Krwiaki wewnątrzczaszkowe – jak rozpoznać objawy krwiaka po urazie głowy

0
4104

Sprawdź koniecznie, na co należy zwrócić uwagę!

 

Krwiak wewnątrzczaszkowy to lokalne nagromadzenie się krwi, które tworzy się w następstwie urazu głowy. Niektórzy bagatelizują urazy głowy, a to naprawdę lekkomyślne z ich strony, gdyż powstanie krwiaka często stanowi zagrożenie dla życia. Prawie każdy przypadek wymaga  natychmiastowej interwencji lekarskiej, więc warto w końcu przejrzeć na oczy i zrozumieć powagę zaistniałej sytuacji. Jak można rozpoznać krwiaka w głowie? Czy każdy krwiak jest taki sam? Jakie są rodzaje krwiaków? Zapraszamy do zapoznania się z krótkim przewodnikiem po temacie.

 

krwiakDlaczego w głowie dochodzi do powstania krwiaków?

 

Wśród przyczyn powstawania krwiaków głowy najczęściej wymienia się urazy spowodowane wypadkiem samochodowym, motocyklowym, jak również rowerowym. Jednak krwiak może powstać także na skutek pobicia i upadku, bywają też konsekwencją pewnych chorób, spożywania alkoholu oraz przyjmowania narkotyków. O sukcesie ich leczenia decyduje to, w jakim czasie zostanie postawiona diagnoza oraz kiedy rozpocznie się leczenie. Jeśli mamy do czynienia z rozległym krwawieniem wewnątrzczaszkowym, to może być potrzebna wykonanie zabiegu operacyjnego.

 

 

 

Objawy ogólne krwiaka wewnątrzczaszkowego

 

Objawy krwiaka śródczaszkowego mogą się różnić w zależności od jego rodzaju i konkretnego przypadku. Zdarzają się także przypadki, że symptomy krwiaka w głowie, pojawiają się dopiero po upływie kilka tygodni. Nastąpienie urazy wcale nie oznacza, że od razu będziesz czuć się źle, wręcz przeciwnie, możesz czuć się ”normalnie” i przez specjalistów nazywane jest to “fazą jasną” albo “przejaśnieniem”. Dopiero z upływem czasu nacisk krwiaka na mózg może narastać. A towarzyszyć temu mogą różnego typu symptomy, a wśród nich:

  • narastający ból głowy,
  • senność,
  • wymioty,
  • utrata przytomności,
  • zawroty głowy,
  • mętlik,
  • bełkotliwa mowa,
  • nierówne źrenice,
  • podwyższone ciśnienie krwi.

 

Istotne jest również to, że im bardziej rozległy jest krwiak, tym poważniejsze będą objawy. Należą do nich na przykład utrata świadomości oraz śpiączka.

 

 

 

Rodzaje krwiaków wewnątrzczaszkowych i ich symptomy

 

Charakteryzując krwiaki ze względu na ich umiejscowienie, wyróżniamy kilka następujących rodzajów:

  • Krwiak podtwardówkowy

Do jego powstania dochodzi wtedy, gdy wynaczyniona krew zaczyna się zbierać pomiędzy oponą twardą a pajęczynówką. Krwiak podtwardówkowy może mieć postać ostrą, podostrą lub przewlekłą. Za przyczynę krwiaka ostrego uznaje się między innymi uraz głowy, a objawia się on utratą przytomności (czasem z przejaśnieniem), rozszerzoną źrenicą, bólem głowy z jednej strony, napadami padaczkowymi oraz w najgorszych wypadkach śpiączką. Krwiak przewlekły to często skutek nadużywania alkoholu, jak również urazu, padaczki bądź też innych czynników. Ten rodzaj krwiaka można poznać po takich symptomach jak: bóle i zawroty głowy, senność, zaburzenia świadomości, zmiany psychiczne, niedowłady oraz inne symptomy.

  • Krwiak nadtwardówkowy

Gdy dochodzi do wystąpienia krwiaka nadtwardówkowego, to krew zbiera się między oponą twardą a kością czaszki lub kręgosłupa. Tuż po urazie chory może stracić przytomność, jednak pojawiają się także przejaśnienie świadomości, które zwykle trwają od kilku minut do kilku godzin. Jednocześnie uznawane jest to za typowy objaw krwiaka nadtwardówkowego. Jego rozwój jest o wiele szybszy niż ma to miejsce w przypadku krwiaków podtwardówkowych i w związku z tym uznano je za najbardziej zagrażające ludzkiemu życiu. Jeśli chodzi zaś o samo leczenie, to zarówno w przypadku krwiaków pod- i nadtwardówkowych, zależy od ich rodzaju oraz lokalizacji.

  • Krwiak śródmózgowy

Krwiak śródmózgowy powstaje wtedy, gdy krew zbiera się w obrębie mózgowia. Trzeba przyznać, że źródła krwiaków mózgu bywają zróżnicowane i zaliczyć do nich można: przewlekłe nadciśnienie tętnicze, zakrzepy, kruche naczynia, tętniaki oraz narkotyki. Na skutek uderzenia może powstać pourazowy krwiak mózgu. Co więcej, istnieje też bardzo długi spis mało popularnych czynników sprawczych krwiaka mózgu, do których zaliczymy: migrenę, niedotlenienie, ostre bóle, kłębuszkowe zapalenie nerek oraz leki wazopresyjne. Symptomy krwiaka mózgu w tym przypadku są zależne od jego wielkości oraz lokalizacji. Początkowymi objawami może być niedowład mięśni twarzy, osłabienie kończyn, bełkotliwa mowa oraz osłabienie kończyn. Przy intensywnym krwotoku dochodzi nawet do śpiączki. Leczenie tego rodzaju krwiaka mózgu zależy od tego, w jaki stanie jest chory. Można zastosować metodę leczenia zachowawczego, lecz  zdarzają się także sytuacje, kiedy lekarze decydują się na przeprowadzenie operacji. Z pewnością wskazaniem do operacji krwiaka mózgu będzie jego zbyt duża objętość – krwiak o średnicy ponad 3–4 cm.

 

Każdy z nas powinien być wyczulony na punkcie urazów głowy. Z pozoru błahy wypadek, może być dla nas niebezpieczny. Dlatego, jeśli mamy podejrzenia związane z możliwością wystąpienia krwiaka lub zauważymy u siebie symptomy, to koniecznie trzeba zgłosić się do lekarza.

 

 

Chroń swój mózg oraz narządy zmysłów – zacznij nosić kask!

Nasza czaszka jest naturalnym kaskiem, który chroni mózg oraz narządy zmysłów przed wszelakimi uszkodzeniami. Na czaszkę składa się 28 kości, a pękniecie którejś z nich, może mieć dla nas poważne konsekwencje i często wynika z lekceważącego podejścia do życia. Jeśli jeździsz na rowerze, rolkach, czy nawet na nartach – zawsze noś na głowie sportowy kask ochronny. W ten sposób w skuteczny sposób zmniejszysz ryzyko poważnych urazów głowy.

 

 

 

[Głosów:6    Średnia:3.2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here