Medycyna prenatalna. Dowiedz się więcej!

0
1477

Badanie płodu w okresie rozwoju wewnątrzmacicznego to bardzo istotna część medycyny prenatalnej, którego zadaniem jest wykluczenie chorób genetycznych oraz wrodzonych. Poznaj szczegóły!

Medycyna prenatalna (badanie płodu)
Badania prenatalna to jeden z istotnych elementów na które decyduje się większość kobiet w czasie ciąży. Dzięki nim można wykluczyć wiele chorób zarówno genetycznych (np. nieprawidłowości chromosomów, zespół Downa, wady cewy nerwowej) oraz wiele chorób wrodzonych. Istnieje wiele powodów do przeprowadzenia badań prenatalnych (przykłady):
– dzięki niemu przyszli rodzice mogą poznać płeć dziecka przed urodzeniem
– przyszli rodzice mogą dowidzieć się o wadach genetycznych dziecka
– w niektórych przypadkach przy wykryciu wad, można przeprowadzić operację na płodzie lub zaraz po urodzeniu dziecka
Istnieje także wiele wskazań lekarskich w których badania prenatalne (medycyna prenatalna) jest wręcz obligatoryjna (oczywiście decyzja należy do rodziców):
– jeżeli matka ma powyżej 35 lat
– jeśli wyniki badań USG są nieprawidłowe
– jeżeli w rodzinie występowały choroby genetyczne
– kobieta w ciąży, urodziła już wcześniej dziecko z wadą wrodzoną lub wadą genetyczną
Badania prenatalne (badanie płodu) można podzielić na dwie grupy – nieinwazyjne (najczęściej wybierany rodzaj badań) oraz inwazyjne (ten rodzaj badań wykonywany jest tylko w skrajnych przypadkach, gdy ryzyko wystąpienia wad genetycznych jest stosunkowo duże).


Aparaty KTG – czym dokładnie są i do czego służą?
Aparat kardiotokograficzny to urządzenie dzięki któremu można ocenić zarówno czynności skurczowe macicy matki, ale również serca płodu. Badanie kardiotokograficzne można podzielić na wewnętrzne (ten rodzaj badania wykonywany jest stosunkowo rzadko, wykonywane jest w przypadkach gdy zależy na dokładnej obserwacji płodu) oraz zewnętrzne (to badanie które polega na umieszczeniu dwóch rejestratorów – jeden na dnie macicy matki, a drugi nad sercem dziecka, wyniki są rejestrowane następnie powstaje zapis KTG). Kardiografia jest jednym z najpopularniejszych oraz najczęściej wykonywanych badań wykonywanych w trakcie ciąży (m.in. podczas badań okresowych), dzięki któremu można ocenić stan płodu (nawet w czasie rzeczywistym). Sporo informacji na temat innowacyjnych rozwiązań w medycynie (w tym badanie płodu) oraz aparaty ktg znajdziesz na stronie Wejdź i dowiedz się więcej! https://www.philips.pl/healthcare/product/HC862198/monitor-plodu-avalon-fm20

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here