Restrukturyzacja kredytu – na czym polega i kiedy się ją stosuje?

0
1003

Pogorszyła się w ostatnim czasie Twoja sytuacja finansowa i masz problem z terminowym regulowaniem rat kredytów lub obsługą innych produktów kredytowych, takich jak karta kredytowa czy limit w rachunku? Zamiast opóźniać się ze spłatą lub pożyczać pieniądze na obsługę zadłużenia, lepiej złożyć wniosek o restrukturyzację kredytu, czyli zmianę warunków umowy kredytowej.

Jak można zmienić warunki kredytu?

Najczęściej restrukturyzacja kredytu przeprowadzana jest w przypadku kredytów ratalnych, zarówno tych konsumpcyjnych, jak i hipotecznych, i polega na wydłużeniu okresu spłaty kredytu. W wyniku tego miesięczna rata kredytu ulega zmniejszeniu, jednak zwiększa się wartość odsetek adekwatnie do okresu wydłużenia. W zależności od sytuacji finansowej kredytobiorca może wnioskować o możliwość zmniejszenia rat na stałe bądź tylko czasowo np. na kilka miesięcy. Istnieje również opcja tzw. wakacji kredytowych, czyli całkowitego zawieszenia spłaty określonej liczby rat.

Restrukturyzacją kredytu może być także przesunięcie dnia terminu spłaty rat lub skrócenie okresu kredytowania (gdy kredytobiorca ma lepszą sytuację finansową i chce wcześniej spłacić kredyt). Niektóre banki proponują również restrukturyzację innych produktów kredytowych – na przykład spłatę w ratach zadłużenia wynikającego z limitu w rachunku lub karty kredytowej.

Jak wybrać sposób restrukturyzacji swojego kredytu?

Jeżeli interesuje nas restrukturyzacja kredytu, w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić, jaki zakres możliwości oferuje nasz bank. Niestety nie wszystkie banki proponują wakacje kredytowe, lecz np. wyłącznie zmianę wysokości rat. Dostępne opcje zmiany warunków kredytu zwykle wyszczególnione są we wzorach wniosków o restrukturyzację, które znaleźć można na stronach internetowych banków.

Wybierając sposób restrukturyzacji, zawsze należy dobrze przemyśleć swoją sytuację finansową, a przede wszystkim ocenić realne szanse na jej ewentualną poprawę. Jeśli obniżenie dochodów jest tylko chwilowe, lepiej skorzystać z wakacji kredytowych. Z kolei stałe obniżenie wysokości rat może być najlepszym wyborem dla osób, które np. z powodu śmierci współmałżonka trwale utraciły część dochodów.

Warto wiedzieć, że w większości banków wakacje kredytowe są standardową opcją kredytu i można z nich korzystać w trakcie trwania umowy nawet kilka razy. Zmiany warunków kredytu niestety nie zawsze są możliwe. Bank może odrzucić wniosek o restrukturyzację, gdy kredytobiorca niedostatecznie uzasadni chęć zmiany warunków lub gdy jego zdolność kredytowa nie spełnia określonych wymagań.

www.goforchange.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here