Płytki marokańskie – z czym łączyć i jak wykończyć modne kafelki?

0
2183

Płytki marokańskie, nazywane inaczej hiszpańskimi lub azulejos, to wzorzyste, ceramiczne kafelki, które od setek lat zdobiły wnętrza oraz fasady budynków w różnych zakątkach świata. Wywodzą się z tradycji islamskiej. Do Europy przywędrowały za pośrednictwem ludów arabskich, które zamieszkiwały półwysep Iberyjski. Od ok. XV wieku stały się bardzo popularne w Hiszpanii i Portugalii. Dzisiaj tego typu wzory znów stanowią bardzo modne motywy w aranżacji wnętrz. Dowiedzmy się, z czym je łączyć i jak prawidłowo wykończyć takie kafelki.

Bogactwo barw i wzorów

Kafelki marokańskie są zwykle bardzo kolorowe. Dominują tu żywe, nasycone barwy, takie jak: zielony, oliwkowy, żółty czy rdzawo pomarańczowy, ale spotkać możemy także charakterystyczny dla portugalskich azulejos chłodny błękitny. Umieszczane na płytkach ornamenty nawiązują często do motywów roślinnych. Znajdziemy na nich liczne zawijasy, kształty geometryczne, szachownice czy symetrycznie ułożone kombinacje przecinających się linii. Przypominają nieco mozaiki. W nowoczesnych aranżacjach odchodzi się nieco od intensywnie nasyconych barw na rzecz ornamentów w bardziej stonowanej, monochromatycznej kolorystyce. Dekoratorzy wnętrz proponują np. szarości i beże oraz wspomniane już błękity. Wybierając takie płytki do kuchni czy łazienki, powinniśmy pamiętać, że stanowią one dekorację samą w sobie, dlatego należy bardzo ostrożnie podchodzić do kwestii dodatków w pomieszczeniu. Bardziej odważni decydują się na pokrycie tego typu kafelkami zarówno ściany, jak i podłogę. Jeśli wolimy jednak spokojniejsze aranżacje, zdecydujmy się na wzór w stylu azulejos np. jedynie na ścianie lub tylko na podłodze. Drugą z powierzchni ozdóbmy jednolitymi kafelkami w kolorystyce pasującej do ornamentów widniejących na użytych w pomieszczeniu płytkach marokańskich. Dobrym rozwiązaniem jest także wyłożenie płytkami hiszpańskimi tylko jednej ze ścian lub stworzenia z nich oryginalnego dekoru, będącego dodatkiem do kafelek o spokojniejszym wzorze lub całkowicie gładkich.

Jak prawidłowo wykończyć płytki?

Każde kafelki potrzebują odpowiedniego wykończenia. Warto pamiętać o tym, że narożniki wyłożonych płytkami ścian to elementy najbardziej narażone na przypadkowe uszkodzenia. Najlepiej zatem zastosować tam kątowniki. Możemy zdecydować się zarówno na te wykonane se stali, jak i aluminiowe. Do wykończenia wyłożonych kafelkami podłóg jednopoziomowych, półek czy blatów warto użyć listew narożnych prostych. Aby wykończyć narożniki murka przy brodziku, półki czy oddzielić od siebie różnego rodzaju płytki na ścianach, najlepiej zastosować profile narożne zarówno kwadratowe, jak i okrągłe.

Do wyboru mamy też listwy dylatacyjne aluminiowe i stalowe, które służą do wypełniania pracujących przerw dylatacyjnych. W ten sposób profile dylatacyjne tworzą wodoodporne szczeliny między płytkami. Warto zastosować je zwłaszcza w przypadku kafelek na podłodze. Z kolei by oddzielić od siebie podłogę wykonaną z różnych materiałów, np. wyłożoną płytkami podłogę w kuchni od paneli w jadalni, najlepsze będą listwy progowe łączące lub przejściowe. Szukasz najlepszych profili aluminiowych i stalowych do wykończeni swoich płytek? Znajdziesz je na: https://pawotex.com/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here