Najpiękniejsze rośliny ogrodowe

0
1606

Ogród to niezłe pole do popisu, sami możemy zdecydować jakie gatunki drzew, krzewów czy kwiatów powinny w nim rosnąć i stworzyć piękną, oryginalną kompozycję. W sklepach ogrodniczych możemy spotkać wiele gatunków roślin, które z nich są najbardziej popularne i najczęściej wykorzystywane przy uprawie ogrodu?

Drzewa

Oto najpopularniejsze drzewa, które możemy spotkać w naszych ogrodach:

  • Magnolia – to niewielkich rozmiarów roślina, która z początku wydaje się być krzewem, jednak po pewnym czasie osiąga spore wysokości. Kwitnie wiosną zanim jeszcze na gałęziach pojawią się pierwsze liście, jej kwiaty mają piękny, lekko różowy kolor i wyglądają bardzo efektownie, mogą mieć nawet do 25 centymetrów średnicy. Liście magnolii są skórzaste i dużych rozmiarów, najlepiej sadzić ją na osłoniętych obszarach, nie należy ona do zbyt wytrzymałych roślin. Za sadzonkę zapłacimy około 60 złotych.
  • Głóg – drzewo to może osiągnąć wysokość od 6 do 7,5 metra, posiada kwiaty w kolorze białym, różowym lub czerwonym, pojawiają się one na drzewie w połowie wiosny, a na jesień i zimę głóg obradza w mocno pomarańczowe owoce. Jest to zdecydowanie drzewo ozdobne, gdzie liście oraz owoce utrzymują się przez większość zimy. Sadzonka głogu kosztuje około 100 złotych.
  • Iglaki – zaliczymy do nich, świerk, jodłę, sosnę, jałowca, choinę oraz cedr. Są to zimozielone rośliny, gdzie każda z nich jest zupełnie inna. Iglaki cieszą się dużą popularnością w naszych ogrodach ze względu na piękny, zielony wygląd przez cały rok, dodatkowo chronią przed wiatrem i dają nam nieco więcej prywatności. Są to rośliny, które potrzebują sporo miejsca, by móc swobodnie się rozrastać, choć możemy zdecydować się na odmiany karłowate. Pamiętajmy jednak o regularnej pielęgnacji, czyli na przykład przycinaniu. Średnio za sadzonkę zapłacimy 100 złotych, choć w przypadku, gdy chcemy zdecydować się na wyższą odmianę musimy dopłacić dwa lub trzy razy tyle.
  • Dzika jabłoń – drzewo to nadaje wyjątkowo przytulny charakter każdemu ogrodowi, jabłka są mniejsze od tradycyjnych – poniżej 5 centymetrów średnicy. Jej odmian jest bardzo dużo, musimy wybrać gatunek na podstawie rozmiaru i pokroju. Kwiaty są różowe lub czerwone i pojawiają się na wiosnę, owoce z kolei w kolorze czerwonym lub żółtym zaobserwujemy zimą. Sadzonka będzie nas kosztować około 50 złotych.

Krzewy

Wybierając odpowiednie gatunki do naszego ogrodu musimy pamiętać nie tylko o ich pięknym wyglądzie, ale również docelowych rozmiarach danych gatunków, każda musi mieć bowiem dużo miejsca, by się rozrastać. Jeśli będą go miały zbyt mało może dojść do dużego zagęszczenia i zasłonięcia pewnym elementów w ogrodzie. Wybierajmy zatem gatunki, które długo kwitną, estetycznie wyglądają i posiadają ozdobne liście.

Z pewnością możemy do nich zaliczyć migdałka trójklapowego. Krzew ten osiąga około 2 metrów wysokość, kwitnie na wiosnę, a pędy są gęsto pokryte pięknymi kwiatami w kolorze jasnoróżowym. Migdałek będzie pięknie wyglądał i jako pojedynczy krzew i jako jeden spośród wielu krzewów znajdujących się na rabacie. Sadzonka kosztuje około 40 złotych.

Kolejnym pięknym i bardzo popularnym krzewem jest forsycja pośrednia, znana ze swoich urokliwych, żółtych kwiatów, które rozwijają się jeszcze zanim pojawią się liście. Forsycja uznawana jest przez wielu za symbol wiosny, może osiągnąć nawet 3 metry wysokości. Możemy spotkać się z wieloma jej odmianami, które różnią się głównie wzrostem. Należy sadzić ją na żyznych i lekkich glebach. Krzewy te są bardzo tanie, sadzonki kosztują około 20 złotych.

Możemy też zdecydować się na odmiany, które posiadają ozdobne liście, na przykład bukszpan wieczniezielony. Jest to zimozielony krzew, który wolno rośnie i ma malutkie, błyszczące, skórzaste liście o jajowatym kształcie i ciemnozielonym kolorze. Bukszpan dobrze znosi cięcie, idealnie nadaje się więc na strzyżone żywopłoty, możemy formować z niego różne kształty. Krzew ten nadaje się do miejsca zarówno słonecznego, jak i zacienionego, choć preferuje te zaciszne i wilgotne. Za sadzonkę średnio zapłacimy 50 złotych.

Kwiaty

W każdym ogrodzie nie może zabraknąć pięknie pachnących i kolorowych kwiatów. Mała podpowiedź jakie kwiaty sadzić, by cieszyły oko przez cały sezon:

  • Gdy nadchodzi wiosna dobrze kwitną rośliny cebulowe, dwuletnie i wieloletnie, musimy więc tuż przed zimą zasadzić cebulki krokusów, żonkili, hiacyntów, czy tulipanów. Będą kwitnąć od marca do kwietnia lub maja.
  • Do końca maja będą kwitnąć dwuletnie bratki, stokrotki, a także byliny, które zimują w gruncie, czyli na przykład fiołki.
  • Od maja do czerwca możemy cieszyć się w ogrodzie niezapominajkami, konwaliami, irysami i piwoniami.
  • Od czerwca do sierpnia możemy obserwować pięknie lilie czy łubin, natomiast od lipca do października w naszym ogrodzie będą gościć cynie, aksamitki, nagietki, werbeny, goździki, nasturcje, malwy i mieczyki.
  • Od połowy sierpnia do końca września możemy też zaobserwować kwitnące asty chińskie, nawłocie oraz złocienie.
  • Około połowy maja wsadźmy do ziemi surfinie oraz pelargonie, których widokiem będziemy cieszyć się aż do jesiennych przymrozków.
[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here