Lewatywa – jak prawidłowo zrobić lewatywę w domu?

0
18480

Hydrokolonoterapia – kilka istotnych wskazówek, które powinieneś wiedzieć o zabiegu.

 

Lewatywa to zabieg, który z powodzeniem można wykonać w warunkach domowych. Jednak zanim przystąpimy do działania, najpierw należy skonsultować się z lekarzem, by mieć pewność, że nie ma żadnych przeciwwskazań. Z tego artykułu dowiedz się, jak samodzielnie można przygotować jeden z najpopularniejszych zabiegów leczniczych, który stosowali także nasi dziadkowie i pradziadkowie.

 

Lewatywa – po co ten zabieg i co dzięki niemu zyskamy?

 

Lewatywa zwana również hydrokolonoterapia oraz wlewem doodbytniczym to jeden z najstarszych zabiegów leczniczych, który stosowany jest w medycynie po dzień dzisiejszy. Przede wszystkim jego celem jest, by przygotować pacjentów do kolonoskopii oraz innych badań diagnostycznych. Dzięki zabiegowi szybciej można pozbyć zalegającego w jelitach się kału.  Wykonując lewatywę, można także pomóc w usunięciu niestrawionych resztek pokarmu, złuszczonych komórek wody, bakterii itp. Jest wiele osób, które preferują jej wykonywanie w domowym zaciszu.

Dlaczego tak się dzieje?

Jak twierdzą specjaliści medycyny naturalnej, „złogi kałowe” i toksyny potrafią latami zatruwać organizm, a dzięki lewatywie można je z sukcesem wyeliminować. Innego zdania są lekarze, którzy uważają, że za oczyszczaniem ustroju z zalegających szkodliwych substancji odpowiedzialność ponoszą różne  wyspecjalizowane narządy, w tym między innymi wątroba, nerki, skóra oraz płuca, w związku z czym  lewatywa nie może pełnić takich zadań. Czasem lewatywa wykonywana jest u kobiet przed porodem. Zdarza się również, że zabieg zalecany jest pacjentom cierpiącym z powodu zaparcia.

W niektórych przypadkach lekarze zalecają wykonanie lewatywy pacjentom, których czeka operacja lub wykorzystują ten sposób do podawania chorym niektórych leków, jak na przykład przy chorobach nowotworowych, zwyrodnieniu plamki żółtej, zapaleniu stawów oraz zapaleniu jelita. Podane w ten sposób preparaty szybciej się wchłaniają. Zdarzają się również przypadki, że niektórzy decydują się na zrobienie lewatywy w domu przed seksem analnym, by w ten sposób zapobiec wypróżnieniu podczas zbliżenia. Jednak w tym ostatnim przypadku należy zachować szczególną ostrożność, mieć na uwadze podrażnienia i urazy odbytu spowodowane lewatywą. Ich obecność w czasie seksu sprawia, że występuje o wiele większe ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.

lewatywaNie ma jednak powodów do zmartwień, możesz ją wykonać w domu, pod warunkiem, że zrobisz to w sposób prawidłowy. Wtedy nie powinny wystąpić żadne zagrożenia dla Twojego zdrowia. Powinieneś mieć jednak na uwadze, że niektóre schorzenia oraz dolegliwości w skuteczny sposób wykluczają bezpieczeństwo wykonania tego zabiegu, zwłaszcza samodzielnie.

Najczęściej wymienianymi przeciwwskazaniami do lewatywy stanowią schorzenia: niedrożność jelit, niewydolność nerek i układu krążenia, wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz perforacja jelita grubego. Co więcej, jeśli miewasz wymioty, nudności, wymioty lub bez zdiagnozowanej przyczyny boli Cię brzuch, to również nie powinieneś poddawać się lewatywie. Lepiej skonsultować się najpierw z lekarzem, by nie pogorszyć swojego ogólnego stanu zdrowia.

 

Jak samodzielnie przeprowadzić lewatywę w domu?

 

Jest kilka istotnych szczegółów, o które należy zadbać, przed przystąpieniem do wykonania lewatywy w domu. Przede wszystkim zwróć szczególną uwagę na temperaturę wody, którą użyjesz podczas zabiegu – nie powinna przekraczać 40 st. C, gdyż możesz doprowadzić do podrażnienie błony śluzowej jelita. W konsekwencji tylko narazisz się na obrzęki i dolegliwości bólowe okolic nerek. Wykorzystanie zimnej wody do lewatywy również jest niewskazana i może doprowadzić do infekcji układu płciowego albo pęcherza moczowego. Jak zalecają specjaliści, odpowiednią temperaturą wody do zabiegu będzie 36 st. C.

Poza tym potrzebować będziesz specjalistycznego zestawu, który pozwoli na prawidłowe wykonanie zabiegu. Dostaniesz go bez trudności w każdej aptece. Jest to jednorazowy zestaw do wlewu doodbytniczego i składa się na niego worek na płyn, wężyk i specjalna końcówka.

Skoro przygotowania masz już za sobą, to pora przejść do meritum. Zacznij od umieszczenia wody w worku na płyn. Jeśli chcesz, możesz do wody dodać odrobinę soku z cytryny, co sprawi, że lewatywa wykaże odczyn zasadowy i wesprze procesy oczyszczania. Co więcej, wyregulowany zostanie poziom pH jelit i pobudzi do działania mikroflorę jelitową. Sok z cytryny można także zastąpić sokiem z żurawiny lub octem jabłkowym.

Następnie należy zadbać o zabezpieczenie podłogi – w tym celu można użyć ceraty. Umieść ją na podłodze, a następnie połóż się na niej na boku. Zakończenie wężyka posmaruj wazeliną albo olejem, a później bardzo delikatnie wsuń do odbytu. Powinno zmieścić się w nim około 8 cm rurki. Gdy już będziesz gotowy, rozpocznij wpuszczanie całej wody z woreczka do wnętrza jelita. Połóż się na plecach i zgodnie z ruchem wskazówek zegara zacznij lekko masować brzuch. Poleż w tej pozycji kilka minut, a następnie wstań i spróbuj wykonać kilka podskoków. Dzięki temu przyśpieszysz wypróżnienie.

 

Zanim wykonasz lewatywą skonsultuj się z lekarzem

Jeśli zdecydujesz się na wykonanie lewatywy w domu, koniecznie skonsultuj się z lekarzem i zapytaj go o przeciwwskazania do zabiegu. Nie zapomnij także kupić w aptece specjalnego zestawu do hydrokolonoterapii i koniecznie sprawdź temperaturę wody!

 

 

 

[Głosów:56    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here