Męczący suchy kaszel – sposoby na suchy kaszel

0
2077

W jaki sposób radzić sobie z dokuczliwym suchym kaszlem?

 

Męczący suchy kaszel to bardzo częsty towarzysz początkowych objawów choroby i trzeba przyznać, że bywa wyjątkowo uciążliwy. Czujesz, jakby ktoś drażnił Twoje gardło niewidzialnym piórkiem i bez przerwy przymuszał Cię do pokasływania. W nocy dokuczliwa przypadłość również nie odpuszcza, potrafi skutecznie zakłócić sen i przez to organizm nie może w pełni odpocząć. W jaki sposób sobie z nią poradzić? Czy jest jakiś skuteczny sposób na męczący suchy kaszel?

Czy potrafisz określić przyczyny suchego kaszlu?

Suchy kaszel to dolegliwości często pojawiają się przy infekcjach wirusowych oraz bakteryjnych. Czasami może także stanowić reakcję alergiczną. Zdarza się, że drogi oddechowe w ten sposób próbują za wszelką cenę uchronić się przed dymem papierosowym, który może poważnie je podrażnić. W pewnych przypadkach może wskazywać na gruźlicę, koklusz, a także zmiany nowotworowe. Dlatego, jeśli przez dłuższy czas borykasz się z uporczywym suchym kaszlem, to nie lekceważ symptomów i jak najszybciej umów się na wizytę u lekarza. Może się okazać, że ta dokuczliwa dolegliwość jest powiązana z chorobami układu krążenia.

Jeśli zmagasz się z infekcją wirusową, to powinnaś trochę zwolnić tempo i odpocząć przez kilka dni w domu. Nie licząc kaszlu, mogą pojawić się u Ciebie również inne symptomy przeziębiania i tak naprawdę nie będzie to wcale nowością. Zwykle przy przeziębieniu mamy do czynienia z kaszlem, katarem i podwyższoną temperaturą. Jeśli chciałabyś załagodzić dokuczliwe pokasływanie, to możesz wykorzystać kilka sprawdzonych produktów z domowej spiżarni. Jednym z nich jest ciepłe mleko z miodem. Świetnie się również sprawdzi herbata z sokiem malinowym. Nie zawsze można leczyć się na własną rękę, w pewnych przypadkach konieczna jest konsultacja z lekarzem.

suchy męczący kaszelPrzede wszystkim powinnaś pomyśleć o wizycie u specjalisty, gdy objawy infekcji będą utrzymywały się dłużej niż przez trzy dni, a w dodatku towarzyszyć im będzie bardzo wysoka gorączka. Również nie powinnaś zwlekać z wizytą, jeśli wraz z kaszlem zaczną Cię męczyć intensywne wymioty. Jeżeli suchy męczący kaszel po kilku dniach nie nie zmieni się w wilgotny, również dobrze by było skonsultować się  z internistą.

Zawsze podczas przeziębienia należy zwracać uwagę na pojawiające się symptomy. Jeśli zauważysz, że pokasływanie przekształca się w duszący kaszel, a w jego trakcie nie będziesz mogła złapać tchu, to bardzo prawdopodobne, że zachorowałaś na zapalenie krtani. Schorzenie także potrzebuje fachowej  pomocy. Gdybyś zbliżone symptomy zauważyła u swoich dzieci, to od razu udaj się z nimi na wizytę do pediatry. Niestety, ale u dzieci zapalenie krtani bywa bardzo groźne i pod żadnym pozorem nie wolno próbować go leczyć samodzielnie. Tylko specjalista jest w stanie dobrać odpowiednie leczenie, a im wcześniej się do niego zgłosisz, tym lepiej.

Syropy, miód i zioła – domowe sposoby na suchy kaszel

Kiedy dopadnie Cię suchy kaszel, powinnaś zapewnić sobie odpowiednie warunki w domu, by złagodzić jego dokuczliwość. Jeśli dręczy Cię zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy, to przede wszystkim powinnaś regularnie wietrzyć pomieszczenia, w których przebywasz. Niezależnie od pory roku, postaraj się, by choć na pół godziny dobrze je przewietrzyć i nawilżyć. Gwarantuję, że to przyniesie Ci ulgę, gdyż suche powietrze dodatkowo podrażnia drogi oddechowe i znacznie pogarsza ogólne samopoczucie. Możesz wykorzystać profesjonalne nawilżacze powietrza, a jeśli takich nie posiadasz, to rozwieś na kaloryferze gruby, mokry ręcznik. Pamiętaj o częstym nawilżaniu błon śluzowych. Co więcej, powinnaś przyjmować sporą ilość płynów, najlepiej tutaj sprawdzi się niegazowana, letnia woda mineralna lub woda z miodem. Ulgę zapewni Ci również napar z siemienia lnianego, który w odpowiedni sposób nawodni błony i pokryje je szczególną warstwą ochronną.

Dodatkowo możesz wykorzystać preparaty z propolisem, które są do nabycia w aptece. Propolis działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowa, więc zapobiegniesz rozwojowi infekcji. Inne sposoby na suchy kaszel stanowią domowe syropy, a jednym z przykładów jest sok z cebuli i miodu, który możesz sobie przygotować samodzielnie. Warto uzbroić się też w leki z kodeiną, którą znaleźć można w składzie syropów sosnowych. Specyfiki staraj się przyjmować wieczorem, gdyż łagodzą suchy męczący kaszel, a Ty będziesz mogła spokojnie spać w nocy. Zachowaj jednak ostrożność, przyjmuj kodeinę z umiarem i przez bardzo krótki czas, ponieważ możesz się od niej uzależnić.

Domowe specjały i zioła

Jeśli nie dajesz sobie rady z suchym kaszlem, wyjątkowo Ci dokucza i nie pozwala spać w nocy – wykorzystaj skarby z domowej spiżarni. Na pewno znajdziesz gdzieś tam miód i maliny. Ulgę zagwarantuje Ci również syrop sosnowy, siemię lniane i propolis. Pamiętaj jednak, że jeśli dolegliwości nie ustąpią po upływie kilku dni lub zaczną utrudniać Ci oddychanie – powinnaś jak najszybciej zgłosić się do internisty. Pokasływanie może być wynikiem przeziębienia lub infekcji, ale może też wiązać się z wieloma groźnymi schorzeniami.

[Głosów:2    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here