Krwawienie w ciąży – jakie są możliwe przyczyny krwawienia we wczesnej ciąży?

0
2590

Ciąża – wyjątkowy stan, o którym warto dowiedzieć się czegoś więcej… Sprawdź, co kryje się pod sygnałami wysyłanymi przez organizm.

 

Dla wielu kobiet początek ciąży to przede wszystkim czas radości, ale również nie brakuje w nim lęku o to, czy maleństwo rozwija się w sposób prawidłowy. Czy uda mi się donosić ciążę? Czy moje maleństwo przyjdzie na świat zdrowe? W jaki sposób rozpoznać, czy dzieje się coś złego? Takich pytań z pewnością  jest o wiele więcej i to naturalne, że pojawiają się w Twojej głowie. Dlatego, gdy czasie ciąży pojawi się krwawienie, możesz być przerażona. Nie wpadaj jednak bez powodu w panikę! Wystąpienie krwawienia w pierwszych tygodniach nie musi od razu oznaczać poronienie.

Co więcej, żeby Cię trochę uspokoić, dodam, że problem ten dotyka bardzo wielu kobiet, które również spodziewają się dziecka!

Sprawdź, jakie mogą być przyczyny plamienia w ciąży i w jakich okolicznościach powinnaś niezwłocznie udać się do szpitala.

Miesiączka w czasie ciąży – czy to jest w ogóle możliwe?

Tuż po poczęciu  w okresie dd 5 do 10 dni ma miejsce implantacja zapłodnionej komórki jajowej w ściance macicy. W chwili kiedy komórka jajowa „przyczepia się” do ścianki, wówczas może pojawić się niewielkie plamienie podczas ciąży. Nie trwa ono długo, zazwyczaj dzień lub dwa, ale przez to bardzo często bywa mylone z miesiączką. Jeśli wraz z plamieniem nie zauważysz niepokojących objawów, takich jak na przykład ból brzucha czy gorączka, nie masz powodów do zmartwień. Innymi czynnikami sprzyjającymi występowaniu krwawienia w pierwszych tygodniach ciąży są także zmiany hormonalne.  Twój organizm przygotuje się do nowej funkcji, więc zachodzą w nim znaczące zmiany, a to skutkuje wystąpieniem pewnych anomalii. Podczas pierwszych tygodni ciąży warto zachować ostrożność i być wyczulonym na sygnały, które daje nam organizm. Jeśli jakieś symptomy wzbudzą w Tobie niepokój, warto jak najszybciej udać się do lekarza. Najprawdopodobniej dziecku nic nie zagraża, ale dzięki konsultacji z lekarzem zyskasz pewność i tym samym odzyskasz spokój, który w czasie ciąży jest bardzo potrzebny.

 

Niedobory hormonalne, stres i choroby

krwawienie w ciążyCzynników powodujących krwawienie na początku ciąży jest całkiem sporo. Z pewnością zaliczyć do nich można niedobór progesteronu, który jest hormonem odpowiedzialnym za prawidłowe zagnieżdżenie się komórki w macicy i utrzymanie ciąży. W tego typu sytuacjach potrzebne będzie wdrożenie leczenia farmakologicznego. Poza tym lekarz może zalecić obowiązkowe leżenie, a w niektórych przypadkach skierować do szpitala. Wtedy w czasie ciąży występuje obfite lub lekkie plamienie, a krew jest przeważnie koloru jasnoczerwonego. Przeciążenie organizmu również może doprowadzić do krwawienia. W tym przypadkach za przyczynę podaje się długotrwały stres, brak snu oraz zbyt wysoki wysiłek fizyczny. Aby plamienie ustąpiło, na pewno będziesz musiała zmienić dotychczasowe nawyki. Lekarz z pewnością zaleci Ci więcej odpoczynku, przepisze witaminy na wzmocnienie i jeśli jesteś aktywną zawodowi, wypisze zwolnienie lekarskie. Do źródeł krwawienia w czasie ciąży zaliczyć można także różnego typu schorzeniom, w tym między innymi żylaki pochwy, polipy oraz nadżerkę. Wydalana jest krew w kolorze czerwonym, a wraz z nią mogą pojawić się pojedyncze skrzepy. Z pewnością występowanie tych schorzeń jest uciążliwe, jednak jeśli będziesz pod stałą opieką lekarza, to nie masz powodu do zmartwień, nie stanowią zagrożenia dla płodu i nie zakłócą przebiegu ciąży.

Jak rozpoznać, kiedy plamienie we wczesnej ciąży jest poronieniem

Niestety, w najgorszych przypadkach krwawienie może oznaczać utratę ciąży. Poronienie  charakteryzuje się  wystąpieniem  silnego bólu podbrzusza (czasami nawet krzyża) oraz skurczami macicy. Zbliżone objawy można zauważyć w przypadkach ciąży ektopowej, powszechnie nazywana ciążą jajowodową lub pozamaciczną. W tym przypadku, oprócz wyżej wymienionych dolegliwości dodatkowo może pojawić się ból barku, czasem naprawdę bardzo silny. Bez wątpienia  pojawienie się obfitego krwawienia w ciąży wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Dlatego bez zastanowienia powinnaś udać się do najbliższego szpitala na izbę przyjęć. Pamiętaj również  o tym,  że utrata ciąży to nie jest twoja wina i pod żadnym pozorem nie możesz się o to obwiniać.  Samoistne poronienie dotyczy około piętnastu procent spośród rozpoznanych ciąż. Za najczęstszą przyczynę podaje się występowanie nieprawidłowości w rozwoju zarodka. Niestety, ale taki przebieg sytuacji był nieunikniony i trzeba temu stawić czoła. To jednak nie przekreśla szans na kolejną i tym razem szczęśliwie donoszoną ciążę.

Bez względu na obfitości, częstotliwości oraz towarzyszące objawy, krwawienia w ciąży zawsze powinno zostać skonsultowane z lekarzem. Dlatego jak najszybszej powinnaś zgłosić się po pomoc. Tu przecież chodzi o Twoje dzieci ko!

 

Tym nie wyrządzisz krzywdy swojemu dziecku!

Ciąży przebiegającej w prawidłowy sposób trudno jest zaszkodzić. Z pewnością do przyczyn występowania krwawienia we wczesnej ciąży nie będą: nigdy nie są: prac, stosunek seksualny czy aktywność  fizyczna. Nie udowodniono też, że do poronienia mogło dojść z winy nagłego ataku strachu, uderzenia oraz upadku. Dlatego zachęcamy do tego, by w ciąży prowadzić normalne życie i cieszyć się z tego, że za kilka miesięcy powiększy się rodzina.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here