Perfumy damskie w ciąży – stosować czy nie?

0
3954

Perfumy damskie to nieodłączny towarzysz bardzo wielu kobiet. W momencie zajścia w ciążę sytuacja może się jednak zmienić. Część kobiet nie toleruje wtedy ulubionych dotychczas zapachów, część odkrywa zupełnie inne, nieznane dotąd kompozycje. Czy to oznacza, że perfum w ciąży nie powinno się stosować? Głosy ekspertów i samych zainteresowanych są mocno podzielone.

  1. Powonienie a ciąża
  2. Perfumy damskie – szkodliwe czy nieszkodliwe?
  3. Gdzie i co kupować?

Powonienie a ciąża

W ciąży węch (związany z apetytem) się wyostrza. Nadwrażliwość na zapachy, występująca u dużej liczby kobiet szczególnie w I trymestrze, jest zupełnie normalna i wywołana przez hormony. Ciąża może wywrócić dotychczasowe przyzwyczajenia i upodobania do góry nogami. Dotyczy to również zapachów ulubionych perfum. Niektóre przyszłe mamy dokonują w tym okresie nowych odkryć zapachowych. Warto przy okazji pamiętać, że wiele z wyczuwalnych przez kobiet w ciąży zapachów dociera do nienarodzonych dzieci. Zdolność odbierania zapachów pojawia się około 28. tygodnia ciąży.

Perfumy damskie – szkodliwe czy nieszkodliwe?

Zdania ekspertów na temat potencjalnej szkodliwości stosowania perfum damskich w trakcie ciąży są bardzo podzielone. Trzeba jednak wyraźnie podkreślić, że nie ma żadnych dowodów na szkodliwość perfum samych w sobie. Perfumy damskie składają się jednak z bardzo różnych komponentów, nie zawsze obojętnych dla zdrowia. Środki chemiczne zawarte w niektórych produktach kosmetycznych mogą szkodzić dzieciom w okresie prenatalnym i z tego faktu trzeba zdawać sobie sprawę, warto więc bardzo uważnie robić zakupy w drogerii lub innym sklepie z kosmetykami. Nie ma żadnych dowodów, aby składniki perfum czy kosmetyków higieny osobistej stanowiły zagrożenie dla zdrowia. Trzeba jednak pamiętać, że niektórzy producenci stosują nie do końca sprawdzone substancje chemiczne, których działania nie można być pewnym. Ciężarne powinny zaś absolutnie unikać pestycydów, fungicydów i ich pochodnych.

Gdzie i co kupować?

Przeszłe mamy, które nie chcą rezygnować z otaczania się zapachami powinny wiekszą uwagę zwrócić na jakość kupowanych kosmetyków. Perfumy damskie powinny pochodzić od sprawdzonego producenta, który wykonuje wszystkie niezbędne testy i przestrzega najwyższych norm bezpieczeństwa. Kosmetyki i perfumy pochodzące z takiej produkcji będą bezpieczne dla kobiety i jej dziecka. Kupowanie z niepewnych źródeł nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem, natomiast w ciąży powinno być absolutnie zabronione. Zdecydowanie lepszym wyborem jest także kupowanie lekkich, świeżych perfum, zastąpienie ich mgiełką do ciała, która nie tylko pięknie pachnie, ale i odświeżą. Mocne perfumy w ciąży nie są szczególnie polecane, ponadto mało której ciężarnej odpowiadają takie ostre zapachy.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here