Naturalne środki przeczyszczające i sposoby na zaparcia

0
2520

Zaparcie wbrew pozorom nie jest takim błahym problem, jak mogłoby się wydawać. Choć często jest ono bagatelizowane może nieść ze sobą naprawdę poważne konsekwencje. Jest to dość powszechny problem, który wcale nie jest powodem do wstydu. Potrafi on bowiem zmniejszyć komfort naszego życia. Szacuje się, że z takim problemem zmaga się jedna trzecia całego społeczeństwa i dotyczy on około 2% pacjentów. Problem jest więc powszechny, jednakże jego wyleczenie nie powinno stanowić większego problemu.

 

Zmiana diety i inne przyczyny …

dietaBardzo często w takim przypadku wystarczy nam zmiana diety oraz stylu życia, czasami wystarczy po prostu wprowadzić rygor regularnych posiłków, jedzonych o stałych porach. Brak świadomości w społeczeństwie dotyczący problemów oraz skutków niosąc za sobą cały szereg powikłań. Nadal temat zaparć pozostaje tematem tabu, a cierpiące na nie osoby wolą się męczyć niż o nim wprost porozmawiać albo udać się do lekarza. Faktem jest, iż nie ma jakiejś ogromnej konieczności z każdym zaparciem biegać do specjalisty. Choć przyczyny mogą być tutaj naprawdę poważne, to przeważnie jednak winowajcą jest zła dieta a także siedzący styl życia. Oczywistym jest, że jeśli na śniadanie na szybko zje się słodko nadziany pączek zamiast normalnej kanapki i herbaty w domu czy na przykład jajecznicy, to nie wpływa na nasz organizm zbyt dobrze. Jesteśmy integralną częścią naszego całego organizmu i jeśli nie zadbamy bardziej o niego, to odpłaci nam się z czasem pięknym za nadobne. Jeżeli więc zaparcia utrzymują się długo i doskwierają nam coraz to bardziej, a zmiana trybu życia oraz posiłków nic nie daje, to należy zastanowić się co je wywołało. Otóż, kilka poważnych chorób naszego układu trawiennego jest w stanie wywołać u nas problemy gastryczne. Czasami problem tkwi w codziennych nerwach, a czasami w naszej psychice. Choć dla wielu osób wciąż brzmi to dość niewiarygodnie, to rzeczywiście zdarza się, że chroniczne zaparcie może być pośrednim powodem tego  aby udać się do lekarza psychiatry czy psychologa. Zdarza się, że długo nieleczone problemy z wypróżnianiem potrafią napaskudzić tak bardzo w organizmie, iż kończy się na stole operacyjnym.

 

Nasz organizm

Znając możliwości naszego cudownego organizmu, należy zrobić sobie prawdziwy rachunek sumienia aby przyjrzeć się swojemu procesowi trawienia. Nadszedł czas na to aby się zastanowić czy nie trzeba przypadkiem zmienić trybu życia oraz sposobów jedzenia. Jeżeli jednak nie ma możliwości całkowitej zmiany trybu na przykład ze względu na naszą pracę czy też rodzinę, sporządzono właśnie dlatego listę naturalnych środków przeczyszczających dzięki, którym unormujemy nasze procesy wypróżniające i co się z tym wiąże przyczynimy się do prawidłowego funkcjonowania całego naszego organizmu. Wystarczy, że co najmniej raz dziennie jeden poniżej z podanych produktów wyląduje na naszych talerzach i już po kłopocie.

 

Istotne zasady …

Najważniejsza oraz podstawową zasadą jest dość częste spożywanie błonnika. Jest to składnik odżywczy, którego zadaniem jest lepsze usprawnienie perystaltyki jelit. Błonnik jest zazwyczaj spotykany w różnych pokarmach jak kasze, owoce oraz warzywa jedzone ze skórką (najlepiej śliwki) a także ciemne pieczywo oraz otręby. Choć także wiele innych potraw zawiera błonnik, te wyżej wymienione to podstawowe pozycje. Warto pamiętać o tym aby zminimalizować potrawy utrudniające wypróżnianie, kiedy tylko zauważymy pierwsze kłopoty z jelitami. Warto w takiej sytuacji zrezygnować z tłuszczów zwierzęcych. Smalec, mięso wieprzowe, tłuste kiełbasy, muszą poczekać aż organizm znów zacznie w pełni prawidłowo funkcjonować. Kolejnym składnikiem, który przynosi nam problemy są słodycze oraz wszystko co zawiera dużo cukru. Przy częstych zaparciach warto po prostu zrezygnować z czekolady, ciast czy nawet słodzenia herbatki. Kieddy poczujemy potrzebę zjedzenia czegoś słodszego zawsze możemy sięgnąć po banana, który pomimo tego, że jest bardzo słodki i zawiera sporo kalorii, to posiada także wyjątkowo dużo błonnika. To samo dotyczy tego co pijemy. Oczywistą rzeczą jest, że jeżeli zalecane są owoce to dobrze jest także pić sok ze świeżo wyciśniętych owoców. Najlepiej kiedy mamy do czynienia właśnie z takim świeżo wyciskanym, jednakże zwykły soczek ze sklepu tez powinien się w miarę dobrze sprawdzić. Dobrym pomysłem jest w ogóle jak największe nawodnienie naszego organizmu. Przy zaparciach warto więc wypić minimum dwa litr wody mineralnej na dzień. Usprawnia to nasz żołądek oraz pomaga jego treści wydostać się z nas przez labirynt naszych jelit. Ściśle odradzanym jest jednak picie mocno słodzonych napoi, a szczególnie tych gazowanych. Cukier bowiem działa szkodliwie oraz wzmaga zaparcia, natomiast sztucznie stworzony gaz w niezdrowych napojach sprawia, że w naszym brzuchu tworzą się wzdęcia, które niestety często wywołują dodatkowo ból, zmniejszają nasz komfort. W kwestii lekarstw,  można dostać w każdej aptece sporo różnych specyfików, które powinny nam pomóc w walce z zaparciami. Jeżeli są one jednak mocno uciążliwe, to dostaniemy od lekarza specjalisty odpowiednie środki, które to tabletki czy syrop mają zawsze zbawienny wpływ na nasz cały układ trawienny.

[Głosów:6    Średnia:1.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here