Konopie siewne – wszystko, co trzeba o nich wiedzieć w jednym miejscu

0
1870

Wykorzystanie konopi siewnych w różnych gałęziach przemysłu znane jest od lat. Dziś powraca temat ich zastosowania również w medycynie, czego przykładem jest pozyskiwany z nich olejek CBD.

Zastosowanie konopi siewnych

Wiele osób błędnie utożsamia konopie siewne z psychoaktywnym działaniem THC. Prawda jest taka, że ich właściwości są od wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu. I tak, konopie włókniste, stosowane były w włókiennictwie, kosmetyce czy do produkcji papieru.  Co ciekawe, ich włókna charakteryzują się dobrymi parametrami pod kątem wytrzymałości i właściwościom izolacyjnym. Z konopi siewnych pozyskiwany jest również olej CBD, którego właściwości są coraz szerzej komentowane w świecie medycznym. W Polsce preparat ten ma status suplementu diety, jednak należy bezwzględnie mieć na uwadze, żeby nabyć go od sprawdzonego i certyfikowanego producenta.

Występowanie i uprawa konopi siewnych

Ten rodzaj konopi najczęściej występuje na terenach górskich, na przykład w pasmach gór Ałtaj. W wielu krajach na świecie zajmują one ważne miejsce w rolnictwie i są traktowane jako rośliny uprawne. W Europie głównym producentem jest Francja, która dostarcza aż 70% ogólnoświatowej produkcji tego surowca. Chociaż obecność tych roślin w Polsce jest znana od lat, to jednak inne państwa, takie jak Hiszpania, Chiny czy Węgry znacznie nas przewyższają pod względem uprawy. W niektórych krajach, takich jak na przykład Stany Zjednoczone czy Japonia, uprawa konopi nie jest tak oczywista. W tym drugim przypadku wynika to głównie z tradycji, ponieważ szaty cesarza były wykonywane z włókien tej rośliny.

Legalność i pozwolenie na zakup produktów z konopi siewnych

Wspomniany wcześniej olej CBD można nabyć w Polsce legalnie, o ile zostaną spełnione trzy poniższe warunki:

  • muszą być wytwarzane z roślin gatunku konopi siewnych (inaczej: konopi włóknistych),
  • muszą zawierać mniej niż 0,2% THC,
  • aby trafiły do sprzedaży, muszą być uprawiane na terenie Unii Europejskiej ze specjalnie wyselekcjonowanego, kwalifikowanego materiału siewnego.

Pamiętaj, by zawsze sprawdzić producenta, który sprzedaje produkty z konopi siewnych, aby uniknąć potencjalnych nieprzyjemnych konsekwencji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here