Sposoby na zapalenie zatok

0
1342

Zapalenie zatok to bardzo częsta dolegliwość, a zarazem bardzo bolesna i dokuczliwa. Chociaż nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia, nieleczone i zaniedbane zapalenie zatok może prowadzić do stanu chronicznego. Ból głowy, problemy z oddychaniem, ogólne rozbicie i złe samopoczucie są uciążliwe i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Zobacz jak rozpoznać to schorzenie i jak złagodzić jego objawy.

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/zapalenie-zatok-zapobiegac-leczyc/

Na czym polega zapalenie zatok

Zacznijmy od tego, czym tak w ogóle są zatoki. Są to jamy w czaszce, połączone z jama nosową, które umożliwiają prawidłowo cyrkulację powietrza oraz śluzu. Czy zatoki są nam aż tak potrzebne? Tak, to dzięki nim powietrze dostające się do płuc jest odpowiedni nawilżane. Zatoki pełnią też funkcje ochronną wobec mózgu. 

Gdy w zatokach rozwinie się stan zapalny, ich ujście się zatyka, a powietrze nie znajduje ujścia na zewnątrz. Powoduje to charakterystyczny nacisk na ścianki zatok, którym towarzyszy ostry ból, który jest szczególnie dokuczliwy przy pochylaniu się. Ból promieniuje na całą twarz i głowę. 

Przyczyny i leczenie

Zapalenie zatok może mieć różne podłoże. Najczęściej towarzyszy infekcji wirusowej, choć nierzadko jego przyczyna są też grzyby. Najbardziej podatne są na nie osoby o obniżonej odporności, które często zmagają się z przeziębieniami, infekcjami, a także astmatycy i alergicy, u których często pojawia się nieżyt nosa. Powodem może być też nieleczona próchnica, która jest źródłem bakterii. 

Zapalenie zatok na wczesnym etapie leczone jest za pomocą leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, które pozwalają dodatkowo udrożnić zatkane zatoki. Jeśli nie przynosi ono rezultatów, wdraża się antybiotykoterapię. Doraźnie stosuje się również irygację w skrajnych przypadkach przewlekłego zapalenia zatok konieczna jest interwencja chirurgiczna. 

Zapalenie zatok to dotkliwa chora, która przysparza nam dużo bólu. Warto zadbać o zatoki, aby zminimalizować ryzyko jej wystąpienia. Przede wszystkim należy skutecznie leczyć wszelkie infekcje, zwłaszcza te dotyczące dróg oddechowych. Unikajmy palenia papierosów. Zadbajmy o otoczenie, o odpowiednio nawilżone powietrze szczególnie w sezonie grzewczym. 

Przeczytaj też: http://www.modaforte.pl/jak-zapobiegac-niewydolnosci-watroby/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here