Szkolna krótkowzroczność – przyczyny, objawy, leczenie

0
2273

Krótkowzroczność szkolna objawia się nienaturalnym przybliżaniem do siebie książek, zeszytów, problemami z odczytywaniem napisów znajdujących się na tablicy czy częstym mrużeniem i pocieraniem oczu. Leczenie krótkowzroczności u dzieci polega na zastosowaniu soczewek kontaktowych lub okularów oznaczonych znakiem minus.

Soczewki kontaktowe lub okulary na krótkowzroczność powinny być dobierane podczas wizyty okulistycznej. Specjalista przeprowadzi podstawowe badania wzroku i oceni, jaka metoda korekcji będzie odpowiednia dla dziecka.

Krótkowzroczność – co to jest?

Miopia, czyli krótkowzroczność, to wada wzroku, która, w większości przypadków, wynika z nieprawidłowej budowy oka. U krótkowidzów gałka oczna jest zbyt długa. Efektem tych nieprawidłowości jest niewyraźne widzenie obiektów oddalonych, z zachowanie ostrości widzenia przedmiotów z bliska. Krótkowzroczność bardzo często pojawia się już w okresie dziecięcym, co stanowi duży problem, zwłaszcza u dzieci uczących się w szkole.

Krótkowzroczność szkolna – na czym polega?

Krótkowzroczność szkolna pojawia się zwykle u dzieci w wieku 10-12 lat, wzrasta najczęściej w okresie dojrzewania, po czym stabilizuje się ok. 21. roku życia, kiedy to gałka oczna przestaje rosnąć. Miopia u dzieci w wieku szkolnym powoduje problem z odczytywaniem tekstu z tablicy, nienaturalne przybliżanie do siebie przedmiotów a nawet niechęć do nauki.

Szkolna krótkowzroczność – przyczyny

Przyczyną krótkowzroczności jest zbyt długa gałka oczna, która powoduje nieprawidłowe ogniskowanie się światła docierającego do oka, czego efektem jest niewyraźne widzenie obiektów oddalonych. Wada wzroku może mieć również podłoże genetyczne. Czynniki ryzyka wystąpienia krótkowzroczności w młodym wieku, to: nadmierna praca wzrokowa z bliska, np.: czytanie, pisanie, rysowanie, granie na komputerze czy nieodpowiednie oświetlenie.

Szkolna krótkowzroczność – objawy

Dziecko nie zawsze jest świadome, że jego wzrok pogarsza się, dlatego tak ważna jest czujna obserwacja rodziców. Powodem do niepokoju są takie objawy, jak: częste pocieranie i mrużenie oczu, zwłaszcza podczas oglądania obiektów z większych odległości oraz nienaturalne przybliżanie do siebie przedmiotów, aby przeczytać widniejący na nich napis czy etykietę. Krótkowzroczność u dzieci objawia się również problemami z odczytania tekstu z tablicy, znaczne pogorszenie się wzroku po zmroku, uczucie pieczenia oczu a nawet, w niektórych przypadkach, niechęć do nauki.

Szkolna krótkowzroczność – leczenie

Miopię u dziecka można korygować za pomocą tradycyjnych okularów korekcyjnych bądź sferycznych soczewek o mocach ujemnych. Szkła kontaktowe mogą nosić dzieci, pod warunkiem, że są w stanie odpowiedzialnie je użytkować, czyli: odpowiednio zakładać, zdejmować, czyścić a także przestrzegać higieny rąk. Skutecznym sposobem leczenia krótkowzroczności u najmłodszych jest metoda ortokorekcji. Polega ona na zakładaniu soczewek, ale tylko na noc. W czasie snu szkła kontaktowe modelują rogówkę, dzięki czemu rano dziecko widzi wyraźnie przez cały dzień i nie musi stosować dodatkowej korekcji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here