Opieka nad psem

0
2691

Posiadanie psa w domu to wiele korzyści dla człowieka. Psy to bardzo wierne zwierzęta. Szybko przyzwyczajają się do swoich właścicieli, potrafią być prawdziwymi przyjaciółmi człowieka. Obecność psa w domu bardzo korzystnie wpływa na zdrowie i psychikę człowieka. Wzmacnia odporność, zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii. Głaskanie psiej sierści redukuje stres, a regularne spacery i zabawy z psem regulują ciśnienie krwi, zmniejszają poziom cholesterolu we krwi, poprawiają kondycję.

Zanim pies pojawi się pod naszym dachem, zastanówmy się czy będziemy w stanie zapewnić mu odpowiednią opiekę. To, jakiej opieki potrzebuje nasz pies, w dużym stopniu zależy od rasy.

Regularne spacery

Każdemu psu należy zapewnić odpowiedni poziom aktywności. Im większy pies, tym większej ilości ruchu potrzebuje. Ruch dla zwierzęcia jest bardzo ważny podobnie jak w przypadku człowieka. Pobudza pracę narządów wewnętrznych, korzystnie wpływa na kondycję psa, zapobiega wielu schorzeniom.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że pies podczas spacerów załatwia swoje potrzeby fizjologiczne. Regularne spacery z psem to obowiązek nie na kilka dni czy tygodni, ale na kilkanaście lat. Dlatego zanim zdecydujemy się na przygarnięcie psa do domu, musimy przemyśleć, czy będziemy w stanie wczesnym rankiem i późnym wieczorem oraz w ciągu dnia wychodzić z psem na spacery.

Dieta

Bardzo ważna jest też odpowiednia dieta. W tym przypadku najlepiej zasięgnąć porady weterynarza. Dieta czworonoga jest uzależniona od rasy, wielkości, wieku psa, trybu życia. Karmy dla psów powinny zaspokajać potrzeby żywieniowe zwierzęcia i dostarczać mu odpowiednią ilość składników odżywczych.

Wizyty u weterynarza

Każdy pies wymaga okresowych wizyt u weterynarza. Szczepienia, kontrola stanu uzębienia to podstawowe zabiegi niezbędne dla utrzymania psa w dobrym zdrowiu przez całe życie. Należy też pamiętać o regularnym odrobaczaniu i odpchlaniu psa.

Pielęgnacja psa

Konieczna jest także właściwa higiena i pielęgnacja psa, regularne czesanie, przeglądanie sierści, przycinanie pazurów, regularne, niezbyt częste kąpiele z użyciem szamponów przeznaczonych dla psów.

Tresura psa

Psy, podobnie jak ludzie mają różne charaktery, Charakter psa w dużym stopniu zależy od dwóch czynników – od rasy i od wychowania. Więcej na temat tresowania psa można poczytać w artykule – jak wytresować psa

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here