Wydarzenia kulturalne w Lublinie

0
1183

Lublin to miasto położone na wschodzie kraju w województwie lubelskim. Jest największe w okolicznej aglomeracji. To dziewiąte co do ilości zamieszkujących osób miasto w Polsce, drugie w województwie małopolskim i największe po wschodniej stronie Wisły. Historycznie był jednym z najważniejszych polskich miast, posiadających prawo nadawania własności ziemskich i czynnego udziału w wyborze króla. W XVI wieku Lublin stał się siedzibą Trybunału Głównego Koronnego.

Dzisiaj Lublin jest największym ośrodkiem kulturalnym po wschodniej stronie Wisły. Odbywa się tu szereg wydarzeń kulturalnych organizowanych przez miejscowe władze oraz organizacje, między innymi studenckie. Działają tam ośrodki samorządowe takie jak Centrum Kultury, Centrum Spotkania Kultur, Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”, Warsztaty Kultury i Wojewódzki Ośrodek Kultury. Ciekawą instytucją jest również Akademickie Centrum Kultury. W mieście znajduje się również szereg miejsc dla pasjonatów muzyki, chociażby Teatr Muzyczny i Filharmonia imienia H. Wieniawskiego. Liczne muzea i galerie, takie jak Muzeum Wsi Lubelskiej, Muzeum Lubelskie na Zamku, Muzeum Historii Miasta Lublina, Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem”, Dworek Wincentego Pola, Muzeum Literackie imienia Józefa Czechowicza, Izba Pamięci Drukarstwa Polskiego czy Państwowe Muzeum na Majdanku, pozwalają poznać historię i sztukę okolicznych terenów, a nawet całego kraju. W Lublinie kultura to nie tylko archaiczny twór, który jest taki sam od lat. Rozwinęła się tu szeroko kultura alternatywna, między innymi w muzyce i sztuce plastycznej. W 2011 Lublin brał udział w konkursie o miano Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Komisja Selekcyjna, która działała za upoważnieniem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego umieściła miasto na tak zwanej “”krótkiej liście””.

Lublin to miasto kultury. Szeroka oferta wydarzeń kulturalnych organizowanych na terenie miasta mówi sama za siebie. Wydarzenia są zróżnicowane tematycznie i kieruje się je do szerokiej grupy odbiorców. Zarówno dzieci, dorośli jak i seniorzy znajdą coś dla siebie. Wydarzenia kulturalne są ciekawym sposobem na naukę, spędzenie wolnego czasu oraz samorealizację.W przypadku dzieci szczególnie ważne jest wyrabianie dobrych nawyków już od najmłodszych lat. Jeśli we wczesnym rozwoju pociecha będzie przyzwyczajana do pewnych zachowań, w przyszłości uzna to za normę. To szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, gdy kultura wśród wielu ludzi schodzi na drugi plan. Po całym dniu w pracy większość woli oderwać się od codzienności przed telewizorem, w którym leci aktualnie popularny serial. Czasami warto podjąć trud i postarać się zrobić coś więcej. Udział w wydarzeniach kulturalnych w Bydgoszczy jest do tego świetną okazją. Z szerokiej i stale aktualizowanej oferty łatwo można wybrać coś dla siebie. Warto zabrać ze sobą rodzinę i przyjaciół. Czas spędzony w taki sposób będzie podwójnie dobrze wykorzystany. Nie ma sensu siedzieć w domu, gdy w mieście tyle się dzieje. Kultura powinna na stałe zagościć w naszym życiu.

www.istniejemy.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here