Kozłek lekarski, czyli popularna waleriana to jeden z najczęściej stosowanych, naturalnych środków na uspokojenie. Jego działanie jest jednak o wiele szersze. Posiada właściwości nie tylko uspokajające, ale i rozkurczające, a także nasenne.
Kozłek lekarski – zastosowanie i działanie waleriany jest bardzo wszechstronne. Waleriana jest bardzo często stosowana jako środek na uspokojenie. Ma działanie wyciszające i odprężające. Korzeń waleriany jest stosowany jako środek na bezsenność. Może pomóc na niewielkie zaburzenia snu, pod warunkiem, że są one spowodowane stanem napięcia lub zdenerwowania. Pozwala na znaczne skrócenie czasu potrzebnego do zaśnięcia, poprawia również jakość snu.
Kozłek lekarski był również stosowany jako lekarstwo na żołądek, inne schorzenia układu pokarmowego, a także pozytywnie wpływa na układ moczowy. Waleriana stymuluje wydzielanie soku żołądkowego, a także wydzielanie śliny.
Można również stosować walerianę jako środek do łagodzenia zespołu napięcia przedmiesiączkowego, dzięki jej wyciszającemu działaniu. Jest rozkurczowa, może więc pomóc w łagodzeniu bólów miesiączkowych, nawet tych bardzo mocnych. Poleca się także stosować walerianę w zapaleniach skóry, przy łupieżu oraz łojotoku.
Waleriana jest substancją naturalną, jest więc dość bezpieczna w stosowaniu. Należy jednak pamiętać, aby czas trwania kuracji nie przekraczał 30 dni. Po tym czasie wskazane jest zrobienie przynajmniej dwutygodniowej przerwy, następnie można powrócić do kuracji.
Kozłek lekarski może powodować działania niepożądane, np. bóle głowy, zaburzenia widzenia. Zdarza się, że przedawkowanie może powodować palpitacje serca, a także mdłości lub w niektórych przypadkach zaburzenia trawienia. Kozłek lekarski ma bardzo dobry wpływ na układ nerwowy, pokarmowy oraz moczowy, natomiast jak każdy środek może powodować skutki uboczne, jeśli jest przyjmowany w nadmiernych ilościach. Nie wolno go stosować w czasie ciąży, karmienia piersią. Wchodzi w reakcję z niektórymi lekami, należy więc upewnić się, że środki z walerianą nie będą osłabiać działania branych leków.
Kozłek lekarski – zastosowanie i działanie
[Głosów:0 Średnia:0/5]