Skuteczność metod antykoncepcyjnych

0
1185

Na rynku dostępnych jest wiele środków zabezpieczających przed niechcianą ciążą. Nie wszystkie są równie skuteczne.

Tabletki antykoncepcyjne są jedną z najlepszych dostępnych metod. Ich skuteczność to niemal sto procent. Najnowocześniejsze bierze się przez 28 dni, a dawka hormonów w nich zawarta jest stosunkowo mała. Obecnie ograniczane są także ich skutki uboczne takie jak na przykład zatrzymywanie przez organizm wody. Przepisuje je lekarz, jest to szczególnie istotne w przypadku przeciwwskazań – na przykład przebytego zapalenia żył.

Skuteczność prezerwatyw wynosi około 80%. Najczęściej spotykane są te lateksowe, jednak coraz większą popularność zyskują te poliuretanowe oraz wykonane z syntetycznej żywicy. Nie mają one zapachu i lepiej przewodzą ciepło, rzadziej uczulają, są także odporne na działanie środków chemicznych. Stają się także coraz cieńsze, co nie ogranicza doznań.

Spirale osiągają skuteczność podobną do tabletek. Uwalnia ona stopniowo hormon, który hamuje owulację. Zakłada ją ginekolog, bo wstępnym badaniu. Jest to trwałe rozwiązanie dla kobiet już po porodzie.

W Polsce dostępne są już zastrzyki antykoncepcyjne. Stosuje się je raz na czternaście tygodni, a ich skuteczność sięga stu procent. Działa na zasadzie podobnej do tabletki, ale jest bezpieczny nawet dla kobiet z problemami zakrzepowymi. Może jednak powodować zwiększeni krwawienia oraz przyrost wagi.

Popularne są także plastry. Przykleja się je raz w tygodniu i przez skórę przekazują do organizmu hormony. Są skuteczne w około 90%. Po trzech tygodniach używania powinna nastąpić tygodniowa przerwa.

dbamourode.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here