne (NLPZ). Wykorzystuje się je wówczas jeśli paracetamol jest zbyt słaby. Stosuje się również inhibitory i cyklooksygenazy. Ze średnim, czy wielkim uciskiem zwyrodnienia stawów dobrze radzą sobie kortykosteroidy. Specjalista z zasady poleca wykorzystywanie od 3 do 4 iniekcji w ciągu całego roku. Pacjent winien w owym czasie wykonywać przeróżnego rodzaju ćwiczenia, które wzmocnią mięśnie i poprawią usposobienie.
Edukacja chorego a jego bliskich
Uświadomienie choremu a jego rodzinie czym jest przypadłość zwyrodnieniowa stawów jest znacznie istotne. Bardzo ważne są ćwiczenia ruchowe, odpowiednia, wartościowa w witaminy dieta . Należy wiedzieć, że istotne są elementy mające wartości antyoksydacyjne witamina E, C oraz D3. Czynnikiem działającym na pojawienie się zwyrodnienia stawów jest m.in. otyłość.
Co wspiera regenerację stawów?
Aktualnie szeroko znana jest suplementacja specyfikami, które pomagają przy regeneracji tkanki. Wśród tychże leków znajdują się naturalne substancje takie jak kolagen na stawy, kwas hialuronowy, glukozamina, chodroityna, jakie są składnikami budulcowymi stawów. Środki te mają także elementy o działaniu przeciwzapalnym (np. bromelaina) oraz zmniejszające choroby bólowe (np. owoce dzikiej róży).Przykładowym specyfikiem, który wspiera odbudowywanie tkanki i działa przeciwzapalnie jest Animal Flex. Środek ten ma w sobie naturalny, hydrolizowany kolagen na stawy oraz ekstrakt dzikiej róży. Kolagen odpowiada za prawidłowe działanie naszych stawów. Im obywatel jest starszy jego ilość w formach tkanki chrzęstnej zmniejsza się. Hydrolizowany naturalny kolagen na stawy pomaga prawidłowo oddziaływać tkance stawowej (potwierdzono to wieloma badaniami).