Lamblia u dzieci – objawy i metody leczenia

0
2745

Zadbaj o to, by Twoje dzieci były zdrowe!

 

Często rodzice nie myślą o tym, że zdrowiu ich dziecka może coś zagrażać. To błąd, ponieważ niebezpieczeństwo czyha z różnych stron. Weźmy na przykład zakażenie lambliami, które u dzieci może mieć stosunkowo trudny przebieg. Jak zatem uchronić swoje pociechy? Jak w porę zdiagnozować stan chorobowy i co rodzice powinni zrobić, by ich dzieci były zdrowe?

 

Lamblia – co to w ogóle jest?

 

Lamblia jest pewnego rodzaju pierwotniakiem pochodzącym z grupy wiciowców. Powoduje on wystąpienie choroby pasożytniczej jelita cienkiego o nazwie lamblioza. Lamblia wyposażona jest w specjalną przyssawkę, za pomocą której przyczepia się do komórek nabłonkowych jelita lub pęcherzyka żółciowego. Z występowaniem tej choroby mamy przede wszystkim do czynienia na umiarkowanych szerokościach geograficznych. Jak podają eksperci, nie odnotowano znaczącej różnicy pomiędzy częstotliwością zachorowań zarówno w krajach rozwiniętych, jak i tych dopiero się rozwijających.

Do zakażenia może dojść w różnorodny sposób. Najczęściej dzieje się tak na skutek spożycia produktów lub wody, które są zainfekowane pasożytami. Istotne jest również to, że pasożyty mogą  być przenoszone na dłoniach. To po raz kolejny udowadnia, jak ważne jest częste mycie rąk, a w szczególności po każdej wizycie w toalecie oraz kontakcie ze zwierzętami.

 

Jaki lamblia objawia się u dzieci

 

LambliaNa zakażenie tego rodzaju najbardziej podatne są dzieci, lecz nie powinniśmy zapominać, że dorosłym także grozi zakażenie i znajdują się w grupie ryzyka. Patrząc jednak na statystyki, to przede wszystkim dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym są w największym stopniu zagrożone lambliozą.

Głównymi symptomami lambliozy są:

  • rozległe i rozlane bóle brzucha, które przede wszystkim występują po jedzeniu. Ból najczęściej pojawia się w okolicy prawego podżebrza,
  • niespokojny sen oraz okresowa bezsenność,
  • pogłębiające się bóle głowy,
  • przewlekłe stany podgorączkowe oraz obfite wysypki,
  • utrzymujące się osłabienie oraz uczucie zmęczenia,
  • charakterystyczne stolce o bardzo silnym smrodzie, które zawierają w sobie resztki niestrawionego pokarmu,

 

Objawem zakażenia, który także może wzbudzić niepokój, jest nadmierny apetyt na słodycze. Oczywiście nie oznacza to, że każde dziecko lubiące słodycze jest chore na lambliozę. Wystarczy zwiększyć czujność i obserwować zachowanie malucha. Jeśli zauważycie, że chęć na cukier występuje zbyt często, warto sprawdzić tego podłoże.

 

Lamblie – badanie i diagnostyka

 

Bardzo skutecznym sposobem,  który umożliwia rozpoznanie choroby, okazuje się badanie kału na lamblię. Wydaje się to bardzo proste, lecz niestety w praktyce to nieco bardziej skomplikowane i występują pewnego rodzaju trudność diagnostyczna. Wszystko dlatego, że cysty pasożytów w początkowym stadium rozwoju są ciężkie do wykrycia, więc mogą nie zostać prawidłowo zobrazowane w wyniku. Potrzebna jest zatem mikroskopowa ocena, która zazwyczaj niewykonywana jest profilaktycznie, lecz dopiero wtedy, gdyż już zaczną występować charakterystyczne objawy dla lamblioz i tym samym będą już wskazania do potwierdzenia postawionej diagnozy.

Innymi sposobami na potwierdzenie choroby są między innymi: bezpośrednie pobieranie żółci oraz treści dwunastnicy. Jednak te metody są rzadziej stosowane. Poza tym o szczegółowym postępowaniu w tego typu przypadkach zawsze powinien decydować lekarz. Rodzice nie powinni podejmować żadnych kroków na własną rękę, zwłaszcza że każda podjęta przez nich decyzja, odbije się na zdrowiu dziecka. Co więcej, na lambliozę zalecane są środki farmaceutyczne, które  dodatkowo obciążają wątrobę. Każdy chory musi więc przyjmować je z rozwagą.

 

Jak leczy się lamblię?

 

Podstawową metodą leczenia lamblii jest przyjmowanie doustnych środków farmakologicznych przez okres od 7 do 10 dni. Kurację warto wspomóc odpowiednim jadłospisem, który nie różni się znacząco od ogólnie zalecanej prozdrowotnej i zróżnicowanej diety. Kluczowym elementem, który pomoże w walce z chorobą, jest usunięcie cukru, a więc również odradza się spożywania produktów go zawierających. Na pewno na ten czas rodzice powinny wyeliminować z codziennej diety dzieci dżemy, słodzone napoje, budynie, miody oraz lody.

Po zakończeniu terapii trzeba liczyć się z tym, że konieczne będzie ponowne badanie kału. Dodatkowo cały proces leczenia wzbogacony jest o szereg zasad higieny, których rygorystycznie należy przestrzegać. Przede wszystkim należy myć ręce, a w szczególności po wyjściu z toalety oraz przed jedzeniem. Myć również należy owoce i warzywa, które zamierza się zjeść. Co więcej, pamiętajmy o piciu wody tylko ze sprawdzonych źródeł, dbać o czystość w toalecie oraz regularnie zmieniać dziecku pościel.

 

Lamblioza może przebiegać niemal bezobjawowo!

O głównych objawach lambliozy już wspomnieliśmy wcześniej i choć są doskonale znane, nierzadko dochodzi do takich sytuacji, w których zakażenie rozwija się bezobjawowo. Ciężko jest zatem zdiagnozować problem, skoro nie daje szczególnych sygnałów. Niestety niesie to ze sobą ogromne ryzyko dla zdrowia malucha, ponieważ pasożyty mogą rozprzestrzenić się po całym organizmie. Jeśli zatem dziecko zacznie zgłaszać jakieś dolegliwości, nie lekceważ tego!

[Głosów:2    Średnia:1.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here