Wymiana walut, jak każda transakcja, obciążona jest ryzykiem finansowym. Ze wszystkich operacji finansowych, wymiana walut ciągnie za sobą najmniejsze ryzyko, jednakże warto poświęcić uwagę tej operacji, by wymiana była dla nas korzystna.
Uważnie śledź kursy walut
Korzystny kurs waluty to kluczowa kwestia w przypadku, gdy planujemy jej wymianę. Kursy bywają bardzo zmienne, zwłaszcza w przypadku światowych walut. Jeśli interesuje nas wymiana euro lub dolarów, kurs może zmieniać się niemal z godziny na godzinę. Koniecznie musimy zwrócić na to uwagę, by wybrać możliwie najbardziej korzystny moment do przeprowadzenia transakcji. Jeśli nie musimy wymienić pieniędzy natychmiast, warto przez jakiś czas monitorować kursy alby wybrać ten najbardziej korzystny. W tym celu możemy sprawdzać oferty kantorów lub korzystać z internetowych porównywarek cen. Monitorowanie kursów walut w Internecie jest o tyle istotne, że kantory oraz banki niekiedy narzucają duża marżę i spread, przez co wymiana przestaje być korzystna. Ceny mogą się tez znacznie różnić pomiędzy poszczególnymi kantorami. Monitorowanie cen jest też bardzo ważne w przypadku wymiany waluty obcej na waluty obcej, na przykład jeśli wchodzi w grę popularna ze względów kredytowych wymiana euro na franki szwajcarskie lub wymiana franków na euro. W takim wypadku musimy starannie śledzić kursy walut względem siebie.
Spread pod lupą
Najistotniejszą kwestią podczas wymiany walut jest tak zwany spread walutowy, czyli różnica między kursem sprzedaży a kursem skupu waluty. Wedle powszechnej praktyki, jest on podawany nominalnie lub procentowo, obok interesującej nas waluty. Im większa jest ta różnica (spread) tym wymiana jest mniej korzystna. Jeśli wchodzi w grę na przykład wymiana EUR na CHF, przed dokonaniem takiej transakcji musimy zdobyć odpowiedni punkt odniesienia. Aby tak się stało musimy poznać aktualne kursy na całym rynku walutowym. Kursy takie można sprawdzić w Internecie, w gazetach omawiających rynki finansowe lub za pomocą specjalnych aplikacji w telefonie.
Nie daj się wprowadzić w błąd
Niekiedy zdarza się, że kantory stosują praktyki nieuczciwej konkurencji. Najmniej korzystne ceny mają kantory położone na lotniskach, przy dworcach i przy przejściach granicznych, gdzie podróżni wymieniają walutę szybko i przypadkowo, nie zwracając uwagi na ceny. Jeśli mamy taką możliwość, wybierzmy kantor w dużym mieście gdzie konkurencja jest większa lub kantor internetowy. Po drugie, wybierając kantor warto sprawdzić, czy zaprezentowana na banerze, tablicy informacyjnej czy ulotce kantoru cena odpowiada rzeczywistości. Niekiedy kantory chcąc przyciągnąć klientów, w materiałach promocyjnych wyszczególniają wyłącznie cenę kupna przy wymianie większych kwot albo tylko cenę sprzedaży. Już w kantorze, należy dokładnie zweryfikować kursy zapisane na tabeli, uważając przy tym, która kolumna dotyczy kupna, a która sprzedaży. Niekiedy właściciele kantorów, chcący wprowadzić klientów w błąd, zamieniają kolumny miejscami. Przed dokonaniem transakcji, warto samemu przeliczyć kwoty wymiany według podanego kursu, korzystając choćby z kalkulatora w telefonie. To pomoże uniknąć nieuczciwych praktyk ze strony niektórych sprzedawców.
Warto wiedzieć, że w większości kantorów można negocjować cenę, czyli po prostu… targować się. W takim wypadku tylko od naszych osobistych umiejętności będzie zależało, czy wymiana euro zarobionych za granica będzie dla nas korzystna, czy nie.