Sposoby na zapewnienie dziecku opieki w wakacje

0
1531

Wakacje to dla dzieci ulubiony czas w roku. Ich entuzjazmu nie podzielają rodzice. Muszą pracować, a dziecko w domu nie może zostać bez opieki. Wielu rodziców nie może sobie pozwolić na luksus w postaci pomocy rodziny. Istnieje jednak sporo innych możliwości, zarówno dla mniej, jak i bardziej zamożnych.

Rezygnacja z równoczesnego urlopu

Każda rodzina chciałaby spędzić czas urlopu razem, więc małżeństwa zwykle starają się o urlop w tym samym czasie. W przypadku problemów z opieką dla dziecka, warto jednak pomyśleć o rezygnacji z tej możliwości dla jego dobra.

Jeśli mama i tata wezmą po dwa tygodnie urlopu jedno po drugim, to problem zostaje rozwiązany przynajmniej na miesiąc. To bardzo dobra opcja dla mniej zamożnych, których nie stać ani na daleki wyjazd na wczasy, ani na kolonię dla dziecka.

Kolonie/obozy

Kolonia czy obóz to z kolei oferta dla bogatszych rodziców, bo takie wyjazdy kosztują niemało. Taka kolonia lub obóz to świetny sposób na aktywne spędzenie czasu, naukę samodzielności i radzenia sobie będąc z dala od rodziców, a także obycie z innymi dziećmi.

Wyjazdy takie trwają zazwyczaj 1-2 tygodnie i są wyzwaniem również dla rodziców, zwłaszcza kiedy pociecha wyjeżdża pierwszy raz. Konieczne jest odpowiednie przygotowanie i nastawienie psychiczne dziecka na pobyt poza domem, bo nie każde dziecko dobrze to znosi, a także może trafić na różne towarzystwo.

Półkolonie

To kolejny sposób na zapewnienie opieki dziecku w czasie wakacji. Półkolonia to codzienne zajęcia, odbywające się w miejscu zamieszkania, w godzinach pracy rodziców. Dziecko nigdzie nie wyjeżdża, a spędza aktywnie czas biorąc udział w różnych zajęciach sportowych i edukacyjnych zamiast siedzieć w domu przed komputerem.

Plusem półkolonii jest również cena. Jeśli są organizowane przez miasto, często są bezpłatne, a jedyne opłaty jakie trzeba uiścić są związane z wyżywieniem (w przypadku dzieci, które będą spędzały 8-9 godzin dziennie) czy wyjściami do kina lub na basen. Natomiast półkolonie organizowane przez prywatne instytucje kosztują już znacznie więcej.

Podane sposoby nie pozwolą na zapewnienie dziecku opieki na całe dwa miesiące. Należy je ze sobą połączyć, by rozwiązać problem całkowicie. Od rodziców zależy więc odpowiednie zorganizowanie tego czasu.

Artykuł przygotowany we współpracy z Uniwersytetem Rozwoju

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here